skip to main content
9.

Eduard Kučera

Sdílet
Aktuální hodnota majetku
29,5 mld. Kč
Hodnota majetku v loňském žebříčku
+0,5 mld. Kč (oproti žebříčku 2020)
Hlavní obor
software
Hlavní firma
Avast
Bydliště
Praha
Datum narození
11. 1. 1953
Vzdělání
MFF UK
Stav
ženatý
Počet dětí
2
Posedlost
hudba, Slavia, české umělecké sklo
Auto
BMW Z4
Původ majetku
selfmade
  • Kučera založil s Pavlem Baudišem předchůdce společnosti Avast ještě před pádem komunistického režimu, na sklonku roku 1989.
  • Po vstupu Avastu na londýnskou burzu a růstu akcií se Kučera stal žhavým adeptem na vstup do klubu dolarových miliardářů, nakonec do něj pronikl až letos (2021).
  • Kučera je fanouškem českého skla, herce Harveyho Keitela a také fotbalové Slavie. Občas ho můžete spatřit v Edenu v sektoru 114.
  • Proč jsme začali podnikat? Chtěli jsme jen nemít šéfy. (Forbes 11/2016)

    Jeden ze dvou otců zakladatelů antivirového obra Avast se letos na jaře poprvé dostal do žebříčku nejbohatších lidí světa amerického Forbesu, a to jako historicky teprve devátý Čech. Eduard Kučera sice na jaře vtipkoval, že bude legrace, až z žebříčku zase vypadne, ovšem vzhledem k tomu, že Avast v létě oznámil bombastickou zprávu o spojení s americkou softwarovou společností NortonLifeLock s cenovkou dealu až 186 miliard korun, to je v dohledné době velice nepravděpodobné. Pokud se chystaná fúze nakonec opravdu uskuteční (což ještě musí posvětit valná hromada Avastu), Eduard Kučera si v ní nadále ponechá akciový podíl, stejně jako jeho souputník Pavel Baudiš a CEO společnosti Ondřej Vlček. Zároveň až do finiše celých multimiliardových byznysových námluv budeme zatím Kučerův majetek vypočítávat na základě hodnoty akcií Avastu a také jeho dalších byznysových aktivit, mezi něž patří podíl ve společnosti PFNonwovens, Rohlík.cz či pražském hotelu InterContinental.