skip to main content
Koronavirus

Zima ještě bez očkování. Moderna počítá s distribucí vakcíny proti covidu-19 nejdřív na jaře

2 minuty čtení

Farmaceutická společnost Moderna, zaujímající jednu z předních pozic celosvětově sledovaného závodu o vakcínu proti nemoci covid-19, přišla se střízlivou zprávou.

Podle jejího CEO Stéphana Bancela nestihne vakcína od Moderny projít všemi potřebnými kroky k velkoplošné distribuci dřív než příští rok na jaře. Ve vyjádření pro Financial Times tak Bancel potvrdil odhady odborníků, kteří podobný časový plán předpovídají i pro konkurenční vakcíny.

Reklama

„25. listopadu budeme mít dostatek dat k tomu, abychom Úřad pro kontrolu potravin a léčiv požádali o svolení k pohotovostnímu použití,“ popisuje situaci Bancel a dodává, že schválení nečeká firma dřív než koncem března.

Kromě Moderny jsou žhavými kandidáty na první uvedení vakcíny i Pfizer a Johnson & Johnson. Přestože však CEO Pfizeru Albert Bourla tvrdil, že do konce října budou vědět, jak účinná jejich vakcína je, mluvčí firmy pro deník The New York Times přiznal, že firma do té doby vývoj vakcíny nezvládne dokončit.

Třetí fází testování v současnoti prochází jedenáct vakcín různých farmaceutických společností. Jediný, komu se testování podařilo dotáhnout do konečné fáze a začal vakcínu šířit mezi obyvatelstvo, je Rusko. Země proti nemoci očkuje už od začátku září a očkování údajně podstoupila i dcera autoritářského prezidenta Vladimira Putina.

Související vydání
Reklama

Do diskuse se zapojil také americký prezident: Donald Trump v minulosti prohlásil, že vakcína bude obyvatelům Spojených států, celosvětově nejvíc zasažené země, dostupná ještě před listopadovými prezidentskými volbami. Své tvrzení zopakoval v úterní prezidentské debatě s protikandidátem Joem Bidenem, kdy tvrdil, že od vzniku vakcíny dělí USA týdny.

Trumpovi jsou ale podobná velkohubá prohlášení vlastní a málokdy se zakládají na realitě. Zdravotničtí experti zároveň varují před riziky, která přináší potenciální uspěchání vakcíny.

K zastavení pandemie je podle odborných odhadů nutná šedesáti- až sedmdesátiprocentní proočkovanost populace. Té by bylo podle indické vědkyně Soumyi Swaminathan ze Světové zdravotnické organizace možné dosáhnout v roce 2022.

Reklama
Reklama