Na Forbes Women’s Summit Simona Kijonková dorazila ze svého domu ležícího zhruba hodinu cesty autem od Prahy. Je to místo s osmihektarovým pozemkem, odkud má výhled na velkou část Českého středohoří včetně Milešovky nebo Řípu, a když to podmínky dovolí, v dáli může zahlédnout i siluetu libereckého Ještědu.

O novém domě, kde žije s manželem, třemi dětmi, psem i třemi koňmi mluví jako o ranči. Tam je podle svých slov šťastná, tam si užívá svůj úspěch, za který ale nepovažuje jen peníze. 

„Včerejšek s mým manželem, když jsme seděli u šampaňského a koukali jsme na západ slunce. Třiadvacet let, které jsme spolu. To, že se po těch letech milujeme, že máme skvělé přátele, kteří nás mají rádi… Tohle je pro mě úspěch. Nezblbnout, zůstat pokorný, rozumný. Peníze jsou úplně nepodstatné. Dávají vám jenom svobodu,“ pronesla Simona Kijonková.

„Jako úspěšná se vůbec necítím a myslím, že ten úspěch teprve přijde,“ pokračovala na pódiu jednoho z pavilonů holešovického výstaviště před zraky stovek žen v hledišti podnikatelka, která letos v březnu novým majitelům předala společnost Packeta.

Za podíl ve firmě, kterou v roce 2010 založila, si podle neoficiálních informací se svým manželem odnesla mezi čtyřmi a pěti miliardami korun, což z ní udělalo nejbohatší selfmade byznysmenku Česka.

Po měsíčním aktivním odpočinku, který si naordinovala a během kterého obletěla planetu kolem dokola, se nyní vrhá na dráhu investorky, kterou vnímá jako přirozené pokračování své cesty. Směřovat k ní začala před dvěma lety v Mexiku, kde seděla na pláži a pozorovala své děti. 

„Tehdy jsem si řekla, že musím být víc máma, že je potřeba otočit hodinové ručičky a trošku změnit život,“ vzpomínala na okamžik, kdy se rozhodla, že z role CEO firmy s víc než dvěma tisíci zaměstnanců přejde do role investorky. 

„Potom, co oficiálně podnikám od sedmnácti let, mám co předávat. A jsem připravená pomáhat,“ dodává odhodlaně s plánem „rekultivovat investorské prostředí“ v Česku, v němž dominují muži. „Je čas to tam trošku osvěžit růžovou, červenou, žlutou. Nejenom těmi barvami, ale i ženskou energií,“ doplňuje.

V plánu tak má investorsky pomáhat ženám, což je oblast, kterou zná z druhé strany. „Sama jsem si to prožila a řeknu vám na rovinu, že to není jednoduché. Ani jako žena manažerka, jako žena CEO, ani jako žena podnikatelka,“ přiznává nyní už investorka, která se snaží další ženy motivovat k tomu, aby se nebály do podnikání naskočit stejně jako ona sama.

Hlavní je podle Simony Kijonkové nemít strach, mít vytrvalost a milovat to, co děláte. „Nebudu vám říkat, že je podnikání jednoduchá věc. Ne, je to všechno náročné, ale když se do toho obujete a budete vidět cíl, budete to dělat s láskou, budete mít vizi, povede se vám to,“ je přesvědčena jedna z mála českých miliardářek, která věří, že ženy podnikatelky jsou prostě lepší. „Jenom je jich málo. Pojďte do toho,“ apeluje.