Nejoblíbenější místa v Česku jsou kvůli podzimním prázdninám přeplněná lidmi a stoupající čísla nakažených zavání rizikem, že se cestování do zahraničí může brzy ještě víc zkomplikovat. Tady je jedenáct důvodů, proč je právě teď nejlepší zmizet do Lipska.

V Lipsku, ze kterého se v posledních letech stalo dynamické město se všemi jeho výhodami, je ale taky velké množství krásných rozlehlých parků. Tady si člověk užije spojení města i přírody, která hraje neuvěřitelnými barvami.

Ve městě snadno přežijete i podzimní plískanice. Centrum je totiž protkané krásnými pasážemi, které ostatně stojí za návštěvu, i když vás do nich nezažene déšť. Největší z nich je Mädlerova, měří 140 metrů a je to nejdelší pasáž v Německu. Ještě krásnější jsou ale pasáže obchodního domu Specks Hof.

Tento víkend se pro milovníky krásných věcí v muzeu pro užitné umění Grassi koná tradiční Grassimesse, což je mezinárodní prodejní a výstavní veletrh umění a designu. Něco jako pražský CzechDesign, šperky, móda, sklo, nábytek nebo třeba hračky, které jinde na jednom místě nenajdete.

Raději film? Ve městě se do neděle koná Mezinárodní festival dokumentárních a animovaných filmů, který patří k vůbec nejstarším svého druhu na světě, celkem se představí na 170 snímků z celého světa. Kromě filmů samotných obdivujte i zdejší kouzelná kina. Co takhle zkusit Cinémathèque s proslulou hospodou naTo nebo zajít do kina, které se jmenuje Pražské jaro?

Umělecká elektrárna alias Kunstkraftwerk obvykle nadchne i lidi, kteří si s uměním jinak moc netykají. Na stěny industriálního surového prostoru bývalé elektrárny se promítají a prolínají obrazy od podlahy až po strop doplněné hudbou a zvukovými efekty. Stačí si vybrat program: aktuálně je v nabídce třeba Van Gogh. Co takhle stát se součástí jeho Hvězdné noci? Vstupenka je za sympatickou cenu jedenáct eur.

Lipsko je domovem moderní světové architektury – nejnovější příspěvek je z dílny architekta Oscara Niemeyera. Velká betonovoskleněná koule Techne Sphere vypadá uprostřed průmyslového areálu firmy Kirow, která vyrábí například velké jeřáby do přístavů, jako zjevení. Dovnitř se sice člověk jen tak nedostane, ale i tak stojí za to sem do Plagwitzu vyrazit.

Dobrá gastronomie je v Lipsku doma. Tohle město má víc michelinských hvězdiček než Praha. V sedmadvacátém patře hotelu Westin je to s úžasným výhledem na město luxusní Falco, nebo ve čtvrti plné krásných vil Frieda. V centru je jistotou špičkové gastronomie Stadtpfeiffer v koncertní budově Gewandhaus.

Na klasická turistická místa vás neženu, ale Památník bitvy národů byste minout nemuseli. Monumentální 91 metrů vysoká stavba na Pražské ulici, kterou se připomíná vítězství Pruska a jeho spojenců nad Napoleonem z roku 1813, udělá dojem na první pohled.

Jestli máte rádi zvuk silných motorů a rychlou jízdu, zkuste se podívat, jestli budete mít štěstí a bude volno na závodním okruhu Porsche. To má u Lipska nejen svou továrnu na Panamery a Macany, ale taky certifikovanou závodní dráhu, na kterou se může vydat kdokoli. Stačí najít volný termín, zaplatit a pak už jen vybrat mezi desítkami Porsche jedno, do kterého člověk nasedne a vyrazí vstříc jedinečnému zážitku.

Kde spát? V bývalé největší přádelně bavlny v Evropě! Jmenuje se Spinnerei a dnes je to centrum umění, designu i řemeslníků, kam vás pošle podívat se každý, koho v Lipsku potkáte. Ještě lepší než se tam jen podívat, je se tam rovnou ubytovat. Apartmány Meisterzimmer v bývalém průmyslovém areálu koncentrují na jednom místě to nejlepší z Lipska.

A to nejdůležitější? Lipsko je město kávy, ostatně je tady jedna z nejstarších kaváren v Evropě, která funguje už přes tři sta let. S boomem nových trendy kaváren v Lipsku sice trochu zaspali, ale teď ho rychle dohánějí a Češi na tom mají svůj podíl. Zkuste v centru třeba Bohemian Kids, dost možná budou Bára a Michael mít ke kafi zrovna koláče nebo buchty, či se vydejte o kus dál k Simoně do 7 Shots Coffee.

Lipska není nikdy dost! V aktuálním vydání Forbes Life, který je nyní na stáncích, se o proměně poloprázdného města v pulzující centrum života dočtete víc. Nechybí ani reportáž ze závodního okruhu Porsche.