skip to main content
Český byznys

Zemřel Petr Brož, spoluzakladatel největšího výrobce jízdních kol 4Ever

Ve svých třiapadesáti letech zemřel Petr Brož, zakladatel a spolumajitel společnosti 4Ever, která je největším výrobcem jízdních kol v českých rukách. Forbesu to sdělil jeho bratr Radim Brož, který miliardovou firmu v posledních letech řídí a je také polovičním vlastníkem.

„Petr zemřel po krátké intenzivní nemoci v neděli 14. června. Je to těžký čas pro nás pro všechny,“ uvedl Radim Brož.

Jeho bratr založil firmu na začátku devadesátých let. „V Rubeně jsem koupil třeba vagon plášťů, přijeli jsme sem, lidé stáli kolem vagonu a my jim to z něj házeli. Stejně tak kola. Chceš kolo? Tady máš kolo,“ smál se Petr Brož před dvěma lety při rozhovoru pro Forbes, když vzpomínal na své začátky. Radim se k jeho byznysu s náhradními díly pro cyklisty přidal později a na podzim 1995 dostal nápad stvořit vlastní značku.

„Bylo to před zimou, která je vždycky pomalá, a já přišel do skladu a říkám si: Vždyť tu máme všechno. Proč z toho nesložíme celé kolo?“ vyprávěl o začátcích značky 4Ever. „Od září do ledna jsme neměli co dělat, hráli jsme na počítačích Tetris, protože nic lepšího nebylo.“ Tetris proto bratři vyměnili za imbusy a na novou sezonu 1996/1997 smontovali první várku asi 800 bicyklů – základ budoucího úspěchu 4Ever.

Reklama

Společnost má dnes tržby přes miliardu korun a jízdní kola montuje ve svých halách ve Studénce jak pod svou značkou, tak pro zahraniční prodejce: například německé značky Victoria či Conway.

V poslední době se specializuje především na elektrokola, jejichž trend zachytila včas a díky nim společnosti řádově vzrostly tržby. Na řízení se v posledních letech podílí Ivana Němcová, partnerka Petra Brože, která má také dvaadvacetiprocentní podíl.