skip to main content
Byznys

Žebříček 400 nejbohatších Američanů: Bezos všem utekl, Trump opět klesl

Nejbohatší obyvatelé Ameriky za sebou mají další rekordní rok.

Podle aktuálního žebříčku Forbes 400, což je seznam čtyř stovek nejbohatších Američanů, se minimální čisté jmění potřebné pro vstup do elitního klubu zvýšilo na 2,1 miliardy dolarů, což je nový rekord a o 100 milionů dolarů více než suma potřebná v loňském roce.

Čtěte také: Nový žebříček nejbohatších Čechů: Babiš chudne, Baudiš mezi dolarovými

Celková čistá hodnota majetku skupiny nejbohatších Američanů vzrostla na 2,9 bilionu dolarů, což je o sedm procent více než v roce 2017 a další rekord. Průměrná hodnota majetku osob na elitním seznamu je 7,2 miliardy dolarů oproti loňským 6,7 miliardy. K vyšším číslům tentokrát významně pomohly i silné akciové trhy.

Polovinu celkového bohatství drží 45 nejbohatších lidí v zemi, kteří průměr výrazně zvyšují.

Bezos sesadil Gatese

Poprvé od roku 1994 je na seznamu nové číslo jedna: zakladatel a generální ředitel společnosti Amazon Jeff Bezos přerušil 24letou vládu Billa Gatese. Bezos je také první osobou, která má bohatství přesahující 100 miliard dolarů – jeho majetek činí 160 miliard dolarů.

Zobrazit celý žebříček »

Bezos je rovněž největším skokanem roku: jeho bohatství vzrostlo od loňska o 78,5 miliardy dolarů díky více než 100procentnímu nárůstu ceny akcií společnosti Amazon, což je největší zisk za rok za dobu, kdy američtí kolegové žebříček Forbes 400 vydávají.

Gates se umístil na druhé příčce a za Bezosem zaostává o 63 miliard. Top 10 nejbohatších na seznamu má majetek o celkové hodnotě téměř 730 miliard dolarů, což je o 610 miliard víc než v roce 2017. Celá třetina miliardářů v USA se na seznam nedostala.

Největší nárůst v procentech zaznamenal Jack Dorsey, generální ředitel společnosti Twitter a platební firmy Square. Jeho jmění od loňska vyskočilo o 186 procent na 6,3 miliardy dolarů, a to především díky nárůstu ceny akcií Squaru.

Reklama

Jack Dorsey

Největší meziroční ztrátu zaznamenal původem maďarský finančník a filantrop George Soros, jehož čistá hodnota majetku klesla z 23 miliard na 8,3 miliardy dolarů. Důvodem je, že na konci roku 2017 přesunul 18 miliard dolarů do své charitativní nadace Open Society Foundations. Forbes nezahrnuje majetek charitativních nadací do výpočtu čisté hodnoty jmění.

Trumpovi se nedaří

Američtí miliardáři v součtu bohatnou, to ale není případ aktuálního prezidenta-miliardáře. Zatímco průměrné čisté jmění osob na seznamu vzrostlo za rok o zmiňovaných zhruba 600 milionů dolarů, Donald Trump zůstal na loňských 3,1 miliardy dolarů.

Trump je dle žebříčku nyní 259. nejbohatší Američan, což je o 11 pozic níž než před rokem. Jeho postavení kleslo už druhý rok po sobě. V roce 2015, hned po zahájení prezidentské kampaně, odhadl Forbes hodnotu Trumpova majetku na 4,5 miliardy dolarů, což by stačilo na 121. místo. Od té doby klesl o 138 míst.

S 3,1 miliardy dolarů je Trump stejně bohatý jako bývalý kandidát na starostu New Yorku John Catsimatidis. Ale stále je bohatší než třeba majitel televize CNN Ted Turner nebo mediální hvězda Oprah Winfrey.


TOP 10 nejbohatších Američanů 2018:

1. Jeff Bezos  / Amazon / 160 mld. dolarů
2. Bill Gates / Microsoft / 97 mld. dolarů
3. Warren Buffett / Berkshire Hathaway / 88,3 mld. dolarů
4. Mark Zuckerberg / Facebook / 61 mld. dolarů
5. Larry Ellison / Oracle / 58,4 mld. dolarů
6. Larry Page / Google / 53,8 mld. dolarů 
7. Charles Koch / Koch Industries / 53,5 mld. dolarů
7. David Koch / Koch Industries / 55, 3 mld. dolarů
9. Sergey Brin / Google / 52,4 mld. dolarů
10. Michael Bloomberg / Bloomberg LP /  51,8 mld. dolarů

Celý seznam v interaktivní podobě najdete zde.