Sport přináší velké příběhy a generuje ještě větší peníze. Pro ty, které nebaví šajtle, bekhendy a smeče, ale zajímá je propojení sportu s byznysem, je tady naše rubrika Branky, body, dolary. Dnes o dámě, která z tenistek udělala nejbohatší sportovkyně i o síle saúdských petrodolarů.
České reprezentantky v čele s grandslamovou šampionkou Barborou Krejčíkovou v Praze na Billie Jean King Cupu nakonec neprošly ani ze skupiny. Právě dáma s iniciálami BJK ale může za to, že zrovna Krejčíková – a desítky dalších – jsou dnes globálními tvářemi sportu a sponzoři si je předcházejí.
Ještě v roce 1970 totiž za grandslamový triumf inkasoval rumunský divoch Nastase tři tisíce dolarů a Američanka King jen šest set. Nebyla to první věc, co ji vytočila, spouštěč k akci ano. Už žádné drobky! „I ženy si mají ukousnout ze stejného koláče. Se šlehačkou i s třešničkou navrch,“ pronesla neúnavná bojovnice.
A skutečně, z její snahy vznikla zastřešující organizace WTA a na největších akcích už jsou prize money totožné bez ohledu na pohlaví. Jako to pražské. Aktuální česká porážka tak vůbec nic nemění na celkovém a dlouhodobém vítězství ženského tenisu nad finanční nerovností.
Není Messi, budou NFT, nebudou dluhy?
Velký klub, velký průšvih. Ekonomická bída fotbalové Barcelony vyvrcholila letos nuceným odchodem hvězdy Lea Messiho – extrémně zadlužený katalánský gigant na něj prostě neměl peníze.
A tak se šéf Joan Laporta upíná k jedinečné kombinaci minulosti a budoucnosti: podle kolegů z amerického Forbesu už v listopadu Barcelona vydá svoje první NFT, které budou zachycovat nejslavnější momenty z bohatých klubových dějin zahrnujících Cruyffa, Maradonu i Messiho.
„Máme obrovskou fanouškovskou základnu. Celosvětově nás na sociálních sítích sleduje přes 400 milionů lidí,“ uvedl Laporta, prezident FC Barcelona. „A my se musíme dívat na nové cesty. NFT jsou jedinečná příležitost k tomu, jak ještě posílit náš brand a rozšířit povědomí o Barceloně na všech možných úrovních.“
A vydělat peníze, samozřejmě. Na Messiho návrat to nejspíš nebude, při rozpínavosti NFT trhu však rychlý a úspěšný nástup do tohoto sektoru klidně může pomoci zaplatit některé z budoucích hvězd.
Aztékové by zírali
V předkrizovém roce 2019 měla tahle společnost obrat 5,5 miliardy dolarů, zaměstnává desetitisíce lidí. A teď si šéfové severoamerického řetězce Chipotle dopřáli další velké sousto: stali se oficiální mexickou restaurací hokejové NHL. Mělo by jít o klasickou win-win situaci, neboť firma získá cenná místa na stadionech – a soutěž zase může přilákat nové fanoušky.
A hlavně to celé působí jako součást mnohem širší strategie. Hokej je v USA a v Kanadě pořád primárně bělošský sport, černoši a hispánci jsou mezi hráči (či trenéry) stále velkou výjimkou. Zároveň se demografie kontinentu nezadržitelně mění a šéfům NHL je jasné, že nelze ustrnout.
„Musíme přestat spoléhat na to, že si lidé hokej sami vyberou. Je potřeba jít za nimi domů,“ řekl letos pro ESPN bývalý gólman Al Montoya, muž kubánského původu. Hvězdný centr Auston Matthews, v jehož žilách pro změnu po matce koluje mexická krev, rovnou nadhodil: „Představte si, jak cool by bylo uspořádat hokejový duel v Mexico City!“
Nemusí to být zase tak bláznivá idea, jak se na první pohled zdá, NHL úspěšně expandovala do Texasu, Nevady i Arizony. V nedávné minulosti sice sázela na expanzi do Říše středu, uvadající americko-čínské vztahy i uzavřenost země kvůli covidu tomu však příliš nenahrávají. Latinská Amerika působí jako příští cíl. Burrito na to.
Všichni jsou už v Rijádu…
… Arrivederci, já taky jdu. Italský fotbal si pomalu může začít pobrukovat lehce pozměněný šlágr Michala Tučného, má k tomu dobré důvody.
Už jsme psali o tom, jak saúdskoarabský Veřejný investiční fond koupil klub Premier League Newcastle United, čímž tým získal nejbohatšího vlastníka ze všech. Zmiňovali jsme, že se v Rijádu v prosinci uskuteční exhibice na počest Diega Maradony, celoživotního rebela a hříšníka, která muslimské země pasuje asi jako teď Jiří Písařík do soutěže Miss Sympatie.
Ani tím ale vábení petrodolarů nekončí. V Rijádu se mělo v lednu odehrát i finále italského Superpoháru mezi Interem Milán a Juventusem Turín. Kvůli všemožné kritice rozhodnutí ještě nepadlo, ono to ale pro oponenty tamního režimu (důvodů se najde celkem dost) může být bezvýznamná vítězná bitva v prohrané válce. New York Times totiž uvedly, že se váhá hlavně kvůli tomu, že Saúdi chtějí rovnou koupit televizní práva na celou italskou Serii A – a duel v Rijádu má být podmínkou obchodu.
Jak to říkal Bohuš Stejskal: Teď si vás kúpím všecky.