Každý je má a ne že ne. Řeč je o (nejen) emocionálních rozbuškách, které nás donutí bezhlavě nakupovat a vydávat peníze, které bychom si jinak raději nechali. Jediná správná otázka zní: která rozbuška je ta vaše?

Základem zodpovědného nakládání s penězi je méně utrácet a více spořit, to víme asi všichni – jenže to se snáze řekne, než udělá a v podstatě je to nemožné ve chvíli, kdy nerozumíme sami sobě a nevíme, co přesně nás k utrácení vede. Možná vám ale pomůže tento seznam 9 nejčastějších impulzů, které většinu z nás do obchodů naženou:

1. Jste opilí. Nebo hladoví. Nebo obojí

Je to známá věc, alkohol snižuje zábrany. Ať už se týkají čehokoli. Někdo se tak probouzí na nečekaných místech a jiný zjistí, že pořádně zavařil svému rozpočtu. Jedna nedávno publikovaná studie například zjistila, že Američané v průměru v alkoholovém opojení „nedobrovolně“ utratí 140 dolarů. Zajímavé je, že v takových chvílích mnohem více utrácejí muži – až 233 dolarů – než ženy – u těch se částka zastavila na 45 dolarech.

Hlad na nás působí přeci jen trochu odlišně, i když efekt pro naše peněženky je stejný. Podle studií za to mohou pudy jeskynního člověka-lovce, které se ukrývají v každém z nás. Loňský výzkum na University of Michigan dokázal, že pocit hladu v nás vyvolává nejen potřebu hromadit jídlo, ale paradoxně i zásoby nepotravinového charakteru. Studie srovnávala chování zákazníků v obchodním domě a vyplynulo z ní, že ti hladoví utratili o 60 procent více peněz než ti zasycení.

2. Jste smutní nebo naštvaní

O maloobchodní terapii se nemluví jen tak pro nic za nic. Řada výzkumů už dokázala, že ve chvílích emočního rozladění nás pořizování věcí dokáže – krátkodobě – uklidnit, a dokonce v nás vyvolat pocit štěstí. Pokud tuhle terapii ale budete praktikovat dlouhodobě, tak nejenže euforické pocity zmizí, ale zapráší se i po penězích na vašem účtu.

3. Jste osamělí

Zní vám to povědomě? Vaši přátelé jsou pryč a vy nemáte žádné plány, a tak se jen tak jdete podívat do obchodu na rohu. Anebo se jen tak projít po nejbližší nákupní galerii. A o několik hodin později se vrátíte domů s hromadami knih nebo oblečení a s menším pocitem osamění. Tři roky stará studie časopisu Journal of Consumer Research tvrdí, že to je proto, že získání materiálních věcí pocit osamělosti skutečně snižuje. Ale to není všechno – ta samá studie také přišla s tím, že existuje něco jako „smyčka osamělosti”, kterou tvoří právě posilující se osamělost a touha po materiálních statcích.

4. Máte pocit, že si to zasloužíte

Ano, dnešní doba razí heslo „Starejte se o sebe“, ale nic se nemá přehánět, vaší součástí je totiž i vaše peněženka. Pokud jste zvyklí kupovat si po náročném dni, týdnu nebo jen úkolu něco za odměnu (drink, masáž, kousek oblečení…), tak byste se nad tím měli zamyslet. Neznamená to, že si nesmíte nic dopřát, ale skutečně je to potřeba tak často?

5. Máte pocit, že je to neodolatelná nabídka

Výprodeje, které hlásají „Dva kusy za cenu jednoho“, nám mají dopřát pocit, že získáváme něco, co bychom jen tak dostat neměli. Jak ale někteří odborníci vysvětlují, dobrý obchod je to jen ve chvíli, kdy si kupujeme věc, kterou jsme si opravdu koupit chtěli nebo to měli delší dobu v plánu a danou věc byste si tak jako tak pořídili. Naopak pokud máte doma věci, které jste nakoupili ve výprodeji a více než půl roku je nepoužili nebo je neměli na sobě, něco je špatně. Znamená to, že jste si je koupili jen pro potěšení z nakupování.

6. Nechcete zůstat pozadu

Zažívají to děti ve škole a potýká se s tím i řada dospělých – jednoduše nechcete vycházet hůř ze srovnání s lidmi kolem, ať už to jsou spolužáci, kolegové, přátelé anebo sousedi. Chcete prostě to samé, ne-li lepší, než co mají oni. Opravdu to ale potřebujete? A ještě lepší otázka – můžete si to dovolit? Možná vidíte jen ty skvělé telefony, auta nebo domy, ale už ne dluhy, které si lidé kolem vás kvůli nim nadělali…

7. Nemůžete odolat nákupní horečce

Zaplaví vás podobný pocit jako při sportu, jen k tomu potřebujete ještě krytou platební kartu. Studie z roku 2005 ukázala, že nakupování v našem mozku spouští vylučování dopaminu, kterému se přezdívá hormon štěstí. To vysvětluje, proč nám nakupování uleví od vzteku, smutku nebo pocitu osamění, ale rozhodně to není důvod, proč se nakupování oddávat příliš často. Běžte si raději zaběhat.

8. Dostali jste přidáno

Je to přirozená reakce – zvýšení platu nebo třeba vratka na daních v nás probudí pocit, že teď si to můžeme dovolit – dovolenou, něco nového do bytu či auta nebo víc chodit do restaurací. Říká se tomu „plíživý životní styl“. Zbavíte se ho jednoduše – když si budete nečekané peníze navíc ukládat a šetřit si je na něco pořádného.

9. Chcete si to ulehčit

Za ušetřený čas a energii vždycky zaplatíte v penězích. Víme to všichni, nakoupit a uvařit si doma je levnější než jíst každý večer někde venku, ale ne všichni se toho držíme. Stejně tak je výhodnější si vyhradit část víkendu na úklid než si na to někoho zvát. Nechceme vám říkat, že musíte začít všechno dělat sami, to jistě ne, ale pokud chcete něco ušetřit, zamyslete se nad tím, jestli některé večery přeci jen nebude příjemné strávit taky v kuchyni. Uvidíte, že nejen nad sporákem se dají zažít příjemné věci.

To byl náš přehled – jak si ale můžete být jistí, která rozbuška převažuje právě u vás? Pokud jste ani u jednoho z předchozích bodů neměli pocit, že to sedí, tak si projděte své účty za minulý měsíc a hledejte hlavně položky, za něž jste utráceli neplánovaně. A snažte se si vzpomenout, jak jste se při těchto nákupech cítili. Nepořídili jste si nový telefon v den, kdy vás uzemnil váš šéf? A není ten dlouhý účet za potraviny z večera, kterému předcházelo setkání u piva s přáteli?