Litvínov má po 56 letech hokejový titul a levnější chleba. „Asi znáte to pořekadlo našich babiček. My jsme ho taky kolem sebe tolikrát slyšeli, že jsme si řekli, že jestli Litvínov vyhraje, tak levnější bude!“ popisuje Helena Zemánková Týřová, spolumajitelka litvínovského pekařství Japek, jak vznikl tenhle nápad, který se ve slavícím severočeském městě stal okamžitě hitem.

Zákazníci tak pekařství, kde v pátek na jeden den celý kvasový chleba zlevnil o polovinu na 10 korun 80 haléřů, vzali na zteč. Ovšem nejen kvůli slevě. „Chodili si sem i fotit selfíčka na památku,“ usmívá se Zemánková Týřová. Její rodina patří k dlouholetým fanouškům „Chezy“, zajišťuje klubu občerstvení do VIP prostor a patří i mezi menší sponzory klubu.

Paradoxně během finálové série reklamu Japeku na Zimním stadionu Ivana Hlinky zakryla narychlo dodaná řada židlí – o vstupenky byl takový zájem, že se vyplňoval každý volný prostor. Teď ale jeden banner působí jako drobnost proti chytré marketingové akci s chlebem.

O něj byl během celého pátku obrovský zájem. „Statistiky prodeje ještě nemám k dispozici, ale evidentně byl silně zvýšený. Na tržby to možná nebude kvůli slevě rekordní den, ale na počet návštěv určitě,“ říká Zemánková Týřová. Podle jejích slov šlo o bleskový nápad, který vznikl jen pár hodin před rozhodujícím sedmým zápasem.

„Museli jsme to rychle zorganizovat, aby se do systému nastavily na druhý den správné ceny,“ popisuje s tím, že se jednalo o čtyři litvínovské prodejny Japeku. Na Kaufland a další řetězce, kam také dodávají, se sleva nevztahovala. „Nemůžeme řetězcům diktovat koncové ceny.“

Když vyrůstáte a žijete v Litvínově, nemůže se stát, že byste osobně nějakého extraligového hokejistu neznali. A to platí i pro rodinu Zemánkové Týřové. „Jsme rodinná firma, žijeme místním hokejem. S mnoha hráči se přátelíme, s manažerem Robertem Kyselou sedíme v místním zastupitelstvu, Robert Reichel byl dlouho náš soused, kamarádím se s Liběnou Hlinkovou,“ dodává.

Celá chlebová akce jí přinesla více zákazníků a pozornosti, ale i něco, co jen tak nezměříte a čemu ve Forbesu hodně fandíme: „Občas je potřeba udělat něco, z čeho máte radost.“

Pekařství Japek připravilo i speciální edici biskupských chlebíčků – každý hráč a člen realizačního týmu má svůj se jmenovkou a číslem a dokonce z nich v Japeku vyskládali i jednotlivé formace zlatého litvínovského týmu.


Čtěte také: 

Starosti hoteliéra Siveka: Jakou má Jágr rád matraci a řízek?