skip to main content
Svět v grafu

Že by se už Češi naučili vyplnit přiznání? Vyhledávání slova „daně“ výrazně ubylo

Internet je mocný rádce, zvlášť když přijde na placení daní. Každý rok na konci března přichází doba, kdy Češi do vyhledávačů zadávají slova „daně“ a „finanční úřad“ nejčastěji. Letos ale u obou slov došlo meziročně k výraznému propadu.

„I když se daňová problematika v březnu stává každoročně velmi aktuální, zdá se, že lidé byli letos na podání daňového přiznání lépe připraveni než před rokem. Vyhledávání hesla „daně“ na Seznam.cz pokleslo oproti loňsku o více než 20 procent. Ještě větší propad zaznamenalo heslo „finanční úřad“, které se hledalo až o 65 procent méně oproti březnu 2014,“ říká Martin Pecka, specialista měření internetu v Seznamu. Právě v něm Češi zadávají zhruba polovinu svých online dotazů – zbytek se vztahuje na Google. 

Reklama

jak_se_vyhledava_vyraz_dane_cisla done

Graf vyplývající ze statistik vyhledávače Seznam.cz ukazuje, že když přijde na daně, vůbec nemusí jít jen o březen, jak by se mohlo na první pohled zdát. Podívali jsme se na čtyři nejvýraznější vrcholy v průběhu loňského a letošního roku, abychom rozklíčovali, proč tam lidé „daně“ hledali.

Reklama

 

  1. BŘEZEN – největší „peak“ roku tvoří živnostníci, tedy fyzické osoby, které mají do konce března podat přiznání k dani z příjmů
  2. KVĚTEN – zde zřejmě nastává kombinace dvou faktorů: blíží se datum, dokdy mají daňové přiznání vyplnit firmy (ty ale asi většinou nehledají radu na internetu), a platí se daň z nemovitosti („Většina domácností platí složenkou, kterou dostanou od finančního úřadu, ale asi si k tomu lidé vyhledávají informace,“ říká Jan Brantl z poradenské kanceláře Brantl & Partners.)
  3. ŘÍJEN – po „suchých“ letních měsících, které neprovázejí výrazné daňové povinnosti, nastal loni v říjnu nečekaný „vrchol“ ve vyhledávání. Zřejmě ho způsobila politická debata a změna sazby z 15 % na 10 % u léků, knih či kojenecké výbavy. A také rozhodnutí Ústavního soudu, které vrátilo důchodcům možnost čerpat slevu na dani, a to i zpětně za rok 2014.
  4. LEDEN – i tady zřejmě nárůst vyhledávání způsobila daň z nemovitosti, protože u ní se podává daňové přiznání do konce ledna

jak_se_vyhledava_vyraz_financni_urad

Reklama
Reklama