Farmaceutické společnosti se předhánějí, kdo v boji proti koronaviru nabídne účinnější zbraň, a hlavně kdo s ní přijde jako první. Po vakcíně proti onemocnění covid-19 společnosti Pfizer s 90procentní úspěšností a ruské Sputnik V, která hlásí účinnost ještě o dva procentní body vyšší, se teď k uvedení na trh blíží další novinka.

Americká biotechnologická firma Moderna totiž uvedla, že její vakcína proti koronaviru vykazuje 94,5procentní účinnost. Tím si alespoň z tohoto pohledu zajistili prozatímní prvenství.

„Byl to jeden z nejlepších okamžiků v mém životě a mé kariéře. Je naprosto úžasné být schopen takovou vakcínu vyvinout a vidět její schopnost předcházet symptomatickým onemocněním s tak vysokou účinností,“ uvedl Tal Zacks, hlavní lékař Moderny.

Vydání Forbesu Kill Vir

V USA by se s vakcínou mělo začít očkovat v polovině prosince, tedy už za měsíc. Pro CNN to uvedl americký epidemiolog Anthony Fauci. „Jsou to samozřejmě velmi vzrušující výsledky,“ uvedl k oznámení firmy Fauci. „Je to tak dobré, jak je to jen možné – 94,5 procent je vynikajících,“ dodal.

Nejprve podle něj v USA vakcínu dostanou rizikové skupiny a pak zbytek populace. Očkování tam potrvá zhruba do konce jara.

Dohodu o vakcínách od firmy Moderna má i Evropská komise. Kromě Evropy a Spojených států si vakcínu předobjednaly také sousední Kanada, ale i Japonsko či Katar. 

Americká vláda už do vývoje vložila přes 2,5 miliardy dolarů (přes 56 miliard korun) a na procesu vývoje vakcíny, která spoléhá na metodu RNA, pracuje již od letošního ledna.

Jako první představila přesně před týdnem úspěšné laboratorní studie americká společnost Pfizer ve spolupráci s německou BioNTech SE. V letošním roce plánují vyrobit dostatek vakcín pro 25 milionů lidí a očekávají, že příští rok vyprodukují až 1,3 miliardy dávek vakcíny.

Zahanbit se ale nechtěly nechat ani ruské úřady. dva dny po oznámení Pfizeru se ozvaly se svou vakcínou Sputnik V, která podle nich dosahuje ještě o dva procentní body vyšší účinnosti.

Postup Ruska při vývoji vakcíny se však dlouhodobě setkává s mezinárodní kritikou. Vakcínou Sputnik V již totiž například ruské úřady očkují některé zdravotníky, ačkoli ještě neskončilo její testování.

Je třeba také dodat, že výsledky výzkumu ještě od žádného ze zmíněných výzkumných týmů nedostala k posouzení široká vědecká komunita. Společnosti je mají v plánu k tomuto účelu vydat, až bude výzkum u konce.