V karanténě by se lidé měli vyvarovat strachu a stresu. A tak vám přinášíme pravidelný výběr zpráv, který má vyvolat přesně opačné emoce. Radost z toho, co dobrého se ve světě v poslední době událo.

Uzdravující se oceány. Podle nové vědecké studie by se oceány mohly uzdravit během 30 let. Bude to vyžadovat udržitelné rybaření, omezení znečišťování vod, ochranu oceánů a také nějaké ty miliardy dolarů, ale může se to povést (a případný úspěch by se násobně vyplatil).

Duhy do oken. Lidé v zemích zasažených koronavirem hledají způsob, jak si navzájem pozvednout v těžkých dnech náladu. Po celém světě se začínají objevovat obrázky duhy, kterou lidé kreslí a dávají si ji do oken. Hlavní vzkaz je jasný: Zůstaňte pozitivně naladěni! Zvládneme to.

Dobří sokoli se vracejí. Pár sokola stěhovavého se po roce usídlil v litvínovské chemičce a připravuje se na vyvedení mladých. Můžete je sledovat online díky firmě Unipetrol, která od roku 2011 spolupracuje se sdružením Alka Wildlife a sleduje sokoly stěhovavé ve svých výrobních areálech.

Domovy pro zvířata. Lidé po celém světě se v neklidných dnech obracejí ke zvířatům. Řada psů či koček z útulků tak nachází nové domovy. Zejména na různých místech v Americe útulky hlásí, že už v nich žádní opuštění mazlíčci nejsou.

Klidná Země. Bezpečnostní opatření po celém světě uzavřela mnoho lidí doma a výrazně omezila dopravu i provoz továren. Díky tomu ubylo i vibrací, které vyvolávají pohyb v zemské kůře. Tato změna teď usnadňuje seizmologům detekovat otřesy Země i vulkanickou aktivitu.

Želvy se vracejí. V posledních letech se želvy stahovaly z pobřeží kvůli lodím, odpadkům či lidem obecně. Zprávy z Indie však mluví o tom, že se ohrožený druh mořských karet zelenavých vrací na pobřeží klást vejce. Díky tomu by se jejich populace mohla v brzké době výrazně zvýšit.

Jídlo pro zdravotníky. Začalo to jako akce pražské restaurace Styl & Interier, která se rozhodla zavážet každý den zdarma 30 jídel pro zdravotníky v Nemocnici Na Bulovce. Posléze podnik oslovil i veřejnost, jestli nechce na občerstvení přispět – a Češi se nenechali zahanbit! Během prvních šesti dnů mohl podnik rozvézt pět stovek obědů.

Uzdravení v 96 letech. Že je koronavirus nebezpečný především pro seniory? Dobrá. Ale to neznamená, že by ho nemohli přemoci. Důkazem je 96letá pacientka z Prahy, která se v uplynulém týdnu z nemoci zotavila

Robotický pomocník. Češi šijí roušky, Irové vyvinuli robota. Kvůli nedostatku ochranných prostředků vyvinula společnost Akara Robotics robota, který dokáže ultrafialovým zářením zlikvidovat viry, bakterie a další škodlivé mikroby z nemocničních prostor. A zvládne to za poloviční dobu, za kterou by dezinfekci provedl člověk.

Lovci chytají pytláky. Někdejší lovecká komunita ve vesnici Khohar v Pákistánu se nyní spojila do neziskové organizace Tiger Watch. A pomáhá zvířata, konkrétně tedy tygry, chránit před pytláky. Díky jejich snaze se v posledních letech povedlo dopadnout až 40 pytláků.

Nestačilo vám to? Tady je další nálož dobrých zpráv: