Pamatujete si ještě na legendární víceznačné a mnohoslibné tweety nejbohatšího muže planety směrem k nejstaršímu meme coinu jménem Doge během pandemického býčího trhu? Musk tehdy dělal, co mohl, aby již tehdy značně trendující meme coin ještě více zpopularizoval a v jeden moment to téměř vypadalo, že by jej mohla na mikrotransakce využívat jím řízená společnost Tesla.

To se ale nenaplnilo a v roce 2022 naštvaní uživatelé, kterým zbyly velké zásoby najednou řádově levnějšího meme coinu, podali proti Elonu Muskovi a Tesle hromadnou žalobu. Podle žalobců totiž Musk a Tesla prováděli tržní manipulaci a insider trading, čímž způsobili investorům ztráty v řádu miliard dolarů. Investoři po žalované straně požadovali 258 miliard dolarů a během dvou let žalobu čtyřikrát změnili.

Nyní to vypadá, že je jméno miliardáře i společnosti, v tomhle případě alespoň částečně, očištěno. Soud totiž shodil ze stolu federální žalobu, která jej z podvodu obviňovala. Rozhodnutí vydal v noci na čtvrtek americký soudce Alvin Hellerstein z okresního soudu na Manhattanu. Žalobu navíc zamítl takovým způsobem, že ji nelze, alespoň ve stejné podobě, podle amerického práva podat znovu.

Amatérští investoři vinili nejbohatšího muže planety z toho, že využíval příspěvky na svém twitterovém účtu, ale také veřejná prohlášení, jako bylo jeho vystoupení v pořadu Saturday Night Live televizního kanálu NBC v roce 2021, k tomu, aby na úkor investorů výhodně obchodoval prostřednictvím dogecoinových peněženek, které ovládal on sám nebo společnost Tesla.

Podle žaloby Musk během dvou let cíleně nafoukl hodnotu dogecoinu o více než 36 tisíc procent a poté ji nechal zhroutit. On sám, ale také společnost Tesla měla podle žaloby obchodovat s kryptoměnou podle Muskových veřejných prohlášení směrem právě k dogecoinu.

Žalobci zmínili také okamžik, kdy Musk v dubnu 2023 údajně prodal dogecoin poté, co nahradil logo modrého ptáka, tehdy symbolu Twitteru, logem se psem shiba inu, jinými slovy symbolem právě dogecoinu. To tehdy způsobilo nárůst hodnoty dogecoinu o třicet procent.

Podle názoru soudce Hellersteina nicméně byly Muskovy tweety o tom, že je dogecoin budoucí měnou Země a že za něj půjde koupit automobily Tesla nebo doslova vyletět na Měsíc se společností SpaceX, sice nabubřelé, ale „nikoli faktické, a tudíž náchylné k falzifikování“.

Podle soudce nemohl totiž žádný rozumný investor na tato vyjádření spoléhat a nárokovat si na jejich základě uplatnění nároku na podvod s cennými papíry. Soudce také prohlásil, že „není možné pochopit“ tvrzení investorů o manipulaci s trhem a obchodování zasvěcených osob.

V žádosti o zamítnutí Muskovi právníci uvedli, že na jeho „neškodných a často hloupých tweetech“ není nic špatného. Prohlásili také, že neexistuje žádný důkaz, že Musk vlastnil dvě peněženky pro provádění podezřelých obchodů nebo že on nebo Tesla někdy prodali dogecoin.