Každý se těší na Vánoce a všichni se zároveň děsí setkání s rodinou. A jelikož nás rodinná setkání všechny už za chvíli čekají, máme pro vás jednoduchý návod, jak je tento rok zvládnout opravdu v klidu a míru.

Čtěte také: Nejen šneci a čočka. Kde mají ta nejlepší vánoční a silvestrovská menu

Vánoční rada číslo 1: Politiku nechte za dveřmi

To, že jste jedna rodina, neznamená, že musíte mít jednotný názor na politické dění. Raději nechte konverzaci o volbě nového prezidenta republiky na jindy. S příbuznými si zkrátka rovnou vyjasněte, která témata zůstanou za dveřmi, a držte se těch bezpečných – jídla, plánů na svátky nebo dětí.

Vánoční rada číslo 2: Udělejte si čas sami pro sebe

Nezapomeňte si dát do vánočního programu i prostor na vlastní zábavu a odpočinek.

Dopřejte si před nebo mezi svátky například wellness, zajděte do kina nebo navštivte přátele. Najděte aktivitu, při které chvíli nemusíte nic řešit a bude vás těšit, radí psychoterapeutka Lucie Mucalová.

Vánoční rada číslo 3: Změňte pravidla

O svátcích zapomeňte na klasická pravidla. Ano, děti snědí víc čokolády a cukroví než zeleniny. Ale nepoučujte je. Povolte limity i sobě.

A ano, hosté vám pravděpodobně udělají doma nepořádek. Ale to nevadí. Jsou Vánoce a za to všechno to stojí.

Vánoční rada číslo 4: Žijte okamžikem

Už jste jistě četli o mindfulness. Je to pojem, který je velmi populární u společností jako Apple, Yahoo, Starbucks nebo Google. Proč? To, že chvíli budete žít pouze v momentu a soustřeďovat se jen na jednu věc, vám pomůže zbavit se stresu, uklidnit se a zlepšit výkon a kreativitu. O Vánocích ale tuto jednoduchou meditaci praktikujte především proto, abyste si na okamžik odpočinuli od neustálého shonu.

Čtěte také: Jak mindfulness dokáže ovlivnit vaše chování a nastartovat kariéru 

Vánoční rada číslo 5: Nevadí, že nestíháte

„Je naprosto normální a obvyklé, že dokážeme splnit jen 60 procent z toho, co jsme si na sebe naložili,“ tvrdí psychoterapeutka Lucie Mucalová. Nebuďte tedy nervózní, že jste vše nestihli. Je lepší přivítat rodinu s dobrou náladou a nedoklizeným bytem než ve stresu. 

Vánoční rada číslo 6: Poučte se z předchozích let

Jsou momenty, kterých se na setkání s rodinou děsíte? Zkuste se jim tento rok vyhnout. Nepochopil minulý rok někdo pravidla stolní hry a nebavil se? Letos zvolte pexeso. Je napjatá atmosféra, pokud se konverzuje o výchově dětí? Mluvte raději o cestování. Zapojte svou emoční inteligenci a rodinu neberte jako celek, ale ke každému členu přistupujte s individuální péčí.

Vánoční rada číslo 7: Pozor na alkohol

Ano, nabízí se spíš napsat: Jak přežít Vánoce s rodinou? Pijte jednu skleničku za druhou! Ale ve skutečnosti je to naopak. Samozřejmě že zklidnit nervy trochou alkoholu neuškodí. Dejte si ale pozor, aby ho nebylo příliš. Opilí lidé mají totiž tendenci říkat, co si myslí. A to zrovna o svátcích není nejlepší nápad.

Vánoční rada číslo 8: Jasná délka návštěvy

Ať už se rodinná oslava koná u vás, nebo jedete na návštěvu vy, vždy již na začátku dejte jasně najevo, že máte čas pouze dvě hodiny, a plánu se držte. Odpadne tak zbytečné přemlouvání, oddalování odchodu a zklamání.