„Každý z nás má příběh, který stojí za to být vyslyšen.“

To je motto amerického rádiového producenta Davida Isaye, který v roce 2003 spustil projekt na sdílení příběhů StoryCorps, za který před čtyřmi roky obdržel cenu konference TED. A inspiroval nás tím k dnešní výzvě.

Stáhněte si do telefonu jeho aplikaci StoryCorps, která vám následně umožní rozhovor nahrát do dabáze (iOS,Android), nebo si nažhavte diktafon a domluvte si hodinový rozhovor s někým blízkým. Může to být vaše babička, tatínek, sestra, kamarád, učitel z dětství nebo vzdálený příbuzný. Prostě kdokoli, o kom se chcete dozvědět trochu více.

V aplikaci nebo na papír si připravte otázky, které druhému budete pokládat. Můžete se doptávat na dětství, na nejdůležitější okamžiky v životě, na nejcennější lekce nebo třeba ty nejobtížnější situace, kterými musel dotyčný projít. Těmi nejlepšími otázkami se můžete inspirovat tady.

Jakmile se sejdete, zahajte pomocí aplikace nahrávání a nechte se překvapit, co vám o sobě a o svém životě ten druhý prozradí.

Isay věří, že díky hlubokým a intimním rozhovorům se s ostatními sblížíte, lépe je pochopíte, a hlavně se o nich dozvíte něco, na co byste se jich za normálních okolností nezeptali. Nehledě na to, že jim dáte prostor povídat o tom, co si prožili, nebo o tom, co je trápí.

Myslete na to, že každý z nás si prožil příběh, o kterém by měli ostatní vědět. A byla by škoda, kdybychom o něj přišli.

Jdete do toho s námi? Jaký rozhovor byl, nám pište na jakbytlepsi@forbes.cz nebo se o to podělte v naší facebookové skupině.