Petr Chmela, tvář kuchyňské Tescomy, její spoluzakladatel a poloviční majitel, přišel o nejbližšího přítele a zároveň byznysového partnera. Ve věku nedožitých 55 let zemřel po krátké nemoci Jiří Vaculík, s nímž se Petr Chmela poprvé setkal na brněnské konzervatoři a spolu na počátku 90. let rozjeli značku Tescoma. A kromě toho také kapelu Rumpál.

„Nemůžu tomu uvěřit. Je to obrovská ztráta. Odešel mi největší kamarád v mém životě,“ uvedl Petr Chmela pro Forbes s tím, že více už se teď vyjadřovat nechce.

Zatímco on reprezentoval Tescomu navenek, mimo jiné jako vítěz soutěže EY Podnikatel roku, Jiří Vaculík se publicitě vyhýbal. Firmu ale řídili spolu a Vaculík dohlížel především vývoj a design, zatímco Chmela se více věnuje obchodu.

„Tak jsme se kdysi domluvili. Jirka o publicitu příliš nestojí, spíše se jí vyhýbá,“ vysvětloval Chmela před dvěma lety ve velkém rozhovoru pro Forbes jejich rozdělení rolí.

Tehdy Jiří Vaculík naši redaktorku Irenu Cápovou krátce pozdravil a v brýlích a modrém neformálním tričku potvrdil, že ani tentokrát neudělá pro focení výjimku. „Ten hezčí z nás dvou je stejně Petr,“ smál se v únoru 2017 (celý článek vyšel v březnovém čísle Forbesu toho roku).

„Taková je naše dohoda a já ji respektuji. Naše přátelství je to nejcennější, co v tomhle byznysu máme. Jsme kamarádi přes 30 let, od klukovských roků, a to je základ celého našeho úspěchu. Důvěru, kterou k sobě my dva máme, nevyváží nic na světě. Někdy sám sobě závidím, jakého mám společníka,“ dodal tehdy Petr Chmela.