Společnosti Philip Morris Česká republika, která je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v zemi, loni stoupl meziročně čistý zisk o 3,4 procenta na 3,6 miliardy korun. Tržby bez spotřební daně a DPH vzrostly o jedenáct procent na téměř 21 miliard korun.

Představenstvo navrhuje výplatu hrubé dividendy 1310 korun na akcii, tedy stejně jako za rok 2021.

Odbyt nahřívaných tabákových výrobků a výrobků určených ke kouření v České republice a na Slovensku klesl o 2,7 procenta na 11,2 miliardy kusů. Celkový počet uživatelů bezdýmných alternativ se meziročně zvýšil téměř na 570 tisíc a na Slovensku na více než 290 tisíc.

Generální ředitelka Philip Morris ČR Andrea Gontkovičová označila loňský rok z finančního hlediska za úspěšný. Poukázala na to, že firma přes dopady války na Ukrajině a složité makroekonomické inflační prostředí dosáhla rekordního objemu výroby v Kutné Hoře a dokázala zvýšit celkové tržby i čistý zisk.

Firma se loni v ČR i na Slovensku soustředila především na rozšiřování nabídky bezdýmných produktů, v nichž se na rozdíl od obvyklých cigaret tabák zahřívá. Koncem roku užívalo bezdýmné produkty IQOS v obou zemích více než 860 tisíc kuřáků a 590 tisíc z nich zcela přestalo s kouřením klasických cigaret.

Celkový kombinovaný trh cigaret a zahřívaných tabákových výrobků v Česku v roce 2022 zůstal na 17,4 miliardy kusů, na Slovensku vzrostl o 1,3 procenta na 7,4 miliardy kusů. Philip Morris nadále zůstává lídrem na obou trzích s odhadovaným tržním podílem 40,1 procenta v ČR a 55,5 procenta na Slovensku.

Celkový objem odbytu zahřívaných tabákových náplní vzrostl v ČR o 0,4 miliardy kusů na 2,3 miliardy kusů a na Slovensku o 0,2 miliardy kusů na 1,1 miliardy kusů. Objem odbytu tabákových výrobků určených ke kouření se snížil na 4,8 miliardy kusů v Česku a na tři miliardy na Slovensku. Důvodem je především přechod kuřáků na bezdýmné alternativy na obou trzích.

Philip Morris ČR v Česku zaměstnává přes tisíc lidí. S akciemi společnosti se obchoduje na pražské burze.