Měla to být formalita. Jakmile dal americký vládní výbor pro zahraniční investice zelenou, zbývalo jen odklepnutí prodeje výrobce munice Vista do rukou skupiny CSG českého miliardáře Michala Strnada akcionáři. Jenže pak přišlo odložení hlasování a po něm další a další…

Tlak na Vistu, o jejíž muniční divizi Kinetic se hraje, přichází ze dvou směrů. Jednak se proti prodeji staví někteří američtí politici, podle kterých jde o ohrožení národní bezpečnosti – zmiňují údajné vazby české firmy na Rusko a potenciál pro průmyslovou špionáž. Na straně druhé je investiční skupina MNC Capital Partners, jež vyrukovala s konkurenční nabídkou.

„Odkládání znamená, že představenstvo ví, že hlasování by teď u akcionářů nedopadlo podle jejich představ,“ uvádí pro Forbes nejmenovaný analytik, který v minulosti u podobných zbrojařských dealů stál.

K americkým akcionářům se zřejmě dostávají informace, které je od prodeje do Strnadových rukou odrazují. Spekulace o ruských penězích a řeči o ohrožení národní bezpečnosti od kritiků nabídky CSG jsou podle něj silný kalibr. „V tuto chvíli už bych si netipl, že transakce klapne,“ doplňuje skepticky.

Podle našich zdrojů obeznámených se stavem vyjednávání se čeká, že se celý proces ještě hodně protáhne. A že jsou zatím na stole všechny varianty.

Ačkoliv na začátku stála kritika z politických pozic, nyní se vyjednávání přelévá do byznysové roviny. Konkurenční nabídka MNC zahrnuje i prodej outdoorové divize, jejíž akcie by jinak akcionářům zůstaly. Otázkou ale je, nakolik by jejich hodnota dostala prodeje výrobce munice zásah. Akcionářům se tak může vyplatit spíše tlačit na prodej celé společnosti.

S tím se nyní bude muset popasovat i CSG, před kterou tak leží možnost shánět dalšího partnera, se kterým by do odkupu celé Visty šla.

„Vykonstruované politické útoky na transakci mezi CSG a Vista Outdoor skončily okamžikem, kdy vládní výbor pro zahraniční investice vyslovil souhlas s transakcí. Teď záleží transakce a další postup na vůli akcionářů a ti se rozhodují čistě a jedině podle ekonomické výhodnosti jednotlivých nabídek. Jak se již poněkolikáté objevilo v tiskovém prohlášení Vista Outdoor, představenstvo společnosti stále doporučuje akcionářům prodej divize Kinetic Group do rukou CSG,“ říká Forbesu mluvčí skupiny Andrej Čírtek.

Celá story akvizičníno megadealu, který by CSG zařadil mezi absolutní světovou špičku producentů munice, je stejně fascinující jako zamotaná. První podání ruky mezi představenstvem Visty a CSG proběhlo loni v říjnu, kdy se obě strany dohodly na ceně 1,91 miliardy dolarů.

To vše bylo v souladu s plány Visty, která chtěla své dvě divize – muniční Kinetic a outdoorového výrobce Revelyst – přetavit do samostatně fungujících společností. Jelikož jde o investici zahraniční firmy, potřebovala k prodeji Kineticu schválení už zmíněného výboru pro zahraniční investice. A to přitáhlo pozornost amerického Senátu a části ozbrojených složek, jež od Kineticu kupují munici.

„Nemůžeme si dovolit nechat americkou zbrojní produkci spadnout do špatných rukou,“ burcoval v lednu 2024 jeden z nejaktivnějších senátorů, o kterém ještě bude řeč. V té době nicméně politický odpor několika jednotlivců a skupiny šerifů nepředstavoval podle insiderů větší problém pro dotažení prodeje. CSG se mezitím prosekávala houštinou regulatorních procesů a mířila k úspěšné akvizici.

Záhy se však na scéně objevil nový hráč. Nabídka MNC Capital, investorské společností z Texasu, totiž cílila na celou Vistu a výrazně zamíchala kartami. Počátečních 35 dolarů za akcii se rychle vyšplhalo na 39,5 dolaru, nicméně představenstvo Visty všechny nabídky od MNC vytrvale odmítalo.

Až přišla nabídka na 42 dolarů za akcii, což by znamenalo deal o objemu 3,2 miliardy dolarů. Pro připomenutí: původní potvrzená nabídka od CSG za muniční divizi měla hodnotu 1,91 miliardy. Strnad následně nabídku navýšil na rovné dvě miliardy.

Vydání Forbesu Choose To Be Rich

Vypukl tak přeplácecí duel mezi dvěma velice odlišnými subjekty. Zatímco CSG je firmou, jejíž zbrojařské portfolio dává nabídce na Kinetic jasný smysl, MNC Capital je bez výraznější historie. Proč tedy zájem o outdoorové vybavení a výrobu munice?

Tou spojkou je muž jménem Mark Gottfredson, který z představenstva Visty rezignoval letos v lednu a v současné době MNC Capital vede. Logicky je tak dobře znalý prostředí firmy a má dobré kontakty na klíčové akcionáře.

Pro komplexní obrázek o celém obchodu se ale vyplatí vrátit ke zmiňovanému senátorovi, který varoval před prodejem do rukou CSG. Z nepříliš známého senátora za stát Ohio se totiž vyklubal kandidát na viceprezidenta za republikány pod taktovkou Donalda Trumpa: J. D. Vance.

Vance si se Strnadem vyměnili otevřené dopisy.

A jelikož se do soukolí celého procesu nutně propisuje geopolitika, visí možná i kvůli americkým prezidentským volbám na podzim celé vyjednávání lehce ve vakuu. „Společnost s dlouhou historií provinění a dobře zdokumentovanými vazbami na americké nepřátele,“ psal Vance americké ministryni financí v otevřeném dopise v lednu.

Otevřené dopisy si ostatně vyměnili i sám Vance a Strnad. Český miliardář v tom svém argumentoval rozsáhlou pomocí Ukrajině a vymezoval se vůči Vanceovým narážkám na propojení s Putinovým režimem. Navíc doplnil, že firmy spadající pod CSG dodávají i americké armádě, a závěrem Vance pozval na návštěvu svých podniků.

Vance byl ve své odpovědi stručnější. Strnadovy argumenty ho nepřesvědčily a namísto toho vyzval CSG, aby se před všemi americkými úřady plně obnažila. Po bok Vance se postavil i bývalý šéf CIA a následně ministr zahraničí za Trumpovy vlády Mike Pompeo.

Strnadově skupině nepomohla ani změna postoje poradního sboru složeného z bank a dalších finančních společností, který mají akcionáři Visty k ruce. Ten nejdříve odprodej muniční divize do rukou CSG doporučil, ale začátkem června si pozici rozmyslel a akcionářům radí se hlasování zdržet a vyčkat na výsledek přihazovacího souboje mezi CSG a MNC.

Poslední zprávy z Visty mluví přesně takto. Představenstvo společnosti dále doporučuje akcionářům schválit prodej Strnadově skupině, ale zjišťuje, zda není MNC schopna přijít s lepší nabídkou.

Vista začátkem srpna reportovala aktualizaci výhledu na fiskální rok 2025, ve kterém očekává zisk EBITDA na úrovni 410 až 460 milionů dolarů.