Na začátku dvacátého století tady stála továrna na tělocvičné náčiní všeho druhu. Jsme v Radotíně, okrajové čtvrti Prahy, jejíž strategickou polohu přímo na železniční trati do Plzně využil v roce 1910 továrník a sokol Josef Vindyš.

Postavil si tady tehdy továrnu na bradla, kruhy, činky a další náčiní. Ta v době svého největšího rozmachu zásobila svými výrobky nejen české sokoly, ale exportovala jak do Evropy, tak i do Spojených států.

Teď, v roce 2023, radotínská továrna stále stojí. A po letech chátrání v ní najdete zase sportovní potřeby. „Líbilo se nám, že tady zachováme tematickou kontinuitu,“ popisuje Lukáš Princ, když spolu s jeho ženou Kateřinou procházíme areálem Vindyšovy továrny, která po mnoha letech bez valného využití opět žije sportem.

Lukáš a Kateřina Princovi jsou totiž ještě s druhým manželským párem spolumajiteli společnosti Ski a Bike Centrum Radotín, rodinné firmy která má základy už v roce 1988 a která se zabývá cyklistikou, lyžováním a vším, co je s tím spojené. A za své nové sídlo, hlavní kamenný obchod a místo pro komunitní život spojený především s cyklistikou, si vybrali právě Vindyšovu továrnu. Zrekonstruovali ji a vybudovali z ní v podstatě centrum Radotína.

„Byl to brownfield, zatékalo sem, byla tady autodílna, sklad kabelů, uvnitř byla zima a celé to tady bylo zanesené odpadky,“ vypráví Lukáš Princ. Po nevábné minulosti teď v areálu není ani památky. Lukáš s Kateřinou oslovili architekty Petra Šindeláře ze studia VLLNNA a Martina Dubu a také interiérovou architektku Hanu Davidovou a její studio Flat White, aby dali místu novou podobu, která ale zároveň zachová důležité prvky původních továrních budov.

Uvnitř jednotlivých hal, které zvenku vytvářejí charakteristickou siluetu šedové střechy, architekti zachovali a odhalili dřevěný krov, takže mohl vzniknout působivý otevřený prostor. Že uspěli, potvrzuje například to, že se projekt, dokončený v roce 2019, stal jedním z finalistů České ceny za architekturu za rok 2020. A interiér restaurace Musa, která je součástí areálu, zase získal mezinárodní ocenění Grand Prix BIG SEE Awards 2021.

Cílem od začátku bylo udělat z Vindyšovy továrny nejen nový kamenný obchod s půjčovnou a servisem, ale také komunitní centrum Radotína se vším všudy. Jelikož firma v Radotíně působí od roku 1988, stál za tím i lokální patriotismus. Firmu založil Jaromír Průcha, otec dvou dcer, dnes ženské části dvou manželských párů, které společnost s obratem blížícím se čtyřem stům milionů spoluvlastní.

„Tatínek Katky tady podnikal a opravoval lyže, respektive nejprve poskytoval takzvané drobné služby obyvatelstvu. Po revoluci se to změnilo na plnohodnotné podnikání a postupně se zapojili další členové rodiny. Stále jsme rostli, ale nechtěli jsme opustit Radotín,“ vypráví Lukáš Princ.

Navíc do Ski a Bike Centra Radotín často chodili cyklisté – srdcaři, kteří spíš než za nákupem nového vybavení, mířili někam, kde mohou se stejně naladěnými lidmi sdílet své zážitky. „Jenže občas mívali takový špatný pocit, že si musí něco koupit, když k nám přijdou,“ směje se Kateřina Princová.

Restaurace Musa

I z toho důvodu je v areálu zmiňovaná restaurace Musa, která především o víkendech funguje jako výletní restaurace a ve které mohou fandové jízdních kol probírat aktuální trendy bez výčitek, že zrovna nenakupují. „Chtěli jsme, aby, když pojedete na kole kolem, jste se stavili tady, protože tu jsou lidé, kteří mají rádi to, co vy,“ dodává Kateřina. V areálu jsou také místnosti pro větší akce, promítání filmů, přednášky nebo školení.

A venku zase prostor, kde se zabaví celá rodina. Vedle posezení, kde si v létě návštěvníci mohou vypít kávu, je v areálu třeba dětské hřiště, pumptrack nebo umělecká díla. Jedno z nich, Ořech od Davida Vávry, je zároveň vzpomínkou na zakladatele Jaromíra Průchu. „Chtěla jsem tady mít vzpomínku na tátu, který se nového areálu už nedožil. Vždycky nosil po kapsách ořechy pro štěstí ze zahrady, tak nám tady David Vávra udělal takový ořech, kterým mohou prolézat děti,“ říká Kateřina Princová.

Poměrně unikátní je i uspořádání vnitřního prostoru. Ten je sice částečně oddělen pro jednotlivé funkce, zároveň se ale mezi nimi dá procházet. Návštěvník tak může z restaurace dojít přes prodejnu cyklistického a lyžařského vybavení až do sekce, kde je servis nebo půjčovna. Hlavním a nejvíce otevřeným prostorem je prodejna sportovního vybavení, která má působit jako chrám cyklistiky.

Hlavní část s prodejnou

Mezi nízkými regály je dostatek místa, aby vynikl celý prostor a dřevěný krov. „Chceme zboží vystavovat jako v galerii, ale zároveň chceme prodávat velkému množství lidí. Proto vznikly vzadu skryté uličky pro personál, které slouží jako sklad a jsou propojené. Personál tak může procházet všemi sekcemi,“ popisuje Lukáš Princ.

I v pojetí obchodní části Vindyšovy továrny je firma úspěšná. Ski a Bike Centrum Radotín se totiž před pár dny stalo absolutním vítězem soutěže Visa Czech Top Shop za rok 2022, která oceňuje ty nejlepší tuzemské prodejny. A další plány mají majitelé i do budoucna.

Lukáš Princ (uprostřed) a Kateřina Princová při udílení Visa Czech Top Shop za rok 2022

Zatím jsou uvnitř areálu šatny a sprchy, které mohou cyklisté využít třeba po vyjížďce. V budoucnu ale v zadní části budov mají vzniknou ještě boxy na kola. „Plánujeme to tak, že sem člověk přijede třeba z práce, vyzvedne si kolo, projede se na Karlštejn, kolo zase uloží, vysprchuje se, nechá nám tu věci na vyprání a může jet hned zase na pracovní schůzku,“ líčí Kateřina Princová.

Finančně firmě pomáhá i Pavel Bouška, majitel fabriky na psí krmivo Brit a devětatřicátý nejbohatší Čech podle žebříčku Forbesu. Ten má ve Ski a Bike Centru Radotín minoritní podíl, sám je přitom aktivním cyklistou a vyznavačem snowboardingu. „Pavel je můj spolužák ze střední, takže nám s tím pomáhá,“ říká Lukáš Princ.

Firma podle Lukáše Prince cílí spíše na niche segment cyklistiky a lyžování, které jsou jinak v Česku velmi populární. „Cílíme na lidi, kteří hledají kvalitní věci, takže máme spíš dražší značky,“ vysvětluje. A v prodejně si mohou zákazníci nechat také na zakázku postavit vlastní kolo od českých značek Repete nebo Festka, případně si v Bike Fit studiu nechat vypočítat ideální posed na svém vlastním kole.

Součástí areálu je také dětská prodejna Skibi Kids, která nabízí nejen sportovní vybavení pro děti, ale i hračky, knihy a oblečení. „Rodiny jsou pro nás důležité, protože od toho roku 1988 už máme vlastně třetí generaci věrných zákazníků,“ dodává Lukáš Princ.