Kateřina Svitková je čtyřnásobná nejlepší česká fotbalistka roku a první česká hráčka v britské Women’s Super League, obdobě slavné mužské Premier League, kde hraje za West Ham.

Ač se podle ní kvalitou ženský fotbal přibližuje mužskému, platy jsou mu stále na hony vzdálené. Na akci Forbes Women’s Summit se rozpovídala o radostech i strastech žen v tradičně mužském sportu.

„Odmalička jsem do všeho kopala. A když to viděl mamky přítel, napadlo ho dát mě na fotbal. V sedmi letech mě vzali do holčičího týmu v Plzni. Ale já jsem si vydupala, že vedle toho budu trénovat i s klukama,“ vypráví Svitková.

Kluci jí hnali dopředu a chtěla se jim vyrovnat. V jednom týmu s nimi hrála až do sedmnácti let. A vzápětí utíkala ještě na tréninky s holkama. „Pytlíkovala jsem to, abych byla co nejlepší. Ale teď už by to ani nešlo. Od deseti let holky nemohou dál hrát v klučičích týmech, což je podle mě škoda,“ říká Svitková.

Muži podle ní mají sice fyziologické předpoklady, aby byli ve fotbale rychlejší a důraznější, ale je přesvědčená, že technikou se jim ženy vyrovnají. „Dokonce bych řekla, že s ohledem na techniku jsme na tom lépe. Ale hlavně jsme vyspělejší hlavou než někteří hráči,“ směje se Svitková.

Ona sama vedle fotbalu studuje VŠE, kde se na dvouoborovém studiu v současnosti připravuje na státnice. Až dokončí první z nich a uzdraví se z aktuálního zranění, kdy si při střetu se soupeřkou utrhla vazy v kotníku, hned se vrací do Anglie, aby byla připravená na začátek sezony. Největší rozdíl oproti Česku je podle ní profesionální zázemí.

„Máme dvě vlastní travnaté a dvě umělé hřiště, posilovnu a studený a teplý bazének v kabině. Zatímco holky ve Slavii se musí dělit o jedno hřiště s mládeží. Nemůžou si vybírat čas, kdy trénují. Chodí tam až po šesté večer a domů se vrací kolem deváté, kdy se připravují do práce nebo do školy,“ popisuje bývalá hráčka Slavie, která je českým mistrem v ženském fotbalu.

Anglická liga je první profesionální ženská liga. Hráčky mají dvoj- až třífázové tréninky a tráví jimi šest až sedm hodin denně. „V zahraničí jde ženský fotbal hodně dopředu. Přichází celá řada nových investorů, kteří se snaží jeho úroveň zlepšovat. A zvyšuje se i kvalita hráček. Nedávno jsem se dívala na zápas Chelsea a Barcelony a nepřišlo mi vůbec, že se dívám na ženský fotbal,“ líčí Svitková.

V Česku je podle ní ale situace úplně jiná a na ženské zápasy nikdo nechodí. Když hráli se Slavií Ligu mistrů, chodily dokonce se spoluhráčkami po Praze a rozdávaly letáčky, že budou hrát s Bayernem Mnichov.

„Na čtvrtfinále Ligy mistrů jsme se dostaly celkem třikrát. A když na nás přišlo osm tisíc diváků, tak jsem z toho byla dojatá. To se odehrálo ve středu. Ale v sobotu jsme hrály proti Brnu a přišli dva diváci. A řeknu vám, že podávat výkon bez publika je neskutečně těžké,“ líčí Svitková.

I proto chtěla do Anglie, kde v průměru na každý zápas dorazí kolem dvou tisíc diváků. A zájem o ženský fotbal podle ní roste i jinde ve světě. Na finále mistrovství světa v roce 2019 dorazilo šedesát tisíc diváků.

„Fotbal hraji právě kvůli divákům. Beru to jako poslání. Lidé plní starostí z běžného života přijdou na fotbal a odreagují se. Chci jim předávat radost, aby si to užili a nemysleli na žádné problémy,“ říká Svitková.

Ženský sport je ale podle ní nesmírně podceňovaný. Nikdo přitom nedocení, že se ženy vedle vrcholového sportu ještě starají o rodinu a domácnost.

„Sportovkyně se neuživí ani z poloviny jako jejich mužští kolegové. V Česku dostávají zaplaceno jen hráčky Sparty a Slavie, zbytek dostává jen cesťáky. V Anglii se tím sice uživím, ale stejně nevím, jestli mi to bude stačit, abych si našetřila na hypotéku,“ říká nejlépe placená česká fotbalistka.

Ostatně nejlépe placená hráčka světa Samantha Kerr z Chelsea bere 202krát méně než fotbalista Cristiano Ronaldo. Co si Ronaldo vydělá za den a kousek, to dostane Kerr za celý rok práce.

Právě s Ronaldem, ale třeba také s Lionelem Messim se Kateřina Svitková utkala v soutěži o nejkrásnější gól.

„Dostala jsem nominaci za gól proti Bayernu Mnichov v rámci Ligy mistrů. Celá rodina posílala hlasy, ale nestačilo to. V Česku to nebylo vůbec propagované. A i kdyby hlasovalo celé Česko, tak Ronaldo má pořád větší základnu než já,“ říká se smíchem Svitková.

Co by podle ní pomohlo zlepšit zájem o ženský fotbal, je lepší nabídka na základních školách a mediální propagace. „Já sama jsem si nikdy na škole nezahrála žádný turnaj. Kdyby taková příležitost byla, bylo by to super. Stejně tak by pomohla podpora v médiích, kde jsme maximálně, když se hraje derby,“ říká Svitková.

A dodává: „Každý sport mohou dělat i ženy. Jsme silné, zarputilé, cílevědomé a dokážeme se poprat se vším. A zvládneme to na stejné úrovni jako muži.“