V sobotu zemřel Karel Schwarzenberg, bývalý ministr zahraničí, někdejší kandidát na prezidenta a čestný předseda TOP 09. Bylo mu 85 let.

Zprávu potvrdil na sociální síti X jeho dlouholetý kolega z TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Bylo mi jasné, že se to blíží, ale stejně je to úder. Byl to jeden z nejdůležitějších a nejlaskavějších lidí v mém životě. Ať odpočívá v pokoji, Česká republika by mu měla být navždy vděčná za vše, co pro ni nezištně vykonal,“ napsal.

Kvůli zdravotním problémům nedorazil Schwarzenberg ani na předávání státních vyznamenání 28. října. Řád bílého lva za zvláště vynikající zásluhy o stát v oblasti politiky, který mu propůjčil prezident Petr Pavel, za něj převzal syn Jan.

Bývalý prezidentský kandidát se pak léčil ve Vídni, ale jeho stav už se nezlepšil. Dlouhodobě se potýkal s problémy se srdcem a ledvinami.

Schwarzenberg se narodil 10. prosince 1937 v Praze jako nejstarší syn Karla Schwarzenberga a jeho manželky Antonie. V roce 1948 musela celá rodina odejít do zahraničí. Studoval práva ve Vídni a Štýrském Hradci a v Mnichově lesnictví, ale kvůli předčasné smrti svého adoptivního otce musel studia přerušit a začít hospodařit na rodinných statcích v Rakousku a Bavorsku.

O dění v Československu se zajímal i z exilu a jako předseda Mezinárodního helsinského výboru pro lidská práva se zejména v 80. letech zasazoval o dodržování lidských práv v Evropě. Do vlasti se vrátil na podzim roku 1989 a v červenci 1990 byl jmenován kancléřem prezidenta republiky. Z funkce odešel o dva roky později v souvislosti s abdikací prezidenta Václava Havla.  

Mezi lety 2004 a 2021 byl členem Parlamentu, nejprve jako senátor od roku 2004 do roku 2010 a posléze jako poslanec v letech 2010 až 2021. Dvakrát také působil ve funkci ministra zahraničí, a to nejdříve za vlády Mirka Topolánka a později Petra Nečase.

V roce 2009 založil spolu s Miroslavem Kalouskem stranu TOP 09. Od roku 2015 byl jejím čestným předsedou. Kandidoval na prezidenta v první přímé volbě v roce 2013, ale ve druhém kole proti Miloši Zemanovi neuspěl.