skip to main content

Andrea Daňková

Sdílet
Věk
29 let
Práce
herečka, modelka, tajemnice ÚHKT

Do letošního výběru se mohla dostat klidně „jen“ jako úspěšná herečka, Andrea Daňková má ale mnohem širší záběr. Vloni ztvárnila hlavní ženskou roli v bláznivé komedii Shoky & Morthy: Poslední velká akce, její hlas můžete slyšet na Netflixu třeba v seriálech Jeden z nás lže či Zámek a klíč, hostovala v Divadle na Vinohradech, Bez zábradlí či ABC, svoji budoucnost ale přesto vidí jinde než před kamerou nebo na divadelních prknech – ve zdravotnictví a státní správě. „V obou těchhle oblastech je hodně věcí, které se dají inovovat, a mě to jednak upřímně baví, a hlavně mi to dává velký smysl,“ říká Andrea, která už při studiu sociologie absolvovala stáže na českém velvyslanectví v New Yorku či na Úřadu vlády a teď pracuje jako historicky nejmladší tajemnice ředitele Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze. Zároveň vyučuje komunikaci lékařů na 2. a 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, s jejíž novou rektorkou právě připravuje nový projekt. V lednu navíc dokončila MBA strategického managementu a paralelně se pustila do studia zdravotnického práva na Právnické fakultě UK.

Sleduj Andreu:
Andrein dotazník


Co děláte?

Jsem člen vedení Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze, učím na lékařských fakultách komunikaci, spolupodílím se na projektech UK s novou paní rektorkou, a k tomu se ještě stále věnuji natáčení, dabingu a modelingu.


Co byste letos chtěla dokázat a/nebo se naučit?

Chtěla bych letos zvládnout dvě věci – úspěšně dokončit své studium na Právnické fakultě UK a naučit se dobře surfovat.


Jaké jsou vaše tři nejposlouchanější songy na Spotify za rok 2021?

Maneskin – Beggin; James Bay – Hold Back the River; Earth, Wind and Fire – September.


Který seriál vás naposledy pohltil tak, že jste se na něj dívala nonstop?

Nedívám se na televizi, protože to nestíhám a taky je vždycky možné dělat něco zábavnějšího – třeba se procházet.


Jaký podcast rádi posloucháte?

Mix politiky a čisté radosti = zaprvé Dobrovský a Šídlo „Paměť národa“ a zadruhé Tereza Ramba „Do duší“.


Do čeho investujete peníze?

Do života. Zážitky, požitky, vzdělávání…


Vaše guilty pleasure je…

Pozorování zajímavých příběhů v pražské MHD a hektolitry kafe.


Co je víc – tradice, nebo inovace?

Ve zdravotnictví inovace, v rodině tradice.


Když chceme, aby byl svět lepší místo, co musíme jako společnost/lidstvo začít dělat hned teď? A s čím naopak musíme okamžitě přestat?

Začít se hýbat. Mít zájem. Nebát se a nekrást. Nebýt sobec. Vidět kontext. Jednat fér.


Koruna, nebo euro? A proč?

Nerozumím tomu do detailu, a proto, stejně jako v některých dalších oblastech, důvěřuji odborníkům. A tady si myslím, že, jak říká Radovan Vávra, hrajeme s Evropany hokej, až na to, že my máme klacek a oni nejlepší hokejky. Hrát s tím jde, ale špatně – a proto je euro asi lepší volba.


Jak bude vypadat Česko za deset let?

Bude vypadat přesně tak, jaké si ho uděláme. Musíme věřit, že přijdou velké osobnosti, které budou morálně zdatné, inteligentní s vizí a idejemi. Deset let je ale na úplnou rekonstrukci krátká doba, a tak doufám, že alespoň budeme mít konsolidované veřejné finance, náš směr bude jednoznačně na Západ a nebudeme se za naši politickou reprezentaci stydět.


Proč žijete v Česku? A pokud nežijete, co by se muselo stát, abyste se sem vrátila?

Žiju zde, protože to tu mám ráda. Jednoduše. Pravá láska k domovu se nedá vypěstovat, koupit ani vydupat. Prostě je. A navzdory tomu, že to u nás není ideální, jsem přesvědčená, že Česko má velký potenciál, a já chci být u toho, až se bude dál rozvíjet.


Se kterou aplikací trávíte nejvíc času?

Spotify.


Kdybyste kromě toho, co dnes děláte, mohla dosáhnout jiného snu, co by to bylo?

Žiju svůj sen.