Více zeleně, méně šedi. Chytřejší nakládání se zdroji, zdravější způsob života, využívání cirkulární ekonomiky, podpora lokálních podnikatelů – a to vše na jednom místě.

To není jen utopie, ale reálný plán, který už vzniká ve Valencii. Tak má fungovat ekologická čtvrť Barrio La Pinada, kterou už dva roky plánuje skupina španělských podnikatelů.

„Když jsme s tím začali, říkali jsme si, že rovnou ukážeme náš sen lidem. A od té chvíle se nám ozvaly asi čtyři tisíce zájemců, kteří chtěli vědět víc,“ líčí pro Forbes.cz Ignacio Garcia Faubel, ředitel inovací a rozvoje Barrio La Pinada, který projekt představí 16. října i v Praze na konferenci Share Your Energy.

Ignacio Garcia Faubel. Foto: Barrio La Pinada

Plány jeho týmu na ekologickou městskou čtvrť ve španělské Valencii jsou velkolepé: 250 tisíc metrů čtverečních, skoro tisíc domů a dva tisíce stromů. Ale především udržitelnost: minimální uhlíková stopa, žádné plýtvání energií, sdílená doprava, důraz na biodiverzitu, ohleduplnost ke krajině, zodpovědné využívání vody či recyklace.

Dle odhadů by mohla čtvrť začít fungovat někdy v roce 2021 a zabydlet by ji mělo asi pět tisíc lidí. Už nyní si však místo vybrala jako jednu ze dvou lokací školka Imagine Montessori, přírodní prostředí plné borových hájů totiž perfektně sedí k filozofii jejího projektu. A platí to i obráceně.

„Chceme dávat prostor společnostem, které mají nějaký pozitivní společenský vliv – jako je třeba právě školka Montessori,“ popisuje Faubel. „V lednu plánujeme otevřít laboratoř na udržitelné inovace a chceme pracovat spolu s univerzitami a startupy na řešení různých výzev, kterým města budou muset čelit.“

Tisíc domů, dva tisíce stromů, minimální uhlíková stopa, žádné plýtvání energií, sdílená doprava a ohleduplnost ke krajině.

Konkrétní podoba čtvrti a všechny její součásti se zatím stále řeší. Mohou se na ní podílet i její budoucí obyvatelé. Registrace mezi zájemce o koupi nebo pronájem domu v nové čtvrti vyjde na 600 eur (asi 15,5 tisíce korun). Přesná cena nemovitostí zatím není známa, Faubel ovšem zdůrazňuje, že nechce, aby šlo o čtvrť pro multimilionáře.

Překvapilo ho, že kromě očekávaných zájemců, jako jsou rodiny s dětmi, se k projektu přihlásili třeba i digitální nomádi z Londýna, studenti nebo starší lidé, kteří hledají hezké místo na důchod a chtějí být v užším kontaktu s komunitou. „Rádi bychom, aby spolu různé sociální skupiny ve čtvrti fungovaly,“ prohlašuje Faubel.

Autoři projektu každopádně mají jasno o hlavních principech fungování Barrio La Pinada. Veškerá energie bude solární a bude se získávat z fotovoltaických panelů na střechách budov – část jich bude uvnitř čtvrti, část v okolí, jelikož dovnitř se všechny nevejdou.

K výstavbě čtvrti se má používat převážně dřevo, jež je udržitelné, a navíc je to CO₂ neutrální materiál. V plánech je také minimalizace odpadu, což zároveň sníží počet nákladních aut, která budou muset pro odpadky jezdit. 

Náklady na celý projekt zatím Faubel odhadnout nedokáže. Záleží na tom, jak přesně nakonec bude čtvrť vypadat. Odhaduje, že by se mohly vyšplhat ke dvěma stovkám milionů eur (zhruba půl miliardy korun). A věří, že tento projekt budou následovat další města či čtvrti.

Třeba i u nás? Česko sice nemůže čerpat ze solární energie tak jako Valencie, která má až 300 slunečních dní v roce, ale Faubel věří, že by se tato nevýhoda dala kompenzovat jinak. „Chceme vymýšlet i jiná řešení pro další oblasti ve Španělsku i v Evropě. A něco by se jistě dalo vymyslet i pro Česko,“ tvrdí.

Odvážná vize jeho týmu, a především úsilí do ní vložené mohou být důležitým příkladem toho, jak změnit nynější podobu měst směrem k lepšímu. A nasměrovat planetu k o něco lepší budoucnosti, než se jí pod vlivem klimatické krize věští nyní.