Čistý zisk americké technologické společnosti Alphabet, která je majitelem internetového vyhledávače Google, vzrostl ve třetím čtvrtletí o více než dvě pětiny na 19,7 miliardy dolarů (zhruba 458 miliard Kč) z 13,9 miliardy dolarů před rokem. Firma to oznámila 24. října v tiskové zprávě.

Tržby z cloudových aktivit však zaostaly za očekáváním, což vedlo k poklesu ceny akcií podniku, napsala agentura Reuters.

Celkové tržby společnosti Alphabet se meziročně zvýšily o 11 procent na 76,7 miliardy dolarů. Překonaly tak očekávání analytiků, kteří je odhadovali na necelých 76 miliard dolarů.

„Ačkoli Alphabet překonal odhady zisku i celkových tržeb, investory zklamal relativně slabý výkon cloudové platformy,“ uvedl analytik Jesse Cohen z investičního serveru Investing.com.

Tržby divize Google Cloud se zvýšily o 22,5 procenta na 8,41 miliardy dolarů, analytici je však odhadovali na 8,62 miliardy dolarů. Tempo růstu tržeb divize bylo nejpomalejší od prvního čtvrtletí 2021, píše Reuters.

„Výnosy z cloudu sice vzrostly, ale očekávání byla vyšší,“ sdělil ČTK analytik společnosti Portu Marek Pokorný.

„To je jeden z důvodů, proč akcie po uzavření trhu odepisují přes šest procent. Navzdory ostré konkurenci v oblasti umělé inteligence a vysokým úrokovým sazbám se ale letos akciím Alphabetu daří a připsaly si přibližně padesát procent,“ dodal.

Tržby z reklamy se ve třetím čtvrtletí zvýšily na 59,65 miliardy dolarů z 54,48 miliardy před rokem. Google je největším internetovým vyhledávačem na světě a jedničkou na světovém trhu s internetovou reklamou.

Společnost Alphabet začátkem roku oznámila, že propustí zhruba 12 tisíc lidí, což představuje více než šest procent její pracovní síly. Připojila se tak k řadě dalších technologických podniků, které snižováním počtu zaměstnanců reagovaly na zpomalování hospodářského růstu.