Chcete si snížit životní náklady, utéct před vysokou inflací, poznat novou zemi a máte možnost pracovat na dálku? Možná byste měli zvážit tureckou Ankaru. Nebo snad trváte na tom, že se vydáte do USA? Pak vyzkoušejte Cleveland.

Uznávaná konzultační společnost Mercer aktualizovala žebříček nejdražších světových měst podle toho, na kolik v nich vyjde život cizince. Ukázalo se totiž, že inflace i válka na Ukrajině podstatně ovlivňují náklady, které musí pracující při stěhování zohlednit.

Už zmíněný Cleveland, město v americkém Ohiu, se umístil na 112. místě celosvětového žebříčku měst s nejdražšími životními náklady, daleko za věčně drahými místy, jako je New York (7. místo), San Francisco (19. místo) a Boston (30. místo), a život je v něm tak nejméně drahý z devatenácti amerických měst, která se v žebříčku objevily.

Žebříček uvádí celkem 227 světových měst a zmiňuje třeba Curych na druhém místě, Singapur na osmém a Nassau na Bahamách na šestnáctém místě. Stěhování na pláže proto můžete ze svého spořivého života formou práce z houpací sítě rovnou zavrhnout. Ankara se však umístila na posledním místě, a vychází tedy ze světového srovnání pro zaměstnance na zahraničních misích a cestách jako nejméně nákladné město k životu.

Z českých měst se do žebříčku propsala jen Praha. Ale zato se zařadila celkem vysoko, jako šedesáté nejdražší město na světě. Srovnávat se tak může například s australským Sydney, arabským Abú Dhabí nebo angolskou Luandou. Slovenská Bratislava obsadila 105. pozici.

A vůbec nejdražší město na žití? Podle Merceru je to Hongkong.

Žebříček srovnával ceny u zhruba dvou set položek, jako je bydlení, potraviny nebo domácí potřeby. Celkem se analytici zaměřili na životní náklady ve čtyř stech světových městech a účelem žebříčku má být informační balíček pro zaměstnavatele a společnosti, jaké kompenzační balíčky si mají připravit pro své zaměstnance vyslané do zahraničí.

Nejdražším městem je podle žebříčku agentury Mercer Hongkong | Foto Unsplash

Reaguje tak na situaci, kdy ve světě, který se v důsledku pandemie změnil, mnoho společností nyní umožňuje svým zaměstnancům pracovat z jakéhokoli koutu planety. Některé společnosti dokonce své zaměstnance cíleně vysílají na zahraniční cesty, jinde se pracovat z větší dálky rozhodne pracovat sám zaměstnanec.

„Jednou z velkých věcí, které se staly v důsledku pandemie, je to, že se lidé i zaměstnavatelé probudili a uvědomili si, že je skutečně možné pracovat téměř odkudkoli a často to může být levnější,“ říká Vince Cordova ze společnosti Mercer.

Vzhledem k tomu, že se práce na dálku stává běžnou záležitostí, mohou z ní podle některých odborníků těžit i vzdálená předměstí nebo levnější města ve velkých metropolitních oblastech. Dobrým příkladem je třeba Baltimore, který by se mohl stát atraktivnější pro občasně dojíždějící do Washingtonu.

„Pokud musíte jezdit do centrály jen dva dny v týdnu nebo ještě méně, můžete žít opravdu daleko,“ říká ekonom Matthew Kahn, který napsal knihu o tom, jak bude práce na dálku vypadat za pět až deset let. „Můžete žít osmdesát nebo sto mil od centra města – to prostě otevírá obrovské možnosti pro menší města, městečka a předměstí.“

Ankara naopak získala titul nejlevnějšího ze světových měst k bydlení |Foto LivinAWestLife, CC BY-SA 4.0

„Firma, která chce maximalizovat zisk, má ze svého vlastního zájmu motivaci experimentovat s uspořádáním práce z domova. Protože pokud pracovníci nebudou spokojeni, budou tyto firmy čelit problému s lidskými zdroji,“ říká Kahn. A naznačuje, že nejlepší pracovníci by v opačném případě mohli odejít. Kvalitní zaměstnanci totiž nemívají problém získat nového zaměstnavatele a mohou si vybírat.

Žebříček nejdražších měst ale sleduje jen jednu část rovnice. Jeho údaje sice poskytují přehled o životních nákladech v různých městech, ale ty podle Cordovy nejsou to jediné, co zaměstnance zajímá. Důraz kladnou také na to, jaká by v těchto lokalitách byla kvalita jejich života. Firmy by tak podle Cordovy měly věnovat pozornost i těmto otázkám, pokud chtějí zvýšit počet svých zaměstnanců v globálním i národním měřítku.

Avšak vzhledem k tomu, že inflace je nejvyšší za posledních čtyřicet let a stále více zaměstnanců se může díky menším vazbám na kancelář přestěhovat, může nakonec přece jen cenová výhodnost města dostat přednost přede vším. Cordova říká: „Životní náklady v cílové destinaci jsou pro zaměstnance nyní důležitější než kdykoli předtím.“

Žebříček nejdražších měst k žití

PořadíMěstoStát
1HONGKONGHONGKONG (ČÍNA)
2CURYCHŠVÝCARSKO
3ŽENEVAŠVÝCARSKO
4BASILEJŠVÝCARSKO
5BERNŠVÝCARSKO
6TEL AVIVIZRAEL
7NEW YORKUSA
8SINGAPURSINGAPUR
9TOKIOJAPONSKO
10PEKINGČÍNA
11KODAŇDÁNSKO
12ŠANGHAJČÍNA
13ŠEN-ČENČÍNA
14SOULJIŽNÍ KOREA
15LONDÝNVELKÁ BRITÁNIE
16NASSAUBAHAMY
17LOS ANGELESUSA
18KANTONČÍNA
19SAN FRANCISCOUSA
20HONOLULUUSA
21VÍDEŇRAKOUSKO
22ČCHING-TAOČÍNA
23BANGUISTŘEDOAFRICKÁ REPUBLIKA
24LIBREVILLEGABON
25AMSTERDAMNIZOZEMSKO
26NANKINGČÍNA
27OSLONORSKO
28TAIPEITAIWAN
29WASHINGTON, DCUSA
30BOSTONUSA
31DUBAJSPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY
32MIAMIUSA
33MNICHOVNĚMECKO
34BUSANJIŽNÍ KOREA
35PAŘÍŽFRANCIE
36CHICAGOUSA
37OSAKAJAPONSKO
38VICTORIASEYCHELY
39BRUSELBELGIE
40ŠEN-JANGČÍNA
41DŽIBUTIDŽIBUTI
42ATLANTA, GAUSA
43HELSINKYFINSKO
44ČCHENG-TUČÍNA
45SEATTLEUSA
46BERLÍNNĚMECKO
47HAAGHOLANDSKO
48MILÁNITÁLIE
49DUBLINIRSKO
50JOKAHAMAJAPONSKO
51NAGOYAJAPONSKO
52LUCEMBURKLUCEMBURSKO
53KINSHASADEMOKRATICKÁ REPUBLIKA KONGO
54NOUMEANOVÁ KALEDONIE (FRANCIE)
55LAGOSNIGÉRIE
56ČCHUNG-ČCHINGČÍNA
57ŘÍMITÁLIE
58SYDNEYAUSTRÁLIE
59HAMBURGNĚMECKO
60PRAHAČESKÁ REPUBLIKA
61ABÚ DHABÍSPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY
62FRANKFURTNĚMECKO
63SI-ANČÍNA
64LUANDAANGOLA
65DAKARSENEGÁLSKÁ REPUBLIKA
66EDINBURGHVELKÁ BRITÁNIE
67MELBOURNEAUSTRÁLIE
68ABIDŽANPOBŘEŽÍ SLONOVINY
69SU-ČOUČÍNA
70FILADELFIEUSA
71STUTTGARTNĚMECKO
72SAN JUANPORTORIKO
73WU-CHANČÍNA
74BRAZZAVILLEDEMOKRATICKÁ REPUBLIKA KONGO
75DALLASUSA
76CONAKRYGUINEA
77DOUALAKAMERUN
78BARCELONAŠPANĚLSKO
79RIGALOTYŠSKO
80N’DJAMENAČAD
81DÜSSELDORFNĚMECKO
82PITTSBURGHUSA
83MINNEAPOLISUSA
84BRISBANEAUSTRÁLIE
85HOUSTONUSA
86GLASGOWVELKÁ BRITÁNIE
87STOCKHOLMŠVÉDSKO
88POINTE-A-PITREGUADALUPE (FRANCIE)
89TORONTOKANADA
90MADRIDŠPANĚLSKO
91PORTLAND, OR USA
92TCHAI-ČUNGTAIWAN
93ABERDEENVELKÁ BRITÁNIE
94BIRMINGHAMVELKÁ BRITÁNIE
95AUCKLANDNOVÝ ZÉLAND
96LYONFRANCIE
97PERTHAUSTRÁLIE
98DHAKABANGLADÉŠ
99LIPSKONĚMECKO
100YAOUNDEKAMERUN