skip to main content

Zdraví za milion. Tohle jsou místa, kde vám s novým rokem pročistí střeva i duši

Tíží vás pár kilo navrch, stres, věčně vibrující telefon a možná jen prachsprosté nedospání? Nejste v tom sami. Čeští manažeři či majitelé zajetých firem a značek mají často podobný pocit a minimálně jednou, spíš dvakrát za rok ho jezdí někam shodit. Někteří se tím chlubí více, jiní chtějí zůstat inkognito. Tohle jsou každopádně destinace, kde je můžete načapat a kde taky můžete udělat něco dobrého pro sebe.

F. X. Mayr Zentrum Bodensee

Místo, na které nedá dopustit miliardář Zdeněk Bakala. Údajně sem jezdí i britská královna. Tohle místo leží v úchvatné scenerii na břehu Bodamského jezera, odkud se dají dělat výlety do Kostnice nebo švýcarských Alp. Zkušení „absolventi“ ale radí setrvat v řádu a péči kliniky, respektive luxusního hotelu, který se řídí odkazem rakouského lékaře F. X. Mayra. Ten se zaměřoval mimo jiné na očistu zažívacího traktu, jehož kondici šlo podle něj posuzovat i z kvality pleti nebo vlasů.

Před první světovou válkou působil i v Karlových Varech. Sedmidenní očistná kúra v rakouském hotelu vystavěná na jeho principech stojí zhruba 40 tisíc korun. Kolem 300 eur na noc je cena za lůžko v hotelu s krásnou okolní přírodou a spa v areálu. Předpokladem úspěchu je vydržet ve striktních podmínkách programu. Což ovšem platí i o následujících zařízeních.

Parkhotel Igls

Tenhle hotelový komplex v kopcích nad rakouským Innsbruckem má v oblibě mimo jiné britská klientela, protože do Innsbrucku se dá snadno zaletět. Jde o obdobu Mayrových klinik, ovšem za lehce příznivější peníze. Parkhotel se nachází v nevelkém městečku v blízkosti různých turistických stezek, na které vám místní odborný personál doporučí vyrazit (radši než na „schnitzel“ dolů do tyrolské metropole).

V hotelu jsou krásné lázně, sauna, prostory na relaxaci i hezký bar a restaurace. S kulinářskými zážitky ale příliš nepočítejte. Pokud sem vyrazíte opravdu za detoxem, připravte se spíš na decentní porce jídla, které oku laika připomíná stravu našlehanou nebo už předžvýkanou. A místo vína se přichystejte na roztok takzvané „bittersalz“, která funguje jako účinné projímadlo. Je také odpovědí na to, proč většina osazenstva hotelu úderem osmé večerní zalézá do svých pokojů.

Waldhotel Detox Yoga

Reklama

Tenhle detox je hodně inspirovaný východními náboženstvími. Jen je přenesený do krásné scenerie na úpatí švýcarských Alp a břehu Luzernského jezera. Ve švýcarském hotelu nabízejí komplexní očistný program kombinující posilující a regenerační jógu, jógové seance a trénink pránájámy. Do toho nasazují detoxikační dietu. Pobyt, jehož cena se pohybuje mezi pěti a šesti tisíci eur za šest nocí, vám má zaručit, že se vrátíte s čistší hlavou, lepší pokožkou a jiskřivějšíma očima, rozpohybují se vám klouby, budete ohebnější a celkově lépe naložení. Ti, kdo jezdí na místo pravidelně, už vědí, že zařízení od nich očekává, že už před nástupem omezí konzumaci kofeinu, alkoholu a těžkých jídel. Ideální novoroční kúra.

Sanatorium Ayurveda Parkschlösschen

Sanatorium, které se nachází asi 50 kilometrů od Frankfurtu, nabízí ještě jiný zážitek, a sice detox digitální. Souvisí to i s jeho umístěním v údolí mezi lesy, kam signál nedosáhne a wi-fi tam není. Lidé z celé Evropy tam jezdí prostě odpočívat i hubnout. Jak to vypadá v praxi, pro nás nedávno popsal architekt Petr Kolář: „Léčbu vám naordinují na míru podle vašeho problému. Já bral prášky urychlující odbourávání tělesného tuku a chodil na lymfatické a antistresové masáže. Zvlášť mi pomáhaly tzv. four-hand masáže, kdy vás naráz masírují dva lidé, takže je celé tělo v procesu a rovnoměrně namáhané. Přišlo mi, že co masáž, to kilo dole. Cílem bylo nastartovat metabolismus a zbavit tělo nezdravých látek.“ Základní sazba takového pobytu je pět tisíc eur za necelý týden.

Divani Detox – Divani Apollon Palace, Thalassa

Detox v Řecku je skoro oxymóron. V řeckých Athénách na nejhezčí riviéře vás ale přesvědčí o tom, že všechno jde (když se chce…). Ve zdejších podmínkách si vystačí s jednoduchým přístupem, který praví, že zdravá duše znamená také zdravé tělo. Specialisté vám věnují kolem pěti hodin aktivit denně zaměřených na váš cíl – omlazení, hubnutí, očistu organismu nebo zbavení se stresu. To všechno v prostředí, kde bude za oknem velmi pravděpodobně svítit slunce a třpytit se moře a za rohem na vás dýchne historie. K nezaplacení. Zřejmě proto nejsou v nabídce zcela konkrétní v cenách. Základní informace praví, že minimální cena některého z na míru připravených balíčků je tisíc eur.

Amanpuri, Phuket

Andamanské moře a altány vklíněné do svěží džungle jsou další možností, kde projít novoroční očistou. Detoxikační kúru vám tu ušijí na míru. Tenhle thajský ráj se pravidelně objevuje mezi nejlepšími světovými spa v různých výběrech. Na nabídku tamních služeb prý osobně dohlížel byznysmen ruského původu a majitel sítě hotelů Aman Group Vladislav Doronin.

V krásném prostředí a  „zenové architektuře“ by tu měl člověk absolvovat tři až čtyři hodiny ze „spirituální“ nabídky a na závěr si vždy dopřát péči v místních lázních. Jde prý o jemnou čistou práci, která vás na závěr dne nebude rozhodně bolet. Jedna noc v resortu se speciálním retreat balíčkem stojí kolem dvou tisíc dolarů.