Bývalá ministryně zahraničí USA s českými kořeny Madeleine Albrightová zemřela na rakovinu, píše agentura AP s odkazem na její rodinu. Bylo jí 84 let.
„Se zlomeným srdcem oznamujeme, že Dr. Madeleine K. Albrightová, 64. ministryně zahraničí Spojených států a první žena v tomto úřadě, dnes zemřela. Příčinou byla rakovina. Byla obklopena rodinou a přáteli. Ztratili jsme milující matku, babičku, sestru, tetu a přítelkyni,“ uvedla rodina v prohlášení.
Madeleine Albrightová se narodila v pražské židovské rodině na Smíchově. Její otec Josef Korbel byl československý diplomat. Hned po Hitlerově okupaci zbytku Československa v březnu 1939 se mu podařilo i s celou rodinou odejít do Londýna, kde ve sklepním bytě zažili německé bombardování. „Značnou část dětství jsem prožila v protiletadlovém krytu a zpívala jsem si,“ vzpomínala Albrightová.
Po válce se Korbelovi vrátili do Československa, po komunistickém převratu v roce 1948 ho však znovu opustili a usadili se ve Spojených státech v Coloradu.
Po studiích na internátní škole ve Švýcarsku a absolvování uznávané Wellesley College, kde dostala stipendium pro studium politologie, se Madeleine provdala za chicagského novináře Josepha Medilla, s nímž měla tři dcery.
V roce 1992 ji Antony Lake, poradce Billa Clintona pro otázky zahraniční politiky, pozval do volební kampaně. Na Clintona udělala Albrightová dobrý dojem a po volbách ji jmenoval velvyslankyní USA v Radě bezpečnosti OSN.
V roce 1997 se jako vůbec první žena v historii USA stala ministryní zahraničí, kterou zůstala až do roku 2001. V této funkci mimo jiné například v letech 1998 až 2000 sehrála podstatnou roli při řešení kosovské otázky a pomáhala zajistit budoucnost této srbské provincie.
Sehrála také významnou úlohu při prvním rozšíření NATO o bývalé členy východního bloku. Konkrétně šlo o Česko, Polsko a Maďarsko. Po odchodu z funkce ministryně zahraničí se o ní spekulovalo jako o možné nástupkyni Václava Havla ve funkci prezidenta Česka. V letech 2003 až 2005 byla ve vedení Newyorské burzy.
V roce 2012 jí udělil prezident Barrack Obama Prezidentskou medaili svobody.
O svém židovském původu se Albrightová dozvěděla až v dospělosti, její rodiče totiž konvertovali ke katolictví a o židovské minulosti nemluvili. Albrightová se pak o své kořeny začala zajímat. S rodinou se vydala i do Terezína, kde zemřelo šestadvacet jejích příbuzných.
„Celá naše cesta byla opravdu důležitá, ale opravdu také moc smutná, protože jsem s sebou vzala svoje dcery a vnoučata a mluvili jsme o tom, co se všecko stalo v naší rodině. Dětem jsem říkala, že nikdy nemůžeme zapomenout, co se tam stalo, a vždy být proti tomu, když jsou lidé nespravedlivě trestaní. Jen za to, kým jsou,“ popsala pro Radiožurnál.
V roce 2018 napsala knihu s názvem „Fašismus – Varování?“, ve které se věnovala historii fašismu a varovala před vývojem v některých zemích. V rozhovoru pro Radiožurnál tehdy mluvila i o putinovském Rusku: „Jsem nervózní, že nás Rusové chtějí odstranit z Evropy a chtějí, abychom neměli žádné partnery.“