skip to main content

Sara Polak

Sdílet
Věk
29 let
Práce
AI expertka, Paioneers

Vystudovala archeologii a evoluční antropologii na Oxfordu, v Londýně dělala headhunterku pro Palantir, analytičku pro NationBuilder, získala od britského ministerstva zahraničního obchodu ocenění Business Revolution Award, vyhlašované v rámci European Tech Women Awards. Poslední dva roky je zpátky v Česku, kde se věnuje popularizaci umělé inteligence, vede několik projektů, organizuje hackathony, působí v Paralelní Polis a spolupracuje s ČVUT.

Sleduj Saru:
Sařin dotazník


Co děláte?

Archeoložku v AI.


Co byste letos chtěla dokázat a/nebo se naučit?

Dopsat knihu a začít s výzkumem cloudových civilizací.


Jaké jsou vaše tři nejposlouchanější songy na Spotify za rok 2021?

Moonshine (Caravan Palace), Nighttrain to Nebelsbad (OST Grand Budapest Hotel), Chodidla (Ondřej Havelka a jeho Melody Makers)


Který seriál vás naposledy pohltil tak, že jste se na něj dívala nonstop?

Arcane (ale moc na seriály nejsem, spíš se dokola dívám na Monty Pythony, Černou zmiji a Ricka a Mortyho).


Jaký podcast rádi posloucháte?

Moc je neposlouchám, neumím se soustředit bez vizuálního vjemu. Ale občas si pustím SciTalks, LeapMakers a Koulí podcast.


Do čeho investujete peníze?

Knihy z antikvariátu, cestování a krypto.


Vaše guilty pleasure je…

Memes.


Co je víc – tradice, nebo inovace?

Každá tradice je původní fetišizovaná inovace, takže obojí. To víte – když je někdo archeolog v AI, tak si neumí s tou odpovědí pomoct. :)


Když chceme, aby byl svět lepší místo, co musíme jako společnost/lidstvo začít dělat hned teď? A s čím naopak musíme okamžitě přestat?

Uvědomit si, že status quo (například že národní stát je jediná rozumná organizační struktura společnosti) neexistuje, a přestat křečovitě nutit lidi do věcí, které jsou dávno passé. Ctít svobodu a slušné chování a nezkorumpovatelnost. Podporovat multioborové vzdělání, přestat s cancel culture a nešikanovat lidi, kteří přemýšlejí jinak, protože to jsou ti, kteří vytvářejí potřebný chaos k tomu, aby svět nestagnoval a mohli jsme se jako lidská civilizace vyvíjet.


Koruna, nebo euro? A proč?

Koruna je vizuálně hezčí, ale jinak krypto.


Jak bude vypadat Česko za deset let?

Původní záměr Czech.global bylo vytvořit první cloudový stát na světě. K tomu se asi přiblížíme postupnou digitalizací, ale já bych ráda viděla místní talent, jak se vymaní ze stereotypu „východní Evropy“ a udělá ve světě zářez svým cimrmanovským přístupem a technologickým umem.


Proč žijete v Česku? A pokud nežijete, co by se muselo stát, abyste se sem vrátila?

Po skoro deseti letech v Anglii mi chyběla rodina, svíčková, Praha, český selský rozum a plzeň. Mám tu zázemí a miluju naši kulturu a život v Praze, ale po světě se hodlám toulat furt – vyrůstala jsem ve Vietnamu, takže mi stačí jen dobré internetové připojení a můžu být kdekoli.


Se kterou aplikací trávíte nejvíc času?

Hearthstone, Revolut, 9GAG a Gmail.


Kdybyste kromě toho, co dnes děláte, mohla dosáhnout jiného snu, co by to bylo?

Hrát záporáka v bondovce.