skip to main content
Byznys

Zdevastované Airbnb míří na burzu. Akcie pořídíte ještě letos

1 minuta čtení

„Budováním našeho byznysu jsme strávili 12 let, 80 procent z něj jsme ztratili během šesti týdnů,“ komentoval Chesky ještě před několika týdny neuvěřitelné ztráty Airbnb. I přesto teď průkopník sdílené ekonomiky plánuje vstoupit na burzu.

Reklama

Ve středu to společnost oznámila s tím, že podala dokumenty potřebné k zahájení procesu. Veřejně obchodovanou by se tak mohla stát ještě koncem tohoto roku. Hodnotu, za kterou si zájemci budou moct pořídit akcie, společnost zatím nezveřejnila.

Airbnb přitom zažívá perný rok. Za minulý kvartál se jeho příjmy propadly o 67 procent a z 31 miliard dolarů před třemi lety skončilo po dubnové valuaci na 18 miliardách. Globální zákaz cestování stál firmu celou čtvrtinu zaměstnanců. Podle interních zdrojů však společnost začala ztrácet už dávno před pandemií, zprávy tak vzbudily obavy investorů z jejího přeceňování.

Reklama

Kombinace nedůvěry a globální stopky pro cestování oddálila primární úpis akcií, který CEO Airbnb Brian Chesky původně plánoval už začátkem roku. Komise pro kontrolu cenných papírů bude nyní prověřovat, zda firma splňuje podmínky pro vstup na akciový trh.

Platformu pro krátkodobé pronájmy založil v roce 2008 Brian Chesky spolu s Nathanem Blecharczykem a Joem Gebbiem. Už v začátcích přilákala trojice svým nápadem sdíleného ubytování financování venture kapitálových firem ve výši 3 miliard dolarů.

Reklama
Reklama