Lékař, podnikatel a popularizátor medicíny Tomáš Šebek v posledních dvou letech vyměnil operační sál i mise s Lékaři bez hranic za rodičovskou dovolenou a endoskopickou ordinaci. Na dobrodružství v jeho životě to ale nic neubralo, zvlášť když se teď rozhodl z Čechů udělat pány jejich zdraví.

„Počkejte chviličku tady, jen dokončím jedno vyšetření a hned jdu na vás,“ proběhne chodbou v modrém lékařském úboru Tomáš Šebek a obratem zmizí za dveřmi z mléčného skla.

Tahle věta zní z úst lékaře, který se právě věnuje kolonoskopiím, gastroskopiím a dalším podobným vyšetřením, trochu výhrůžně, nakonec ale naštěstí zůstanou všechny zdejší přístroje jen ve funkci rekvizit pro focení.

„A stejně by se nebylo čeho bát, jedna z věcí, o které se tu snažíme, je ukázat lidem, že takové vyšetření nemusí být bolestivé ani nepříjemné,“ uklidňuje s úsměvem zkušeného profesionála už usazený ve své ordinaci na klinice Mediendo sídlící v horním patře jinak vesměs kancelářské budovy v pražském Karlíně, kde už několik let působí souběžně se svou další lékařskou praxí. 

Právě endoskopie si Tomáš Šebek ponechal vedle toho, že dočasně opustil svůj chirurgický post v Nemocnici Na Františku v rámci rodičovské, na kterou nastoupil po narození svého čtvrtého potomka.

U muže, který je zvyklý jednou za dva roky vyrazit z operačního sálu na misi s Lékaři bez hranic a pak o svých zkušenostech ještě napsat knihu, by taková změna mohla být signálem, že ve svých pětačtyřiceti začíná zvolňovat a držet se víc při zemi.

V případě Tomáše Šebka by to ale byl velký omyl. Jednak stále neochabuje jeho záliba v pilotování malých letadel, jednak je z jeho řeči cítit, že se všem svým aktivitám věnuje se stále stejnou energií.

Ať už jde o rodinu, lékařskou praxi nebo jeho byznysové aktivity: společnost MeDitorial, která provozuje vzdělávací platformu proLékaře.cz pro více než čtyřicet tisíc česko-slovenských zdravotníků, a hlavně telemedicínskou platformu uLékaře.cz, kterou buduje spolu s téměř stovkou interně angažovaných kolegů, se základnou více než 350 lékařů.

Platforma dnes obslouží přes deset tisíc klientů měsíčně a momentálně vstupuje do nové fáze svého fungování s pilířem digitální prevence. V posledním roce se Tomáš Šebek navíc díky svému přesvědčení, že české zdravotnictví potřebuje zásadní systémovou změnu a že by k ní mohl aktivně přispět, pustil do projektu Ministr Zdraví. 

Při našem prvním rozhovoru pro Forbes v roce 2020 jsme se potkali v Nemocnici Na Františku, krátce před narozením tvého syna, kdy ses chystal na rodičovskou. Co všechno se od té doby změnilo?

Nejvíc asi to, že to strašně letí a našemu nejmladšímu už je dva a půl roku a je s ním pořád větší zábava. Abych byl fér, na rodičovské jsem jen part-time, čemuž vyhovuje i mé pracovní angažmá tady na soukromé klinice Mediendo. 

Jak ses sem dostal?

Kliniku vede můj kolega z medicíny, docent Suchánek, s nímž jsem se potkal nad tématem endoskopie v době, kdy jsem dělal jen pár výkonů v Nemocnici Na Františku.

A působení tady mi pomáhá rozšířit si specializaci i obzory. Medicína se tu dělá na špičkové úrovni a zároveň se tu lidi k sobě navzájem chovají úžasně, což překvapivě není ve zdravotnictví automatické. A jsem rád, že i já můžu přispět k osvětě, že to vyšetření není bolestivé a nepříjemné. 

Ty sám na sociálních sítích postuješ příspěvky ze zákroků a informuješ o tom, co endoskopie obnáší. Popularizaci medicíny se ale věnuješ dlouhodobě a některé tebou propagované inovace ti kolegové i zazlívají. Co na to říkáš?

Držím se hesla, že pokud vás ostatní kritizují, děláte to zřejmě dobře. Co je ale podstatné, je, že o mě v tomhle případě vůbec nejde. Důležité je, abyste dělali to nejlepší pro koncového uživatele, ať jím je pacient v medicíně nebo zákazník v byznysu.

Forbes Digital Premium