Z otloukánka byznysové komunity se obranný průmysl globálně vyšvihl do nejvyšší podnikatelské kasty. A asi nikde to není tak výrazné jako v Česku, kde k názorovým piruetám donutil banky i politiky.

Dívali se na ně skrz prsty. Jejich průmyslový segment byl potichu pasován do role smrtelně nemocného pacienta, kterému možná umožní alespoň paliativní péči. Úsudek byznysových a politických léčitelů se ale ukázal jako fatálně chybný.

Zbrojařský průmysl, onen chorý muž Evropy, totiž ožil a čeká ho naopak minimálně zlatá dekáda. Nikde to není tak výrazné jako v Česku, kde se zbrojaři rozhodli nepromarnit čas, kdy mají nabito, a začali masivně růst, investovat, akvírovat. A všímá si toho i svět.

„Když dneska přijedeme na jednání kdekoli po světě, už se síle českého zbrojního průmyslu nikdo nediví,“ říká v pražské restauraci obchodní ředitel jedné z rostoucích českých zbrojařských firem.

Přelom ve vnímání českého obranného byznysu datuje do doby před několika lety, dokonce ještě před začátkem války na Ukrajině, která samozřejmě zapůsobila jako rozbuška.

Forbes měl možnost hovořit s těmi nejpovolanějšími zástupci českých zbrojařských firem a všichni se shodují na tom, že v jejich odvětví nastupuje vlna příležitostí, která se vyskytne možná jednou za generaci. Na aktivitě tuzemských kapitánů obranného průmyslu je to dobře vidět.

Hned dva vedoucí hráči z Česka se ještě nedávno přetahovali o amerického výrobce malorážového střeliva Kinetic, spadajícího pod skupinu Vista, do českých rukou nedávno putoval ikonický rakouský puškař Steyr, ještě před ním to byli tradiční muničáři z Itálie Fiocchi Munizioni a už tři roky patří legendární americký Colt byznysmenům z české kotliny.

Výhled na rostoucí zbrojařské panorama však halí informační mlha. Jak zbrojaři sami říkají, neprodávají rohlíky. Jde zkrátka o delikátní byznys, který je pupeční šňůrou neodmyslitelně spjatý s politikou a vládami po celém světě.

Tím spíše, když hnací turbíny tohoto segmentu roztáčejí ozbrojené konflikty. České firmy teď ale narážejí i na situace, kdy jim válka Ruska s Ukrajinou byznys naopak brzdí. I proto je nadlidský úkol zbrojaře přesvědčit, aby o svém byznysu otevřeně hovořili.

Mimo záznam ale Forbesu popsali barvitý svět, ve kterém je králem cash a politika je důležitá skoro stejně jako to, jestli vámi vyrobená zbraň střílí přesně. V byznysovém terénu českých zbrojařů vyčnívá v posledních letech nejvýrazněji Michal Strnad a jeho CSG.