Herečka Reese Witherspoon ráda čte – a na čtení knih si udělala dobrý byznys. Na svém Instagramu pravidelně sdílí své čtenářské tipy, které pak hltají miliony jejích followerů. Co doporučí Reese, z toho se stane hit. Z posledních padesáti knih, které známá herečka doporučila, se jich hned 42 umístilo v žebříčku bestsellerů The New York Times.
A z jejích tipů vznikne nezřídka i úspěšný seriál, který oscarová herečka a někdejší Pravá blondýnka ve svém studiu sama produkuje. To byl příklad třeba veleúspěšných Sedmilhářek, které se dočkaly už dvou sérií, v hlavní roli právě s Reese Witherspoon a jejími slavnými kamarádkami Nicole Kidman, Shailene Woodley, Laurou Dern či Meryl Streep. Všechno začalo tím, že si Reese nenápadnou knihu Australanky Liane Moriarty přečetla – a rozhodla se udělat z ní globální hit. Stalo se.
I v prostředí českých sociálních sítí ovšem fungují malé soukromé knižní kluby. Jsou neméně inspirativní. Často je vedou přední české manažerky a podnikatelky, ženy z nejvyššího tuzemského byznysu, samy vášnivé čtenářky. Týden co týden na svých sítích doporučují knihy, které právě přečetly, knihy, které je inspirovaly a nadchly. Jde o knihy českých i zahraničních autorů, originály i překlady.
„V průměru přečtu tři knížky měsíčně, takže ročně kolem třiceti pěti až čtyřiceti knih. K tomu v autě ještě poslouchám audioknihy,“ svěřila se Forbesu například Renata Mrázová. Topmanažerku, která se pravidelně umisťuje na předních příčkách našeho žebříčku Nejvlivnější ženy Česka, dobře znáte.
Od jara 2019 pracuje jako Chief People Officer v mezinárodní skupině Home Credit, mnoho let předtím byla spojená s NN Group. Čtení patří k Renatiným největším zálibám, čtenářské zážitky pravidelně publikuje na svých sociálních sítích a lásku ke knížkám přenesla i na své dvě dcery. I proto jsme Renatu Mrázovou oslovili do naší knižní ankety.
U příležitosti vydání nového čísla magazínu Forbes Woman jsme se totiž v redakci rozhodli, že vám knižní tipy známých žen českého byznysu, které rády a hodně čtou, přiblížíme. V našem seriálu postupně přineseme výběr knih, které nám i vám tyto přední české topmanažerky aktuálně doporučily ke čtení. V předvánočním čase to může být i zajímavá inspirace na vánoční dárek. Dnes přinášíme prvních šest tipů. Kolik jich přečtete vy?
Renata Mrázová, Chief People Officer, Home Credit
Edith Eger: Dar volby. 12 praktických lekcí, jak změnit svůj život
Edith Eger je neuvěřitelná autorka. Její „The Choice“ je jednou z knih, která mi, jak se říká, změnila život. Edith a její příběh je neuvěřitelně silný, hluboký, dojemný a inspirativní. Otevřeně mluví o tom, jak přežila Osvětim, a jako rodačka ze slovenských Košic si vybudovala nový život v USA jako velmi úspěšná psychoterapeutka. V knize Dar dává neuvěřitelně jednoduché a praktické, ale zároveň silné návody k tomu, jak se vymanit ze svých stereotypů a vzorců, které provázejí určitě každého z nás, a jak nesklouzávat k tomu, kdy se každý z nás někdy svým vlastním chováním a uvažováním stává svou vlastní obětí a dle Edith tzv. vězněm vlastního uvažování a myšlení.
Miloš Čermák: Žena mi slíbila černošku
Tuto knížku nedoporučuji číst na veřejných prostranstvích. Budete se totiž smát od začátku do konce. Je to dost návykové čtení. Miloš Čermák mě baví už dlouho, jeho podcasty, stand-upy, články i komentáře jsou většinou dost strhující, zábavné a často i provokativní. Tahle jeho kniha je oddychové čtení, které vás nadchne.
Delia Owens: Kde zpívají raci
Tato knížka mě letos uchvátila. Asi to nejkrásnější, co jsem tento rok četla (a že těch knih už bylo). Neuvěřitelný příběh napsaný fascinujícím, pohlcujícím způsobem, který mě poté, co jsem si přečetla knihu v češtině, donutil si ji přečíst ještě v původní anglické verzi. Ta je ještě lepší než úžasný český překlad.
Fascinující na té knize je, že je to autorčina prvotina, přestože je jí 72 let. Je zooložka a vydala několik odborných knih, toto je její první, a já doufám, že ne poslední román. Příběh se odehrává v malém americkém městečku, a hlavní hrdinka Kya vyrůstá od útlého dětství v bažině poté, co ji opustila máma, sourozenci a následně i táta. Příběh se pak trošku zamotá milostnou linkou a kriminální zápletkou, ale nejvíce fascinuje úplně strhujícím popis úžasné přírody v okolí.
Zlata Biedermannová, majitelka komunikační agentury SeenMedia PR
Kirsty Manning: Nefritová lilie
Miluji příběhy. Nejlépe ty, které se skutečně odehrály a spisovatel je dokáže přikrášlit na těch správných místech, obarvit, vystínovat nebo naopak podat tak syrově, jak jen realita může být. Jedním z takových je kniha Nefritová lilie od Kirsty Manningové. Odehrává se v několika časových rovinách, na různých místech a prolíná několik kultur.
Vydáváme se do čínské Šanghaje roku 1939 přezdívané „Paříž Východu“, kde se setkávají dvě malé dívky a zažívají neskutečné příběhy, které se s nimi táhnou do dospělosti. Vzápětí se přesuneme do Austrálie a Londýna roku 2016 a poznáváme mladou ženu, která pátrá po svých předcích a její cesty vedou právě do Šanghaje. Nefritová lilie je barvitý, provokativní a krásný příběh o přátelství, mateřství, ceně lásky, bolestech války a síle odříkání a odvahy ochucený o prvky čínské medicíny a vůni tamních trhů, která čiší téměř z každé stránky.
Alena Ježková: Ruce houslisty
Titul Ruce houslisty je povídkovou knihou Aleny Ježkové a vtáhla mne do svého děje během chvíle. V sedmi volně navazujících povídkách vypráví osud fiktivní rodiny Schillerových. Sledujeme ho od zákopů první světové války přes rozvíjející se průmysl Československé republiky, nacistickou okupaci a s ní spojený holokaust. Sčítání ztrát po válce a nástup komunismu, až po invazi v srpnu 1968. Příběh se uzavírá roku 2005 v Londýně pátráním proslulého houslového virtuosa po vlastních kořenech.
Tahle kniha mě rozčilovala i rozněžňovala. Nutila přemýšlet o tom, jak je možné, že někteří členové rodiny, kterým nacisté zavraždili rodiče a sourozence a komunisté jim znovu vzali svobodu a možnosti, se přimknou a věří v tento zrůdný systém a posluhují mu, seč síly stačí. Přemýšlela jsem, kde je vlastně hranice mezi láskou a nenávistí, mezi tím, kdy můžeme či musíme nebo naopak. Tyto příběhy mne doslova odtáhly do minulosti, jejíž jsme součástí a kterou bych nikdy nechtěla prožít.
Anne Bailey: Za dveřmi tma
Ráda čtu severské detektivky. Takové ty, při kterých když vrzne prkno v podlaze, nadskočíte metr vysoko. Kniha Za dveřmi tma britské autorky Anne Bailey ale severskou detektivkou není a já byla napjatá jako struna. Zavede nás na současný americký středozápad. Do konzervativních, nevrlých rodin, které ovlivňuje místní pastor a všudypřítomná obava z vlastních zpackaných životů.
Jednoho dne zmizí sedmnáctiletá dívka, kterou v malém městě všichni znají, a to spustí lavinu léta potlačované zášti a dobře skrytých prohřešků a maskovaných předsudků. Není to krvavý thriller, ale pro mne dobře napsaná prvotina, která se hned po svém vydání stala literární senzací tohoto roku. Podle mě zaslouženě. Ještě dlouho po přečtení jsem přemýšlela o tom, jak moc si mnohdy nevidíme na špičky vlastních nosů. Jak jednoduché je ukazovat prstem bez špetky soudnosti a důkazů, jak moc nás může zaslepit špatná víra, závist a vlastní bolest.