Lyže, hůlky, helma, kvalitní bunda – a pár aplikací do vašeho mobilu. Podcenit tuhle poslední část lyžařské výbavy by byla škoda. Na sjezdovce si s ní totiž užijete mnohem víc zábavy. Ve Forbesu jsme proto vybrali a na vlastní kůži otestovali pět nejlepších aplikací pro Android i iOS, které se vám budou hodit, až na lyže vyrazíte.

Ski Tracks

Mít večer dobrý pocit z vlastního výkonu je fajn, ale s efektní statistikou na displeji je to ještě lepší. Takže pokud vás zajímá, jak rychle jste jeli a do jaké nejvyšší nadmořské výšky jste se dostali, tohle je aplikace přesně pro vás. Ski Tracks váš telefon promění v lyžařský tachometr, který ráno zapnete a on vám průběžně zaznamenává ujeté kilometry (a pozná ty, při kterých jste se vezli nahoru na lanovce), výškové metry, počet jízd, sklon sjezdovky a hlavně – průměrnou nebo maximální rychlost. To je mimochodem pro nás soutěživé lyžaře poněkud nebezpečná funkce…

skitracks

Ski Tracks využívá speciální algoritmus a nadmořskou výšku nebo ujetou vzdálenost měří až překvapivě přesně. Na konci jízdy vám navíc nabídne grafy, ve kterých se můžete „šťourat“ celý večer. A když si připlatíte za rozšířenou verzi, můžete se se svou statistikou pochlubit i kamarádům na Facebooku.

iTrailMap 3D

Nebaví vás po kapsách tahat papírovou mapu střediska? Tohle je řešení. Aplikaci, která obsahuje detailní mapy více než 750 středisek po celém světě (z českých hor obsahuje pouze Červenohorské sedlo, Praděd a Ramzovou), můžete používat offline, takže si ani v Dolomitech nemusíte lámat hlavu s vysokým účtem za roaming. A jak už názem iTrailMap napovídá, placená verze aplikace je kompletně ve 3D. Takže když vám na mapě zobrazí vaší aktuální polohu, tak víte nejen to, po jaké sjezdovce jedete, ale i to, jak daleko to máte třeba k nejbližší restauraci.

itrailmap

PeakFinder

Skvělá věc, která vám ukrátí dlouhé chvíle na sedačce lanovky. A také vám řekne, jak se jmenují vrcholky kolem vás. PeakFinder funguje na principu augmented reality – okolní krajinu snímáte fotoaparátem vašeho mobilu a na displeji se vám u jednotlivých vrcholků zobrazují jejich jména včetně dalších podrobností. Funguje to skvěle, navíc není potřeba mít datové připojení, protože i PeakFinder funguje kompletně offline. Podle autorů umí aplikace rozeznat už přes 250 tisíc vrcholků včetně Mount Everestu. Zvládne ale i české hory.

MeteoEarth

Strávil jsem nedávno tři dny v italských Dolomitech, během kterých jsem zažil snad všechny formy alpského počasí od jasného nebe až po hustou mlhu kombinovanou s vichřicí. A pokud nechcete, aby vás tyhle rozmary počasí zaskočily, je tady jediné smysluplné řešení – MeteoEarth. Jedna z nejlepších aplikací na předpověď počasí, co znám. Nejen, že má atraktivní design, díky kterému si můžete otáčet Zemí, jak se vám zamane, a přitom sledovat reálné počasí, ale ještě podstatnější jsou meteorologická data. Ta jsou totiž překvapivě přesná, takže vás MeteoEarth s hodinovou přesností připraví na příchod vánice. Ideální proto, abyste si na svahu naplánovali svačinu.

meteoearth

Find My Friends

Tuhle aplikaci oceníte, když vám například manželka ujede a vy se ji pak na sjezdovce marně snažíte najít. Jednoduchý GPS lokátor funguje přesně tak, jak byste čekali – vyberete si, koho chcete sledovat, a navzájem na mapě vidíte jeho i svoji polohu v reálném čase, včetně toho, jakým směrem se pohybujete. Nastavit se dá i to, aby vás aplikace upozornila, že sledovaná osoba dorazila na předem stanové místo. Odteď se už na horách nikdy neztratíte. Jen pozor na stalking…

findmyfriends_hero

Tip na závěr: Oakley Airwave, brýle z budoucnosti

Pravda, pokud jste dočetli až sem a zaujme vás náš poslední tip, můžete na předchozí řádky vlastně zapomenout. Ovšem jen za předpokladu, že vám není líto zaplatit za lyžařské brýle přes 18 tisíc korun. Oakley Airwave totiž umí většinu toho, co zmíněné aplikace, a navíc vám ještě všechna data promítnou přímo před očima. Brýlí, které umí využít augmented reality, je na trhu víc, ale ty od Oakley patří k těm nejúspěšnějším. Na sklo vám promítnou aktuální rychlost, ujetou vzdálenost, nadmořskou výšku, změří výšku vašeho skoku, ukážou vám vaši polohu na mapě střediska, na sjezdovce se promění v navigaci nebo vám ve frontě zvýrazní vaše kamarády se stejnými brýlemi.

BlogOakleyGoggles

Budoucnost chytrých brýlí teď chce ještě o kus dál posunout izraelská firma RideOn – pokud by vám schopnosti brýlí od Oakley nestačily, RideOn kromě toho dokáže vaši jízdu i nahrávat na kameru a zároveň přidává i herní prvky, takže vám doslova před očima vyroste virtuální slalomová brána, kterou vidíte jen vy. Za tuhle zábavu si výrobce brýlí účtuje 500 dolarů.


Aplikace můžete vyzkoušet na těchto sjezdovkách:

Kam na lyže v Česku: 10 nejlepších tuzemských sjezdovek

Kam na lyže: 10 nejkrásnějších sjezdovek v Evropě