skip to main content
Byznys

Zemřel miliardář a lobbista Martin Ulčák, bylo mu 56 let

. Forbesu to potvrdily dva zdroje z okolí jeho firem. Bylo mu 56 let. Jeho úmrtí přichází zhruba měsíc poté, co zemřel jeho blízký přítel a obchodní spojenec František Štěpánek, spolumajitel Sokolovské uhelné. 

Podle společných přátel právě Štěpánkova smrt Martina Ulčáka velmi zasáhla, současně řešil složitou záchranu strojírenských firem z někdejší skupiny Vítkovice a dlouhodobě byl pod velkým psychickým tlakem.

Reklama

Poslední svazový šéf socialistické mládeže patřil mezi vlivné muže českého byznysu s přesahem do energetiky, strojírenství či těžby uhlí. Měl blízko k Václavu Klausovi i Miloši Zemanovi. Jejich vztah se zhoršil poté, co Zeman odvrhl svého dlouholetého spolupracovníka a lobbistu Miroslava Šloufa. Ostatně na jeho pohřbu před dvěma lety Ulčák vystoupil s poměrně ostrou smuteční řečí, ve které za to hlavu státu a její spolupracovníky odsoudil.  

Společně se spolužáky z VŠE Liborem Chrobokem a Marcelem Belhocinem založili významného obchodníka s tabákem Geco s obratem bezmála 40 miliard korun. Kromě toho Ulčák vlastnil společnosti E-Invest a T-Watt, které podnikají v energetice. Ulčák byl velký milovník trampu, s přáteli pravidelně vyrážel do milovaného srubu, hrál ve folkové kapele na basu a také na klavír. Na Moravě budoval velké ovocné sady. 

V poslední době ale vsadil všechno na jednu kartu – záchranu vítkovického impéria Jana Světlíka. V rámci toho se spojil se zbrojařem Jaroslavem Strnadem. V poslední době se ale hovořilo o tom, že mezi oběma muži panovaly spory a restrukturalizace firem se nadále potýká s problémy. 

S přispěním Jaroslava Maška