Je to, jako když si pozvete návštěvu a ona většinu času mluví o tom, že nemáte uklizeno. Tak nadneseně vypadalo včerejší setkání zástupců médií a nízkonákladových aerolinek Ryanair na Letišti Václava Havla.
Tématem, k němuž se zástupci aerolinky opakovaně kriticky vyjadřovali, nebyla kvalita vytření podlah terminálů, ale výše poplatků, které musí na letišti v Praze platit. Právě letištní poplatky, dělající v Praze 649 korun za cestujícího, jsou podle obchodního ředitele aerolinky Jasona McGuinness překážkou, aby aerolinka v Praze zvýšila svoji přítomnost.
Ryanair se v Praze blíží nabídce před nástupem covidu-19, kdy měl na Ruzyni trvale bázovaných pět letadel. Nyní jsou tři a od zimního letového řádu přidá čtvrté, čímž přibude i šest nových destinací. Nově se bude létat do Katánie, East Midlands, Gdaňska, Malagy, Sevilly a Tirany.
Od nových i stávajících tras, kterých bude dohromady téměř třicet, si aerolinka slibuje i větší vytíženost, protože plán pro příští rok počítá se stejným počtem přepravených cestujících jako s pěti letadly před pandemií, což v praxi znamená 2,5 milionu lidí.
Důvodů pro optimismus má Ryanair dost. Letošní léto bylo jeho historicky nejsilnější, když během července přepravil 18,7 milionu zákazníků. Od loňského července to pak za dvanáct měsíců bylo opět rekordních 175,3 milionu lidí, což je meziročně třiadvacetiprocentní nárůst.
Zájem se logicky projevil i ve výsledcích finančního roku 2024, jehož první polovina Ryanairu skončila už letos v červnu. Zisk po zdanění meziročně vyskočil o 290 procent na v přepočtu šestnáct miliard korun.
Jedno v Praze trvale usazené letadlo představuje podle McGuinnesse i se započtením hodnoty stroje investici ve výši 2,3 miliardy korun. Zároveň se tím vytvoří třicítka pracovních pozic pro piloty a palubní i pozemní personál. McGuinness ale upozornil, že možnosti Prahy jsou z pohledu Ryanairu mnohem větší.
„Praha je nádherná, má obrovský potenciál, jak na straně místních, tak zahraničních turistů,“ uvedl McGuinness, který českou metropoli srovnal s portugalským Portem. „Porto je výrazně menší a na tamním letišti máme bázovaných dvanáct letadel. Rád bych sem poslal další, rád bych v roce 2024 přidal další trasy, ale znovu narážíme na konkurenci letišť a vysoké poplatky v Praze,“ zdůraznil McGuinness.
Podle něj je průměrná cena letištních poplatků na místech, která Ryanair obsluhuje, sedm eur – zhruba 170 korun, zatímco pražské letiště od aerolinek vybírá téměř třicet eur. Je ale potřeba dodat, že statistika McGuinnesse zahrnuje i silně regionální letiště: v Česku například Pardubice, kde jsou poplatky výrazně nižší.
„V Záhřebu jsme před covidem neměli žádné letadlo a teď tam máme tři. Řekli si, že chtějí růst, takže nabídli slevy a daří se jim. Mají strategii. Nebo v Krakově, kde máme dvanáct letadel, jsou poplatky ve srovnání s Prahou třetinové. Proč? Nedává to smysl,“ konstatuje McGuinness, podle kterého by v případě výhodnější dohody mezi aerolinkou a letištěm mohl počet cestujících letadly Ryanair výrazně růst.
„Budeme jediná aerolinka, která v následujících deseti letech v Evropě poroste. Máme přes 500 letadel a v roce 2034 jich budeme mít 800. Díky novým strojům a větší kapacitě v následujících letech zdvojnásobíme výkon. Žádná jiná aerolinka tohle nedokáže,“ poukázal McGuinness na skutečnost, že Ryanair letos na jaře objednal tři stovky nových strojů Boeing 737 MAX 10 za katalogovou cenu přes čtyřicet miliard dolarů.
Ryanair tak v příští dekádě hodlá ročně přepravovat 300 milionů lidí. „Dosáhneme toho s Prahou i bez ní. Ale já doufám, že to bude s Prahou,“ dodal muž, podle něhož není důvod, aby irské aerolinky jen v Praze ročně neodbavily deset milionů cestujících – za předpokladu, že dojde k dohodě s vedením letiště.
„Když někam přivedeme víc cestujících, očekáváme nižší poplatky. Letiště pak může víc vydělávat třeba na parkování a dalších službách. Pražské letiště má starou mentalitu. Je to starý svět. Proto je tady prázdno. Naše uvažování je jednoduché. Když jsou někde ceny příliš vysoké, nejdeme tam, nedáme tam naše letadla,“ doplnil Ray Kelliher, který má v Ryanair odpovědnost za plánování nových linek.
Že by ale Letiště Václava Havla plánovalo zlevňovat, není příliš pravděpodobné. Podle starých ceníků na webu zvyšovalo poplatky naposledy v roce 2021, a to z 568 na nynějších 649 korun. Mluvčí letiště Michal Procházka uvedl, že do ceny musí zahrnout dražší energie a inflaci. V plánu je tak další navýšení o zhruba pět procent, tedy třicet korun.
Analytik společnosti EY Petr Kováč pro agenturu ČTK uvedl, že výše poplatků není limitujícím faktorem rozvoje pražského letiště. „Ryanair má v DNA zakódovanou stížnost na výši letištních poplatků. Tak se chovají prakticky všechny lowcost aerolinky a prakticky všude. Poplatky na Letišti Václava Havla Praha se opravdu pohybují na průměru střední Evropy. Ani po zvýšení tomu nebude jinak,“ řekl Kováč.
Podle mluvčího Procházky nebyla ze strany zástupců Ryanair příliš fér poznámka o tom, že pražské letiště zeje prázdnotou. „Jsme na 76 procentech kapacity před covidem. Je ale potřeba si uvědomit, že máme výpadek Ruska, Ukrajiny a ČSA, které má jen dvě letadla. Kdyby tomu tak nebylo, byli bychom na víc než devadesáti procentech, a tedy i na podobné úrovni jako okolní letiště, která po covidu-19 rostou rychleji,“ vysvětluje Procházka.
Například spojení s Ukrajinou by po skončení války vyvolané Ruskem teoreticky mohlo být faktorem, který pražská čísla ve spojení s Ryanairem pomůže vylepšit. Šéf aerolinek Michael O’Leary totiž při červnové návštěvě Ukrajiny přislíbil, že Ryanair do poválečné obnovy ukrajinského leteckého průmyslu investuje tři miliardy dolarů.
Jakmile se tak ukrajinský vzdušný prostor otevře, hodlá Ryanair z hlavních letišť v Kyjevě, Lvově a Oděse provozovat 600 letů týdně a spojit je s více než dvacítkou hlavních měst Evropské unie. Během prvního roku by mělo jít o zhruba pět milionů sedadel, přičemž během pěti let má toto číslo vyrůst na více než dvojnásobek.