skip to main content
Český byznys

Zazvonil soused s prosbou o pomoc. Kuriózní počátek velkého byznysu společnosti Altron

Možná to sami dobře znáte – mít dobrého souseda je k nezaplacení. Občas to platí doslova, o čemž byl mohl vyprávět Milivoj Uzelac, zakladatel dodavatele datových center společnosti Altron, která má za sebou třicet let existence a za minulý fiskální rok dosáhla obratu přes osm set milionů korun.

Že by mohl Uzelac vyprávět? Tak tedy do toho: „Podoba dnešního Altronu vznikla díky sousedovi, který dělal se dvěma elektroinženýry záložní zdroje, ani jeden z nich ale neuměl anglicky. Jednou se jim ozvala zahraniční firma a nemohli se domluvit. Zazvonili proto u mě, spojili jsme se a začala dlouholetá spolupráce.“

Podnikat začal Uzelac v podstatě ještě krátce před revolucí, kdy se vrátil po dokončení studia na stavební fakultu ČVUT jako asistent a doktorand. V této roli se dostal k moderním a za normálních okolností v té době nedostupným počítačům.

Reklama

„Fakulta pro mě byla na začátku podnikaní velkou oporou, s kolegou jsme prodávali nejrůznější programy pro počítače, tehdy nového fenoménu doby. Vymýšleli jsme jednoduché inženýrské úlohy, ale i programy přímo na míru. Pro katedru jsme rovněž zpracovávali různé statické posudky a díky tomu si trochu přivydělávali,“ líčí Uzelac.

A pokračuje: „Ještě nějaký čas jsme se živili dovážením a sestavováním počítačů a programováním. Brzy jsme si ale uvědomili, že trh IT běží příliš rychle dopředu a my nabíráme ztrátu. Kvůli tomu jsme začali přemýšlet o změně oboru.“

Právě v tomhle čase přišla popsaná historka se sousedem. Když jeho ruka stiskla zvonek u Uzelacových dveří, rovnalo se to zvonu ohlašujícímu počátek byznysu. K inspiraci vás zkrátka nemusí nutně políbit múza, někdy stačí, když přijde „chlápek odvedle“.

Reklama
K inspiraci vás nemusí nutně políbit múza, někdy stačí, když přijde „chlápek odvedle“.

„Úplně nejdřív jsme začali nabízet UPSky (záložní zdroje energie pro počítače, pozn. redakce), které v té době stály velké peníze. Za jednu prodanou UPS jsem vydělali víc peněz, než byl náš měsíční plat. Všechno bylo nové a firmy toho najednou chtěly stovky.“

Záhy začal Altron dodávat záložní zdroje pro banky, první velká zakázka za téměř třicet milionů přišla už v roce 1992, a to pro Komerční banku. „Všechny její pobočky jsme vybavili velkým počtem malých záložních zdrojů k serverům. Zaměstnávali jsme přitom jen pár lidí – bylo nás pět společníků a vše zásadní jsme dělali sami,“ říká Uzelac.

Velká jízda nicméně vypukla. Rok 1991: obrat 10 milionů korun. Rok 1992: 42 milionů. Rok 1993: 100 milionů. Během pár let si mohl Altron dovolit zaměstnat techniky a inženýry. Původních pět členů se rozrostlo na dvě stě zaměstnanců, byť Uzelac tvrdí, že za celých třicet let byla ve firmě zachována rodinná atmosféra.

Zřejmě nejzajímavější a rozhodně největší dokončenou zakázkou v historii Altronu byla kompletní budova datového centra pro Seznam. Je tu ale i řada velkých zakázek v zahraničí, například ta pro PPF v Rusku nebo ta pro Vězeňskou službu Jejího Veličenstva ve Velké Británii.

„Nemohu opomenout ani naše aktuální a velmi významné zakázky na Blízkém východě, kde jsme například vybudovali datové centrum, které slouží pro ochranu kritické infrastruktury státu v Abú Dhabí. Dále datové centrum pro složky Ministerstva vnitra Spojených arabských emirátů, ale také například kontejnerované datové centrum pro vládu emirátu Šardžá,“ uzavírá Milivoj Uzelac.

Reklama
Reklama