Ve svých pětasedmdesáti letech zemřel minulý týden ve čtvrtek spolutvůrce novodobé historie limonády Kofola Kostas Samaras, otec dnešního šéfa firmy Jannise Samarase. Ten pro Forbes informaci potvrdil. Kostas Samaras patřil k Řekům, kteří po druhé světové válce prchali před občanskou válkou ve své zemi do Československa a natrvalo zde zapustili kořeny.

Do Československa přišel jako osmiletý, musel žít se sourozenci v dětském domově, protože jeho rodina byla rozdělena po celé Evropě. Přesto se nakonec stal významným podnikatelem nejen Krnovska.

Po listopadu 1989 se Samaras starší rychle pustil do obchodování, nejprve si vybral partnery v Řecku, odkud dovážel ovoce, zeleninu a první nápoje. Brzy ale přišel na to, že je lepší je vyrábět přímo v ČR. První obchody ale nedopadly úplně dobře, jak již dříve zavzpomínal jeho syn Jannis.

S vyrovnáním prvotních dluhů pomohl až úspěšný rozjezd byznysu kolem dovozu citronového koncentrátu a nakonec (nebo spíše na začátek) se společníky Kostas Samaras v roce 1993 koupil v privatizaci malou sodovkárnu v Krnově. Ta se stala prvním kamenem budoucí expanze.

V roce 1995 přestali Samarasové s obchodem a soustředili se už pouze na výrobu. Postupně přišli na to, že důležité jsou vlastní silné značky, uvedli na trh nápoje Jupí, vzkřísili Top Topic a v roce 2002 přišlo to hlavní – od farmaceutické společnosti Galena z koncernu IVAX koupili pozapomenutou značku Kofola za zhruba 215 milionů korun.

Dál už si příběh pamatujete. Kostas Samaras se dočkal toho, že skupina Kofola, u jejíchž základů stál, dnes zaměstnává 2 300 lidí, působí v Česku, na Slovensku, v Polsku, ve Slovinsku a v Rusku a v letošním prvním pololetí oznámila tržby ve výši 3,39 miliardy korun.