Ve vysokém byznysu se pohybuje 20 let, patří k nejvýše postaveným českým manažerkám ve světě. A teď své schopnosti a zkušenosti nabídne nejbohatšímu muži Česka. Renata Mrázová, dlouholetá ředitelka lidských zdrojů ve světové centrále NN Group v Haagu, míří do vedení mezinárodní skupiny Home Credit.

Renata Mrázová patří už řadu let ke stálicím našeho žebříčku Nejvlivnější ženy Česka, pravidelně se umisťuje v první patnáctce. V centrále skupiny NN Group v Haagu pod ni spadalo 14 tisíc lidí z 18 zemí světa, spravovala rozpočet ve výši 45 milionů eur. Během své kariéry získala i několik prestižních evropských oborových ocenění v oblasti HR. Byla na vrcholu.

Loni na podzim ale nečekaně oznámila, že si dává kariérní pauzu a v NN Group končí. „Z NN Group jsem se rozhodla odejít, protože po těch letech jsem prostě chtěla začít dělat něco zase trochu jiného. Měla jsem pocit, že jsem tam už dokázala všechno, co jsem chtěla, a že na mě čeká zase jiná mise někde jinde,“ vypráví v kavárně v centru Prahy. 

Ráno přiletěla z Haagu, na necelých 48 hodin. „Stěhování bude po těch letech ještě nějakou dobu trvat, holky taky musí rozhodně dokončit školní rok,“ říká sedmačtyřicetiletá matka dvou dcer. 

Kdo by ale čekal, že si Mrázová bude užívat poklidný sabatikl, mýlil by se. 

Úspěšnou českou manažerku získal na palubu Jiří Šmejc. Od května nastupuje Renata Mrázová jako chief people officer mezinárodní skupiny Home Credit.  „Home Credit je jednou z předních mezinárodních společností v oblasti spotřebitelského financování, která má 140 tisíc zaměstnanců po celém světě. Je to ohromná výzva, na kterou se nesmírně těším,“ říká Renata Mrázová, která teď bude trávit část měsíce v Praze a část na cestách po Asii.

Když vypráví, má dobrou náladu a působí uvolněně – v mezičase mezi dvěma velkými kariérními milníky ostatně dokončuje jeden svůj srdcový, „nebyznysový“ projekt: knihu Velké ženy z malé země, kterou vytvořila ve volném čase s ilustrátorkou Denisou Proškovou a která má vyjít v březnu. 

„Tenhle nápad přišel asi před rokem a půl, četla jsem si s mladší, desetiletou dcerou knížku o úspěšných ženách z celého světa – a Elinku zamrzelo, že v ní není ani jedna jediná Češka. A tak jsme si usmyslely, že to napravíme a takovou knihu pro malé holky, aby měly ke komu vzhlížet, napíšeme samy,“ popisuje Mrázová. A pustila se do hledání příběhů – těch historických, ale i současných. V její knize tak najdete jak portrét Anežky Přemyslovny, tak příběhy tenistky Petry Kvitové, operní pěvkyně Dagmar Peckové nebo podnikatelky Zuzany Ceralové Petrofové. „Daly jsme dohromady 33 výjimečných příběhů, známých, polozapomenutých i neznámých,“ líčí Renata Mrázová, která dokonce rozjela vlastní crowdfundingovou kampaň na Hithitu.

Forbes 100
Vydání Forbesu Forbes 100

„Velké ženy z malé země jsou můj zcela soukromý a nekomerční projekt, kterým prostě chci udělat radost sobě, svým dcerám a všem malým i velkým čtenářům, kteří jsou hrdí na svoje české kořeny a rádi si čtou velké, inspirativní příběhy,“ dodává Renata Mrázová.