Na hodnotách, jako je přátelství, naslouchání, respekt a týmová práce, lze postavit úspěšný byznys. Tomáš Páral a Stanislav Hybášek tyhle základy napevno zakódovali do své technologické firmy MoroSystems a právě tomuhle kódu připisují úspěšné překlenutí krize i současný úspěch. Brněnská konzultačně-technologická firma MoroSystems dodává IT řešení pro české i mezinárodní značky, letos její obrat dosáhne 350 milionů korun.
Co stojí za úspěchem MoroSystems? Odpověď je jednoduchá: lidé a jejich přístup. „V roce 2014 jsme se potřebovali rozhodnout, jestli firmu budeme organizovat procesně, nebo lidi stmelíme pomocí společných hodnot. Volba byla jasná. Hodnoty,“ říká Hybášek.
Přátelství, respekt, svoboda, zodpovědnost a týmová práce tvoří jádro firemní kultury. „Jsme konzultanti, programátoři, designéři, softwaroví architekti, kodéři, admini. Jsme týmoví hráči a nadšenci do technologií,“ popisuje Páral. „Naším cílem vždy bylo vytvářet prostředí, ve kterém ze sebe lidé budou moci vydat to nejlepší,“ dodává.
Tyto hodnoty se osvědčily zejména v době krize. Když v roce 2020 udeřila pandemie a následná recese, MoroSystems muselo čelit velkým výzvám. „Poptávka po digitalizaci byla do té doby bezbřehá. Očekávali jsme růst, a pak to všechno padlo,“ vysvětluje Páral. Místo toho, aby se vzdali, využili výzvu jako příležitost k transformaci.
Klíčem k úspěchu se ukázalo pevné ukotvení v hodnotách firmy a přijetí neustálé změny jako přirozené součásti podnikání. „Věřím, že když se 150 lidí vydá jedním směrem, musí z toho vzniknout něco neobyčejného. Rozhodli jsme se držet hodnot a přístupu, kolem kterých jsme celou firmu vybudovali,“ popisuje Tomáš Páral.
MoroSystems má velmi stabilní tým. Tři desítky „morosystemáků“ jsou ve firmě více než deset let. Dalších pětatřicet více než pět let. „S Tomem jsme velmi vděční, že s námi dlouhodobě spolupracují,“ říká Hybášek. A Páral dodává: „Věříme v dlouhodobá partnerství, která jsou přínosná pro obě strany. Nejen ve spolupráci s kolegy, ale také s našimi zákazníky.“
Z Brna k mezinárodnímu úspěchu
Příběh MoroSystems začal v roce 2006. „Ve třeťáku na výšce jsem si z peněz našetřených na brigádách koupil notebook a začal jsem podnikat,“ vzpomíná Tomáš Páral. A ke školním rokům se vrací také spoluzakladatel MoroSystems Stanislav Hybášek. „Firmu jsme založili na podzim 2006. V noci jsme studovali a ve dne pracovali, abychom splnili závazky dané našim zákazníkům,“ popisuje Hybášek.
Začátky nebyly jednoduché. „Před těmi osmnácti lety nás bylo málo, neměli jsme kanceláře a pracovali jsme vzdáleně. Když bylo potřeba skokově posunout nějaký projekt, pronajali jsme si na týden chatu a tam intenzivně makali,“ ukazuje Páral černobílou fotku čtyř mladých kluků za čtvercovými monitory. Díky odhodlání a kvalitě práce se jim podařilo navázat spolupráci s prvními zákazníky. „Vždy jsme měli štěstí na kvalitní zákazníky i kolegy,“ říká Páral.
Časem se firma začala podílet na platebních řešeních běžících v USA či ve Francii. Její architekti konzultovali projekty pro retailové řetězce či moderní banky v USA. „Morosystemáci létali po světě a podíleli se na velmi zajímavých projektech. Bylo to krásné období, a přitom velmi náročné,“ říká Páral. Jak firma rostla, rostly i dovednosti jejích zakladatelů.
„Studoval jsem programování, ne práci s lidmi nebo se zákazníky. Když nás bylo poprvé sto, cítil jsem obrovský tlak a zodpovědnost,“ přiznává Tomáš Páral. Absolvoval trénink emoční inteligence a našel si kouče. „Naučil jsem se pracovat s úzkostí a od té doby ji necítím,“ podotýká.
Budoucnost založena na spolupráci
„Dnes MoroSystems pomáhá zlepšovat životy lidí po celém světě. Když řidiči tankují na čerpacích stanicích ve Francii nebo v Americe, můžou díky nám pohodlně zaplatit kartou. Podílíme se na elektronizaci zdravotních karet pacientů v Německu. Každý doktor, ke kterému se tamní pacient vydá, bude mít perfektní přehled o jeho zdravotním stavu či anamnéze. To zajisté zpřesní diagnózy nebo léčby,“ přibližuje vybrané projekty Páral.
„Snadněji díky nám proudí léky do lékáren a nemocnic v České republice. Lidé v Belgii nemusí čekat doma na kurýra, ale můžou využívat inteligentní zásilkové boxy. Podílíme se na užitečných projektech pro světové značky. Firmy, které jsou lídry ve svých oborech,“ dodává. MoroSystems i díky těmto zakázkám letos míří za 350milionovým obratem.
„Firmám a organizacím pomáháme využívat jejich potenciál naplno. Jsme zde proto, abychom propojovali excelentní týmovou práci, technologie a know-how ve prospěch užitečných IT řešení a technologických inovací,“ říká Hybášek. Přes všechny úspěchy zůstává MoroSystems věrné svým kořenům. „Věřím, že jsme pozitivně ovlivnili život stovkám morosystemáků, se kterými jsme za ty roky spolupracovali.
Řada z nich u nás začala na škole a dnes jsou z nich sebevědomí mladí lidé, kteří mají výsledky, dokážou převzít zodpovědnost a velmi dobře spolupracovat s ostatními,“ vysvětluje Páral. Do budoucna bude podle zakladatelů potřeba adaptovat se na změny. „Je nutné, aby lidé byli připraveni dělat věci, které jsme včera nedělali.
Svět neustále zrychluje a už nikdy nebude pomalejší,“ uzavírá Páral. „Pořád bych chtěl dokazovat, že může existovat firma, ve které šéfové nejsou ko*oti a kde se lidem může dobře pracovat. Kde se život nedělí na svět v práci a mimo ni.“