Bylo by téměř neslušné, kdyby dnes Karel Komárek neslavil. Byznysmenovi je právě v tento den třiapadesát a největším narozeninovým dárkem je fakt, že jeho společnost Allwyn získala jednu z neprestižnějších globálních loterií – tu britskou.
Až ale bude spořádán dort a bublinky ze šampaňského vyprchají z hlavy, zalesknou se další výzvy. Budou se samozřejmě týkat praktického provozování Národní loterie na ostrovech, ale nejen toho. „Určitě máme v plánu expandovat do dalších zemí,“ prozradil nedávno v rozhovoru pro Forbes generální ředitel Allwynu Robert Chvátal.
A doplnil: „Myslíme, že vlády spousty zemí budou uvažovat, jak mít co nejmodernější loterie a zároveň nebýt jejich vlastníky, což se tak trochu tluče. Podle nás je pro ně Allwyn vhodným partnerem i proto, že provozujeme právě národní loterie a že jsme vždy rostli a pořád rosteme rychleji než celý loterijní sektor.“
Fenomenálně rychlý růst společnosti po celé Evropě připomněl Chvátal také v dnešním komentáři po úspěšném britském „konkurzu“. Zdůraznil, že růst se děje díky vynaloženým investicím a že na nich hodlají stavět i po převzetí Národní loterie. „Jsme nadšeni příležitostí stát se správci nejlepší loterie na světě,“ dodal ještě.
Ačkoli je však dnešek pro Allwyn významný milník, není to konečný cíl. Společnost už nyní drží loterie v Česku, Rakousku, Itálii, Řecku a na Kypru a expanze na další území jsou reálná mimo jiné i zásluhou promyšlených strategických kroků. Zrovna Británie, kde byl úspěch zpečetěn dnes, je ukázkovým příkladem správně zvolené taktiky.
Do dozorčí rady Allwynu byl dosazen lord a legendární atlet Sebastian Coe, který sice nebyl do záležitostí ohledně Národní loterie nikterak zaangažován, avšak už jeho jméno, kredit a konexe hrály významnou roli. „Seb je gigant ve světě sportu, ale i politiky a obchodu,“ věděl Karel Komárek dobře, o čem mluví, když loni v září vítal dvojnásobného olympijského vítěze „na palubě“.
Aktivně se do boje o loterii naopak vložil jiný šlechtic – sir Keith Mills, který stylem buldozeru coby šéf kampaně pomohl Londýnu stát se pořadatelským městem olympiády v roce 2012. Teď se Mills velkou měrou podílel i na prosazení velké věci pro Allwyn, která je, jak stojí v prohlášení společnosti, také dobrým signálem pro podniky zvažující investice v Británii po brexitu.
„Tahle loterie je národní poklad a je nám ctí, že jsme byli vybráni jako její budoucí správce,“ okomentoval Mills převzetí britské franšízy od kanadské společnosti Camelot. Stane se tak v únoru 2024 a licence je na deset let.
„Protože nám dala Komise pro hazardní hry důvěru, můžeme okamžitě začít realizovat plány na obnovení významu Národní loterie,“ otřel se Mills o fakt, že britský parlament nebyl se stavem loterie dlouhodobě příliš spokojen.
Komise ukázala na Allwyn právě proto, že Komárkova společnost podle ní garantovala nejlepší způsob, jak zvýšit návratnost a jak loterii revitalizovat. Co nejlepší kondice a prosperita je přitom vskutku v národním zájmu – z každé vsazené libry šlo dosud 23 pencí na dobročinné účely a dvanáct pencí vládě. Provozovatel pak bral šest pencí na náklady a výnosy akcionářů a jedna pence byla čistým ziskem.
„National Lottery je jednou ze zásadních britských institucí a my se zaměříme na zajištění toho, že bude hrát ve společnosti ještě větší roli. Zvýšíme participaci, zlepšíme záruky a na dobročinné účely dáme víc prostředků,“ pronesl Justin King, šéf Allwynu pro Británii.
Další strategickou volbou, která „bitvě o Británii“ předcházela, byla změna názvu společnosti, která se do loňského prosince jmenovala Sazka Entertainment.
K přebrandování na globálně srozumitelnější Allwyn ale nedošlo jen s myšlenkou na Národní loterii. „Snaha získat licenci na tuto loterii byla pro změnu názvu prvotním impulzem, počítali jsme ale i s eventuálním vstupem na newyorskou burzu,“ prozradil Robert Chvátal.
Ke vpádu na ikonickou burzu má Allwyn po dnešním oznámení blíž než kdy dřív. Britský obchod bránu na Wall Street zase o něco více otevřel.
A jedním z důvodů, proč je to pro Allwyn důležité, je již zmiňovaná expanze. Ta má překlenout Atlantik, protože ve Spojených státech jsou pro loterijní byznys podstatně větší příležitosti než v Evropě. Například proto, že zatím má legislativu umožňující fungování loterií přes internet pouze několik států USA. To se však rychle mění, a logicky se tak za oceánem otevírá ohromný potenciál.
Forbes už informoval, že proniknout na newyorskou burzu hodlá Allwyn prostřednictvím spojení s firmou specializovanou na akvizice Cohn Robbins Holdings Corp., která je na ní sama kotována. Hodnota sloučené společnosti má činit zhruba 9,3 miliardy dolarů čili 200 miliard korun.
Dnešek je pro Karla Komárka časem na oslavu. Má narozeniny a jeho loterijní společnost stoupá strmě jako raketa. Ta sice nyní dosedla v Anglii, ale už žhaví motory na zaoceánský let.