skip to main content

Stanislav Fořt

Sdílet
Věk
28 let
Práce
vědec, vývojář

Ve Spojených státech se věnuje výzkumu umělé inteligence (aktuálně ve startupu Anthropic), automatizaci vědy a taky použití AI v oblasti kvantových počítačů a astrofyziky. Na sklonku roku dokončil doktorát z teorie hlubokého strojového učení na Stanfordu, během něj strávil rok v Google Brain, kde vedl několik výzkumných projektů. Jako vědec pracoval i ve společnosti DeepMind. Fořt vystudoval na Cambridgi aplikovanou matematiku a teoretickou fyziku, specializoval se na černé díry. Předsedal Cambridge University Astronomical Society, učí astronomii na letních táborech a věnuje se organizaci Astronomické olympiády. Její mezinárodní kolo ještě jako student na střední škole vyhrál.

Sleduj Stanislava:
Stanislavův dotazník


Co děláte?

Krok po kroku se snažím pracovat na vývoji takzvané obecné umělé inteligence – mým cílem je naučit počítače přemýšlet na úrovni přinejmenším lidské, a to na široké paletě problémů od psaní poezie, chápání obsahu videa až po programování.


Co byste letos chtěl dokázat a/nebo se naučit?

Rád bych se letos konečně po pěti letech na pacifickém pobřeží naučil surfovat.


Jaké jsou vaše tři nejposlouchanější songy na Spotify za rok 2021?

Většinu času na Spotify trávím poslechem podcastů, ale při práci rád poslouchám energický elektroswing od skupiny Caravan Palace.


Který seriál vás naposledy pohltil tak, že jste se na něj díval nonstop?

Mám moc rád The Expanse, a to jak knihy, tak seriál. Je to pro mě za poslední dobu to nejlepší science fiction, na které jsem narazil. Mám za sebou už šest sérií seriálu, devět knih a několik novel k tomu.


Jaký podcast rádi posloucháte?

Můj oblíbený podcast se jmenuje 80,000 Hours. Jeho epizody jsou dlouhé a do hloubky jdoucí konverzace (někdy i přes čtyři hodiny) o nejpalčivějších problémech světa a o tom, jak člověk může přispět k jejich vyřešení.


Do čeho investujete peníze?

Nejsem příliš sofistikovaný investor, takže jde o standardní mix indexových fondů, cenných papírů a kryptoměn.


Vaše guilty pleasure je…

Skoro určitě to bude Twitter a na těsném druhém místě pročítání blogů a substacků, které se mi nekonečně kumulují v aplikaci Pocket.


Co je víc – tradice, nebo inovace?

Tradice bez inovací riskují stagnaci a kolaps, zatímco inovace bez tradice riskují nezamýšlené důsledky. Sám jsem velký technooptimista, a proto se kloním směrem k inovacím – jsem přesvědčený, že bez nich nemáme jako druh šanci přežít další staletí a už vůbec ne naplnit svůj dlouhodobý potenciál.


Když chceme, aby byl svět lepší místo, co musíme jako společnost/lidstvo začít dělat hned teď? A s čím naopak musíme okamžitě přestat?

Svět se od doby, kdy se nám průmyslovou revolucí podařilo uprchnout z Malthusiánské pasti, relativně rychle zlepšuje. To ale neznamená, že by vše bylo dokonalé. Z dlouhodobého pohledu doufám, že se nám podaří vyhnout velkým existenciálním hrozbám, jako je globální jaderná válka, zásadní změna klimatu, rizika biotechnologií a přirozených pandemií a eventuálně rizikům plynoucím z umělé inteligence. Krátkodobě jsou mi sympatické uhlíkové daně a naopak málo sympatií mám pro zavírání nízkouhlíkových zdrojů energie, jako jsou jaderné elektrárny.


Koruna, nebo euro? A proč?

Nemám na problematiku vhodné měny pro Českou republiku vyhraněný názor. Pokud bych se měl rozhodnout, dal bych nejspíše na argumenty lidí, kteří se touto otázkou dlouhodobě a odborně zabývají.


Jak bude vypadat Česko za deset let?

Česko je úžasná země s velkým potenciálem a skvělými lidmi. Doufám, že se nám v dalším desetiletí podaří zvyšovat kvalitu života, udržovat nízkou příjmovou nerovnost a investovat do vědy, inovací a vzdělávání.


Proč žijete v Česku? A pokud nežijete, co by se muselo stát, abyste se sem vrátil?

Poslední léta jsem žil převážně v zahraničí – v Británii během bakaláře a ve Švýcarsku a v USA během doktorátu. Česko je skvělá země, do které se rád a hodně často vracím… a v budoucnu tu plánuji trávit více času.


Se kterou aplikací trávíte nejvíc času?

Dost času trávím poslechem knih a podcastů na Audible a Spotify. Většinu mého času s aplikacemi ale určitě zabere Twitter, na kterém jsem aktivně zapojen v síti výzkumníků věnujících se umělé inteligenci, strojovému učení, matematice a fyzice. Myslím, že pokud se člověk dokáže vyhnout dopaminové pasti věčného scrollování, jsou sociální média skvělým nástrojem ke spolupráci a rozšiřování horizontů.


Kdybyste kromě toho, co dnes děláte, mohl dosáhnout jiného snu, co by to bylo?

V paralelním životě bych se rád věnoval biologii a biotechnologiím. Největším cílem by samozřejmě bylo vyřešit stárnutí a smrt. Naštěstí na tomhle problému i dnes intenzivně pracuje hodně lidí, takže můžu v klidu zůstat u umělé inteligence.