Pád z vrcholu neznamená, že se na něj nemůžete vyšplhat zpátky. Náš seznam ukazuje příklady některých dříve zneuznaných lídrů, kteří se díky podpoře Trumpa, mnohamilionovým investicím a sázkám na kryptoměny dostali zpět na vrchol své kariéry a podnikání.
Již více než deset let americký časopis Forbes dokumentuje nejvýznamnější kariérní pády. Podívejme se tedy na podnikatele, kteří se v roce 2024 odrazili ode dna a vrátili své firmy a kariéry na výsluní. Ano, i ti nejmocnější mohou padnout. Ale také se mohou vrátit zpět na vrchol.
Donald Trump
Foto Profimedia
Jestli někdo ví, jak se vrátit na výsluní, je to Donald Trump. Navzdory třem probíhajícím trestním kauzám a odsouzení za trestný čin složil 78letý politik 20. ledna přísahu jako 47. prezident Spojených států poté, co zvítězil v ostře sledovaném prezidentském klání.
Naposledy Trump svůj úřad v Bílém domě opustil se dvěma žalobami na krku, s obrovskými dluhy a s nesouhlasem 62 procent Američanů, což byla nejvyšší míra neobliby při odchodu z úřadu od dob Richarda Nixona. Nyní většina Američanů jeho způsob zvládání přechodu k prezidentské funkci schvaluje.
Dnes, po svém přesvědčivém volebním vítězství, je Trump populárnější než kdykoli předtím. Jeho aktuální majetek činí 6,2 miliardy dolarů, což je pokles oproti květnovému maximu 8,1 miliardy dolarů.
Elon Musk
Foto Profimedia
Když se Elon Musk v roce 2022 dostal na seznam Forbesu s nejvýraznějšími kariérními pády, hlavním důvodem bylo jeho čerstvé vlastnictví Twitteru (nyní X).
Během svého krátkého působení jako generální ředitel, než ho nahradila Linda Yaccarino, nezvládl propouštění, zesměšnil uživatele, měnil své postoje k politice sítě a znepokojil investory napříč svým podnikatelským portfoliem, zejména u společnosti Tesla.
Dnes je nejbohatším mužem světa. V prosinci se stal prvním člověkem, jehož čisté jmění překonalo hranici čtyři sta miliard dolarů, a to díky novému ocenění SpaceX na 350 miliard dolarů. To představuje více než 150miliardový nárůst bohatství za rok.
Částečně se to povedlo díky jeho třináctiprocentního podílu v Tesle, jejíž akcie letos vzrostly o sedmdesát procent, a odhadovanému 54procentnímu podílu v xAI, kterou investoři v listopadu údajně ocenili na padesát miliard dolarů.
Kromě svého bohatství zaujímá Musk také přední místo v novém poradním týmu Donalda Trumpa. Poté, co utratil dvě stě milionů dolarů za Trumpovo zvolení, byl spolu s Vivekem Ramaswamym jmenován do čela Oddělení pro efektivitu vlády, které bude radit, jak snížit vládní výdaje.
Adam Neumann
Foto TechCrunch, Wikimedia Commons, CC BY 2.0
Adam Neumann v roce 2015
Zakladatel a bývalý generální ředitel společnosti WeWork se letos vrátil na výsluní díky sérii velkolepých nabídek na odkoupení „své“ coworkingové společnosti z konkurzu. Pod Neumannovým vedením se WeWork změnil ze startupu ohodnoceného na 47 miliard dolarů na neúspěšné IPO, po čemž odstoupil z pozice generálního ředitele.
V únoru Neumann oznámil, že spolu s hedgeovým fondem Third Point Dana Loeba společnost odkoupí za 650 milionů dolarů, ale nabídka byla nakonec odmítnuta. Zaměřil se místo toho na rozvoj svého nejnovějšího realitního startupu. V srpnu jeho společnost Flow v tichosti otevřela svou první nemovitost v Rijádu v Saúdské Arábii.
Tento startup, který je miliardářovým vstupem na trh nájemních bytů a apartmánů, získal v roce 2022 investici 350 milionů dolarů od společnosti Andreessen Horowitz, s cílem vytvořit „budoucnost bydlení“. Jeho další dvě značkové nemovitosti ve Fort Lauderdale a Miami na Floridě byly otevřeny v dubnu.
Všechny tyto nové investice přispěly k tomu, že si Neumann udržel status miliardáře; jeho čisté jmění ve výši 2,3 miliardy dolarů pochází z téměř desetiprocentního podílu ve společnosti WeWork, většinových podílů v bytových domech v hodnotě jedné miliardy dolarů před započtením dluhů a z ocenění společnosti Flow na více než jednu miliardu dolarů v roce 2022.
Michael Saylor
Foto X: Saylor
Pro bitcoinového maximalistu a předsedu společnosti MicroStrategy Michaela Saylora byl rok 2024 epický. Tento bývalý raketový vědec proměnil MicroStrategy v jednoho z největších institucionálních držitelů bitcoinu, přičemž společnost nyní vlastní 439 000 mincí v hodnotě přibližně 44 miliard dolarů.
Ačkoli někteří byli k extrémnímu držení bitcoinů softwarovou společností skeptičtí – společnost nyní sama sebe označuje jako „první a největší bitcoinovou treasury společností na světě“ –, tato strategie se vyplácí. Akcie MicroStrategy letos vzrostly o 403 procent, čímž překonaly 137procentní zhodnocení bitcoinu a 24% návratnost indexu S&P 500.
Saylor profitoval pouze na růstu ceny akcií, který byl ještě více podpořen zařazením MicroStrategy do akciového indexu Nasdaq 100, jenž tvoří základ oblíbeného burzovně obchodovaného fondu Invesco QQQ. Celkově se Saylorovo čisté jmění za poslední rok více než zdvojnásobilo, a to díky jeho osobním bitcoinovým podílům a podílu v MicroStrategy. Aktuálně jeho jmění činí 8,7 miliardy dolarů.
Fran Horowitz
Foto Abercrombie & Fitch
Generální ředitelka společnosti Abercrombie and Fitch si užívá další rok růstu této oděvní značky, kterou si oblíbili mileniálové a generace Z. Pod vedením Frany Horowitz, která nastoupila do funkce generální ředitelky v roce 2017, vzrostly akcie společnosti z historického minima pod deset dolarů za akcii na dnešních 149 dolarů.
Díky tomu se stala jednou z nejvýkonnějších mid-cap akcií ve Spojených státech, přičemž od roku 2023 vzrostla o pět set procent a letos o šedesát procent. Strategie firmy zaměřená na inkluzivní velikosti, rozšíření sortimentu a novou image značky cílící na profesionály zvýšila dvanáctiměsíční tržby v prosinci na 4,8 miliardy dolarů, což je o dvacet procent více než loni. Novinkou letošního roku je podnikání v oblasti svatebních šatů.
Horowitz dokázala výrazně zvýšit prodeje a finanční úspěch společnosti, a to i při snaze odvrátit spojení s kontroverzní minulostí. V říjnu obvinilo ministerstvo spravedlnosti bývalého generálního ředitele Mikea Jeffriese z obchodování s lidmi za účelem sexu a mezistátní prostituce, k čemuž Jeffries prohlásil, že je nevinen.
Bernard Looney
Foto BP, Wikimedia Commons, CC BY 4.0
Pouhý rok poté, co bývalý generální ředitel společnosti BP Bernard Looney náhle odstoupil z funkce kvůli tomu, že neoznámil své předchozí vztahy s kolegyněmi ve firmě, se připojuje k představenstvu společnosti Prometheus Hyperscale, datové firmy sídlící ve Wyomingu.
V květnu podepsala Prometheus Hyperscale partnerskou dohodu se společností Oko, která se zabývá jadernou energií a za níž stojí generální ředitel Open AI Sam Altman. Ve své nové funkci předsedy představenstva bude Looney řídit úsilí společnosti o vybudování jejího stěžejního datového centra v Evanstonu v hodnotě deseti miliard dolarů.
V posledním měsíci se také stal členem představenstva státní ropné společnosti Abu Dhabi National Oil Company (Adnoc).
Před svou rezignací v září 2023 měl Looney za sebou dlouhou kariéru v britském ropném a plynárenském gigantu, kde se vypracoval z pozice postgraduálního inženýra vrtných zařízení až na generálního ředitele, kterým byl tři roky.
Ačkoli podle BP technicky neporušil firemní pravidla, nebyl „zcela transparentní“ a musel se vzdát odměn ve výši více než čtyřiceti milionů dolarů a části svých předchozích bonusů za to, že „vědomě uvedl představenstvo v omyl“, což je považováno za „závažné pochybení“.
John Galliano
Foto Vogue Taiwan, Wikimedia Commons, CC BY 3.0
Tomu se říká odchod na vrcholu. John Galliano, který posledních deset let vedl Maison Margiela jako kreativní ředitel a ohromil módní svět lednovou přehlídkou Maison Margiela Artisanal, se chystá opustit tento francouzský luxusní módní dům.
Podle časopisu Vogue Business je zodpovědný za nechvalně proslulé boty Tabi a 23procentní nárůst prodeje značky v roce 2023. Pokud jde o to, co bude následovat po Maison Margiela, mlčí. „Až přijde ten správný čas, vše se dozvíte,“ napsal v příspěvku na Instagramu.
Je to ostrý kontrast k tomu, jak britský návrhář začal se značkou spolupracovat. Práce u Maison Margiela byla jeho první po skandálním odchodu z Dioru v roce 2011, kde byl kreativním ředitelem od roku 1996.
Galliano byl široce uznáván za to, že přetvořil Christian Dior na multimilionovou značku, ale během pařížského týdne módy byl propuštěn poté, co se objevila videa, na nichž pronášel antisemitské poznámky. Jeho návrat z módního vyhnanství ke slávě ve světě módy a na internetu byl tak velkolepý, že byl zdokumentován ve filmu High and Low: John Galliano, který vyšel v březnu na Amazon Prime.
Sankaet Pathak
Foto X @sankaet
Vypadá to, že v jednom roce lze stihnout kariérní pád i návrat. V květnu byl Sankaet Pathak, zakladatel a CEO fintech společnosti Synapse, ze společnosti odvolán, protože konkurzní soudce odvolal stávající vedení a jmenoval nezávislého správce podle kapitoly 11, který měl na společnost dohlížet.
Bojující společnost, která se zabývá poskytováním bankovních produktů, nakonec letos po roce hledání bankovních partnerů a potenciálních kupců vyhlásila bankrot. V jeho důsledku zmrazila desítkám tisíc zákazníků 114 milionů dolarů z jejich vlastních prostředků, ale podle právníků je ohroženo až dvacet milionů koncových uživatelů.
Zatímco soud pokračuje v konkurzním řízení, Pathak se již zabývá svým novým podnikem. V srpnu řekl serveru TechCrunch, že pro svou novou společnost Foundation, robotický startup, jehož cílem je vytvořit humanoidní roboty, kteří by řešili nedostatek pracovních sil, získal jedenáct milionů dolarů mimo jiné od společnosti Tribe Capital.