American Bar v londýnském hotelu Savoy zabodoval v každoročním žebříčku 50 nejlepších barů na světě World´s 50 Best Bars 2017. Loni tento bar, který vede původem slovenský barman Erik Lorincz, byl na druhém místě a letos sesadil z trůnu loňského vítěze, newyorský podnik Dead Rabbit Grocery and Grog.

Pokud jde o teritoriální rozdělení, v žebříčku dominují americké bary, kterých je tam dohromady 13. Pokud si chcete užít atmosféru jednoho z nejlepších barů z top 10 žebříčku, nejblíže to budete mít do Londýna.

Čtěte také: Zkumavky, pláště a divné stroje. Tady vznikají koktejly nové generace

Velké Británii v celém žebříčku patří co do počtu zařazených barů druhé místo. V první desítce tam najdete rovnou čtyři londýnské bary a na devátém pořadí žebříčku – v baru Termini – i 26letého rodáka z Albrechtic u Českého Těšína Robina Kolka.

„Termini je otevřené tři roky, v porovnání s velikány jsme opravdu ‚kids‘. Vítěz tohoto ročníku otevřel dveře na začátku 19. století,“ říká Robin pro Forbes.

Bar Termini založil jeden z nejrespektovanějších barmanů na světě Tony Conigliaro, kterému není neznámá ani Praha. Naposledy tu byl před rokem.

Robin Kolek se k němu dostal, když před třemi lety odjel přímou linkou z pražské Florence „na blind“ do Londýna. Proto je pro něj současné ocenění opravdu „nepopsatelným pocitem“, obzvláště když tým barmanů pracuje pod jeho taktovkou. Robin se totiž během krátké doby v Termini vypracoval na barmanažera.

„Byl to skvělý večer, na který určitě nikdo nezapomene. Atmosféra byla nepopsatelná, a když jsme prolomili první desítku, začaly nám téct slzy! Hned po vyhlášení jsme se přesunuli do baru a oslavili tento den se zbytkem týmu. Italským prosciuttem a sklenkou šampaňského!“ vypichuje Robin z průběhu pro něj nezapomenutelného večera a přikládá foto z oslav.


Robin Kolek (uprostřed nejblíže k objektivu) s ostatními členy týmu londýnského baru Termini při oslavách 9. místa v žebříčku 50 nejlepších barů světa.

Termini se nachází v samotném centru Londýna ve čtvrti Soho. Jde o malý bar se sedmi stoly a právě to podle Robina dává prostor pro maximální věnování se hostům.

„S každým se snažíme vytvořit nějaký vztah a je nám jedno, jestli jsou to lidi z Ameriky, Austrálie nebo Antarktidy. Někteří už nás nikdy nenavštíví, ale v ten daný okamžik se snažíme poskytnout ten nejlepší zážitek.“

Třetí zemí s největším počtem nejlepších barů na světě je Singapur. Pokud se tam chystáte, navštivte okázalý nový bar Atlas, který v celkovém pořadí skončil na 15. místě a stal se nejlépe hodnoceným nováčkem žebříčku. A i v něm navíc najdete výraznou českou stopu – pomáhal ho totiž rozjíždět a na pozici head bartendera v něm působí Roman Foltán, kterého jsme ve Forbesu v roce 2015 zařadili do přehledu talentovaných Čechů 30 pod 30.


Bar Atlas v Singapuru. Foto: Atlas


TOP 10 nejlepších barů světa

1. AMERICAN BAR AT THE SAVOY HOTEL, Londýn, Velká Británie (Vítěz „Nejlepší bar v Evropě“ a „Nejlepší bar na světě“)

2. DANDELYAN AT THE MONDRIAN, Londýn, Velká Británie
3. THE NOMAD AT THE NOMAD HOTEL, New York, Spojené státy (Vítěz „Nejlepší bar v Severní Americe“)
4. CONNAUGHT BAR, Londýn, Velká Británie
5. THE DEAD RABBIT, New York, Spojené státy
6. THE CLUMSIES, Atény, Řecko
7. MANHATTAN, Singapur, Singapur (Vítěz „Nejlepší bar v Asii“)
8. ATTABOY, New York, Spojené státy
9. BAR TERMINI, Londýn, Velká Británie
10. SPEAK LOW, Šanghaj, Čína

Celý žebříček si prohlédněte zde.

S přispěním redaktorky Forbesu Zuzany Krajíčkové.