S tebou mě baví svět? Tady mě baví svět! Když vyrazíte na zimní dovolenou s potomstvem, ale chcete si to taky užít, zadejte do navigace Resort Salamandra. Kromě nejluxusnějšího slovenského chaletu na vás čeká soukromá sjezdovka, wellness a genius loci plný staletí tajemné historie.

Tahle pohádka by začínala jako americký velkofilm. Výbuch sopky ze středu Země vyvrhne na povrch žíly drahých kovů a vzácných kamenů. Horké peklo vulkánu postupně zchladne a ztuhne, poklady z nitra planety ztracené v hlubinách místních hor. Až jednou, o tisíce let později…

Pastýř na svahu hlídal stádo ovcí, ticho a hřejivé slunce ho uspávaly, a jak podřimoval, zdálo se mu, že vidí před sebou dvě malé lesknoucí se ještěrky. Jednu zlatou, druhou stříbrnou, chvíli se ukážou, ale potom zmizí pod kamenem. Zvědavý pastýř kámen odkryje a najde proplétající se stříbrnou a zlatou žílu. Tak aspoň praví stará legenda, že vzniklo město Banská Štiavnica.

Kdysi pokladnice Evropy, přezdívaná taky Stříbrné město, je dnes hlavně výletnickou destinací. Poslední doly už jsou dávno zavřené, stříbro, zlato a drahé kamení jsou otisknuté v koloritu malebného městečka, ale pod zemí už je nikdo nehledá.

Tohle místo se však díky nim a horníkům do evropské historie zapsalo ještě něčím – prvním funkčním atmosférickým parním strojem na kontinentu. Existuje lepší destinace, o niž obohatit slovenský roadtrip novým Porsche Cayenne než údolí s rodokmenem plným luxusu a technologického pokroku?

Těžko. Obzvlášť, když do rovnice připočtete ještě Resort Salamandra, poklad skrytý uprostřed Štiavnických vrchů, kde jsou připravení vás rozmazlovat na plný plyn. Hotelový komplex s vlastní sjezdovkou, jezerem, špičkovým kuchařem a wellnessem. Taky nabíječkou, kde dobijete baterky vašemu plug-in E-Hybridu. A hlavně – s chaletem, o kterém budete chtít psát domů.

Jen vy a les

Uprostřed hotelového resortu se vším pohodlím a zázemím, a přece v dokonalé iluzi soukromí. Tohle se v Salamandře povedlo, protože jakmile přejdete přes kovovou lávku z parkoviště do chaletu, jste ve světě jen sami pro sebe.

Obrovský obývák s kuchyní táhnoucí se tři patra na výšku a přes celý půdorys chaty je místo, kam sezvete celou širokou rodinu a stejně si nebudete šlapat na paty.

Výhled přes prosklenou stěnu je chytře otočený do lesa, takže zatímco na druhé straně světa (tedy resortu a jen padesát metrů od vás) vám chystají opulentní snídaně, obědy a večeře, vy pozorujete strakapouda ve větvích stromů a užíváte si panoramata v lůně přírody.

Přitom to na sjezdovku, která patří k hotelu a chaletu, máte sto metrů a dokonalé podmínky manšestru ráno doslova na dosah. Salamandra se pyšní tím, že se tady o vás dokonale postarají – lyže, snowboard i sáňky si můžete půjčit na místě, ski servis je samozřejmostí.

A když vyrazíte s celou rodinou? Porsche Cayenne E-Hybrid sice uveze všechno, na co si vzpomenete, velký zavazadlový prostor spolkne až 772 litrů vašich věcí. Ale pravděpodobně to nebude potřeba, protože tenhle hotelový resort si zakládá na tom, že se o vaše děti kompletně postará. Postýlka, jídelní židlička, hračky, dětské nádobí – nic z toho vozit nemusíte, to všechno vám připraví.

Stejně jako jeden malý a jeden obří dětský koutek v hotelu, animační programy, když se malých teroristů potřebujete na pár hodin zbavit (pardon, zabavit je), a geniální je i tajná základna pro malé dětské objevitele, kterou najdete za lanovým žebříkem pod střechou chaletu.

Když se ale přece jen rozhodnete vyrazit do Štiavnických vrchů s vlastním vybavením, protože limitky Bomber vyladěné Bodim Millerem jen tak v nějaké půjčovně nenabízejí, nemusíte být nervózní.

Cayenne umí sklopit zadní sedadla v poměru 40:20:40 a zavazadlový prostor pak dokáže pojmout až 1708 litrů. Objednat si navíc můžete i variabilní systém pro bezpečnou přepravu věcí, který má dvě upevňovací lišty integrované do podlahy kufru a dělicí síť. Převezete tak úplně všechno.

Vždy připraven

Až se unavíte na svahu a rozplynete v soukromé sauně chaletu nebo velkorysém wellnessu v hotelu, vyrazte objevovat krásy malebného okolí. Jen nezapomeňte na jednoduché pravidlo, které jsme ověřili za vás.

Ne každý vyrazil do Salamandry Cayennem a tažné lano se tady hodí mít připravené v pohotovosti. A ano, tyhle dvě informace spolu úzce souvisí.

Salamandra je totiž krásné místo, svět sám pro sebe sevřený v malém údolí mezi kopci. Banská Štiavnice a její UNESCO lákadla jsou jen pár kilometrů vzdušnou čarou, ale když se začne sypat sníh a místní kopce zahalí bílá peřina, z nudné cesty je hned záchranářské dobrodružství.

Prvních pár serpentin v kopcovité cestě ze Salamandry si chválíte pohon na všechny čtyři, vyladěný podvozek a dobré gumy Cayennu, pak už nestihnete ani zavřít pusu. Dodávka zaseklá v příkopě. Sotva vystoupíte, abyste nabídli pomoc, doklouže k ní modrý osobák a zapasuje se přímo mezi její čumák a svodidla. A zábava nekončí…

Zkrátím to do statistiky: k vašemu Porsche Cayenne si můžete pořídit elektricky výsuvné tažné zařízení, ovládat ho můžete stisknutím tlačítka a připojíte k němu brzděný přívěs do 3,5 tuny nebo nebržděný s hmotností do 750 kilo. Tažné se vám bude hodit i pro vyčištění si cesty do a z Banské Štiavnice, my v místních kopcích strávili tři dny a zachraňovali pět aut.

A důkazem, že pohostinnost Salamandry je přesně taková, jak proklamují, nechť je fakt, že když to tažné lano v kufru nemáte (jako při první záchraně my), stačí zavolat a na recepci si ho vyzvednout.

Tip Forbesu: Ve sněhové vánici se vám budou hodit i HD matrix LED světlomety s inovativním systémem pixel LED. Ty díky 64 tisícům pixelů řízeným kamerou reagují na každou jízdní situaci optimálně a na míru. Potkávací světla přizpůsobená pro jízdu v mlze a světla do deště zajišťují větší bezpečnost, Cayenne neoslňuje dálkovými světly a přesně osvětlí jízdní pruh, světly vyznačí šířku vozidla na silnici ve stavebních zónách a zúžených pruzích.


Článek je součástí projektu Nabitá jízda, který vzniká ve spolupráci Forbes Česko a značky Porsche v ČR. V následujících měsících vás budeme na 16 cílových destinacích ve čtyřech jízdách směřujících na jih i východ od Česka inspirovat, abyste necestovali pouze po dálnici, ale nebáli se odbočit do krajiny. Nepůjde o rychlost, jak by se dalo čekat. Půjde o prožitek z cesty.

Jak probíhá cestování elektrikou mimo hlavní tahy Evropou? Kde a jak na cestách v horách a průsmycích načerpáte energii vy i vaše auto? Trvá nabití baterie opravdu tak dlouho? Teď v zimě vás pozveme do dvou nových destinací, které jsme dobyli novým e-hybridním Porsche Cayenne. Díky nabitým jízdám zjistíte, proč má někdy smysl odbočit z cesty.