Americký senátor James David (J. D.) Vance upozorňuje v otevřeném dopise adresovaném ministryni financí USA Janet Yellen na bezpečností rizika spojená s prodejem amerického výrobce munice Vista do rukou Czechoslovak Group. Hlavním důvodem senátorova znepokojení jsou údajné konexe skupiny Michala Strnada na Kreml.

„Czechoslovak Group má za sebou dlouhou historii protiprávního jednání a dobře zdokumentované vazby na americké protivníky. Tato transakce představuje prokazatelná rizika pro naši národní bezpečnost,“ píše v dopise J. D. Vance.

Na akvizici se obě strany domluvily během loňského podzimu, a to i přes zájem další české zbrojařské skupiny Colt CZ, která s koupí nakonec nepochodila.

Pod správu tuzemského konglomerátu tak mají spadnout vyhlášené americké střelecké značky jako Remington, Federal, CCI, Speer, Alliant Powder, Estate Cartridge a Hevi-Shot. Hodnota transakce se vyšplhala na 1,91 miliardy dolarů, v přepočtu 42,5 miliardy korun, což byla pro skupinu dosud rekordní transakce.

„Nebezpečí, které prodej představuje, není způsobeno velikostí transakce nebo konsolidací trhu. CSG má za sebou dlouhou a znepokojivou historii, která by měla vyvolat obavy o národní bezpečnost, a to zejména kvůli údajným vazbám na nejbližší okolí ruského prezidenta Vladimira Putina,“ píše senátor.

V dopise dále tvrdí, že společnost CSG sponzorovala výstavu v Moskvě, která měla ruským úřadům pomoci zajistit evropské vojenské technologie a spolupracovala s významnými ruskými organizacemi, jež jsou spojené s Putinovým režimem.

Upozornil také na nedávnou žalobu na CSG pro její údajné vazby na ruské zájmy, kterou se bude zabývat soud státu Delaware. Kromě toho prý američtí odborníci a novináři opakovaně bili na poplach ohledně bezohledného prodeje zbraní a obvinění proti CSG z průmyslového špehování. Senátor neopomenul ani zmínku o špionáži proti slovenské armádě a porušování zbrojního embarga vůči Ázerbájdžánu.

V závěru svého dopisu zmínil zákon o modernizaci kontroly rizik zahraničních investic, aby se zajistilo, že zahraniční společnosti nezískají nepatřičný vliv na odvětví, která mají význam pro americkou národní bezpečnost. Podle něj je prodej společnosti Vista právě tou akvizicí, kvůli které byla tato novela přijata.

„Nemůžeme si dovolit, aby se americké dodávky zbraní dostaly do nesprávných rukou. Dokud se neprokáže, že tato transakce neohrozí naši národní bezpečnost, uctivě vás vyzývám, abyste zamítli prodej společnosti Vista Outdoor’s Sporting Products do rukou Czechoslovak Group,“ završil republikánský senátor svůj dopis.

Na dopis senátora J. D. Vance reagoval pro Forbes mluvčí společnosti CSG Andrej Čírtek.

„Informace v dopise jsou nepodložené a nepravdivé, CSG nebyla kontaktována pro jejich ověření. Co se vazeb na Rusko týče, jsme soukromá společnost se závazkem prodávat naše výrobky NATO a spojeneckým zemím v EU. Některé společnosti vlastněné CSG mají bezpečnostní prověrku České republiky i NATO. Pracujeme s mnoha předními světovými obrannými společnostmi včetně Raytheonu a General Dynamics European Land Systems. Naše akvizice společnosti Fiocchci, která vyrábí malorážovou munici v USA, úspěšně prošla prověrkou Výboru pro zahraniční investice v USA (CIFIUS). Nic z toho by nebylo možné pro společnost s vazbami na Rusko.

K porušení zbrojního embarga, společnosti ze skupiny CSG se nikdy nedopustily žádného porušení zbrojního embarga, veškeré vývozy vojenského materiálu do zahraničí vždy realizovaly na základě řádně udělených licencí. Nikdy nebylo v takové věci proti společnostem CSG vedeno žádné řízení.

Soudní spor mezi SARN a CSG je založen na falešných obviněních a byl zahájen pouze s cílem vydírat CSG a donutit CSG k platbám, na které SARN nemá nárok. Takzvaný konečný rozsudek soudu v Delaware není ani nový, ani konečný. Byl vydán již v roce 2020 a teprve nyní byla částka potvrzena soudem prvního stupně, a to z důvodu nedostatků v nároku SARN. Proti tomu se lze odvolat a společnost CSG již potvrdila, že podá odvolání k Nejvyššímu soudu státu Delaware, který může rozhodnutí zvrátit nebo zrušit.

Také žádné z tvrzení SARN o vazbách CSG na Rusko nebylo soudem ve svém rozsudku řešeno (jak je patrné ze samotného rozsudku). Tato tvrzení byla součástí samostatného nároku SARN, ale vzhledem k tomu, že SARN nebyla schopna poskytnout žádné důkazy o těchto záležitostech, nebyl nárok nikdy soudem rozhodnut a soudní spor v tomto ohledu byl ukončen. Naopak, CSG poskytla masivní důkazy o tom, že tato obvinění jsou prostě nesmyslná a naprosto nepodložená.“