Cena zlata pokračuje v růstu a během pátku poprvé za dobu záznamů překonala hranici 2700 dolarů (téměř 63 tisíc korun) za troyskou unci, tedy za 31,1 gramu.
Poptávku po žlutém kovu, jak se zlatu přezdívá, podporuje nejistota před prezidentskými volbami ve Spojených státech a také napětí na Blízkém východě. K růstu ceny zlata přispívá podle analytiků rovněž snižování úrokových sazeb.
Kolem 13:30 vykazovala cena zlata podle údajů agentury Bloomberg narůst o 0,6 procenta a pohybovala se v blízkosti 2709 dolarů za unci.
Od začátku roku si tak připisovala přes třicet procent. Během dne se vyšplhala až na rekordních 2714,10 dolaru.
„Není překvapením, že zlato pokořilo nová maxima a psychologicky důležitou hranici 2700 dolarů za troyskou unci během obchodování v Asii, protože se zdá, že spekulativní poptávka přichází z tohoto regionu,“ uvedl podle agentury Reuters nezávislý analytik Ross Norman.
Podle analytika Christophera Wonga ze společnosti OCBC by se cena zlata kvůli nejistotě kolem výsledku prezidentských voleb v USA a geopolitického vývoje mohla dál zvyšovat.
Izrael ve čtvrtek oznámil, že jeho vojáci zabili vůdce palestinské teroristické organizace Hamás Jahjáa Sinvára. Libanonské militantní hnutí Hizballáh pak ohlásilo přechod do nové a zintenzivněné fáze střetů s Izraelem.
Evropská centrální banka ve čtvrtek podle očekávání přikročila k dalšímu snížení úroků, svou depozitní sazbu zredukovala o čtvrtprocentního bodu na 3,25 procenta. V září zahájila snižování úroků také americká centrální banka.
Nižší úrokové sazby jsou pro cenu zlata příznivé, protože zmírňují jeho nevýhodu proti investicím, které přinášejí výnos, jako jsou například dluhopisy.
„Zlato dělá v posledních dnech jeho držitelům velkou radost, protože neustále proráží nová historická maxima. Tentokrát byla hlavním důvodem růstu zlata geopolitická nejistota,“ uvedl analytik XTB Tomáš Cverna.
„Přestože se objevují odhady, že smrt vůdce Hamásu Sinvára je začátkem konce války, nemusí tomu tak být. Tuto nejistotu reflektuje právě trh se zlatem, který slouží v době napjaté geopolitické situace jako bezpečný přístav,“ dodal.