Vatikán v pondělí 21. dubna dopoledne oznámil úmrtí papeže Františka. V čele katolické církve stál osmaosmdesátiletý papež, který pocházel z Argentiny, dvanáct let.
„V 7:35 se římský biskup František vrátil k Pánu,“ uvedl kardinál komoří Kevin Farrell, který povede Vatikán do zvolení nového papeže. „Celý svůj život zasvětil službě Pánu a církvi,“ dodal s tím, že papež František byl příkladem věrnosti, odvahy a lásky k nejchudším a nejvíce opomíjeným.
František měl od letošního února vážné zdravotní problémy. Od poloviny února až do konce března byl hospitalizován v nemocnici. Tam několikrát nastaly komplikace, které ohrozily jeho život, uvedl dříve ošetřující lékař Sergio Alfieri.
Z nemocnice se papež vrátil na konci března, podle Vatikánu se jeho stav postupně zlepšoval.
Papež v neděli 20. dubna krátce pozdravil věřící na náměstí Svatého Petra ve Vatikánu. Poselství Urbi et orbi (Městu a světu) ale nechal přečíst jednoho z kardinálů. Po návratu z nemocnice se několikrát ukázal na veřejnosti. V neděli s ním krátce jednal americký viceprezident J. D. Vance.
František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio, se stal 266. papežem katolické církve v březnu roku 2013. Rodák z Buenos Aires byl historicky prvním papežem pocházejícím z amerického kontinentu a také prvním vycházejícím z Tovaryšstva Ježíšova Ignácovy řehole neboli řádu jezuitů.
Původně vystudoval chemii, ale od svých jedenadvaceti let se dal na církevní dráhu a získal titul profesora teologie. V letech 1973 až 1979 působil jako jezuitský provinciál v Argentině. Od roku 1998 až do svého zvolení papežem byl arcibiskupem Buenos Aires a argentinským primasem a od roku 2001 kardinálem.
V úřadu papeže František proslul svými snahami o modernizaci katolické církve, za což si vysloužil uznání veřejnosti a liberálních církevních hodnostářů. Zabýval se například právy LGBT komunity, snažil se zprůhlednit boj proti sexuálnímu zneužívání ze strany duchovních a také prosazoval, aby i ty nejvyšší církevní posty směly vykonávat ženy.
Zesnulému papeži od pondělního dopoledne vzdávají hold političtí lídři po celém světě. „Papež František projevoval velkou starost o ty, kteří trpí jakoukoli nespravedlností, vyzařovala z něj lidskost a pokora,“ reagoval na Františkovo úmrtí český premiér Petr Fiala.
Už teď je jisté, že o nástupci Františka nebude rozhodovat žádný zástupce českých katolíků. Jediný tuzemský kardinál Dominik Duka totiž překročil hranici osmdesáti let, která je stanovena pro volbu papeže.