Microsoft na začátku dubna oslavil už 43. výročí vzniku. Bill Gates ho založil se svým kolegou Paulem Allenem 4. dubna roku 1975. Než ale světoznámou firmu rozjel, byl teenagerem posedlým informačními technologiemi na střední škole Lakeside School.

Čtěte také: Pracoval jsem s Muskem a naučil se, že klíčem k úspěchu není inteligence

A jak – už jako miliardář – zavzpomínal, byla to právě tato škola, která vzbudila jeho zájem o počítače. „Mnoho let předtím, než všechny školy rozpoznaly důležitost počítačů, Lakside Mothers Club přispěl penězi na nákup dálnopisu, který byl pomocí telefonních linek připojený k dalším počítačům,“ řekl.

A přesně tento stroj nastolil nový kurz života Billa Gatese. Od té doby totiž trávil mnoho svého volného času v učebnách, kde si hrál s počítači a také se poprvé ponořil do programování. A tady mimo jiné potkal Paula Allena.

Ještě předtím, než se ale Gates stal pilířem společnosti, jejíž hodnota by mohla podle analytiků do roku 2020 dosáhnout na 1 bilion dolarů, musel se popasovat s jedním ze svých špatných návyků.

Na jedné z konferencí z roku 2005 před studenty z univerzity ve státě Nebraska, kde vystupoval společně s investorem Warrenem Buffettem, přiznal, že v době studií silně tíhl k prokrastinaci.

Gates tento zlozvyk rozvinul zejména na Harvardově univerzitě (kterou nakonec kvůli Microsoftu opustil po dvou letech studia). „Rád jsem lidem dával najevo, že nic nedělám. Nechodil jsem na přednášky a vše jsem měl na háku,“ řekl studentům.

Vše doháněl až tehdy, kdy se přiblížily zkoušky. Zpravidla dva dny před nimi studium začal brát vážně a stačil se na vše rychle připravit. „Ostatní si ze mě dělali srandu. Ale to byla má póza – kluk, který do poslední minuty nedělá nic,“ dodal.

Když se k tématu prokrastinace vrátil i během odpovědí na otázky uživatelů na serveru Reddit v roce 2016, zavzpomínal. „Rozhodl jsem se, že budu jiný, a nikdy jsem nedocházel na předměty, které jsem měl zapsané. Na ty, které jsem zapsané neměl, jsem naopak chodil,“ napsal.

Čtěte také: Richard Branson: mé rady svému mladšímu já

Dalšího uživatele Redditu zaujalo, jak se mu tedy povedlo úspěšně projít do dalších semestrů. Gates odpověděl, že v době před zkouškami studoval opravdu tvrdě.

I přes tuto strategii se mu podařilo téměř vždy dostat „áčko“, tedy nejlepší stupeň hodnocení. Vyjma jednoho případu: když se připravoval na zkoušku z organické chemie, učil se podle videokazet. Jenže ty byly nekvalitně nahrané s často chybějícím zvukem. „Skončil jsem s ohodnocením C+,“ odpověděl Gates.

Tyhle srandičky ale Gatese opustily, když vkročil do světa byznysu. „Když jsem začal podnikat, zjistil jsem, že je to opravdu špatný zlozvyk. Nikdo mě samozřejmě nechválil za to, že jsem dělal věci na poslední chvíli,“ přiznal Gates.

A proto se snažil změnit své chování. Jako vzor si vzal své bývalé spolužáky, kteří měli vše organizované a dělali věci včas. „Trvalo mi několik let, než jsem se jej zbavil,“ uzavřel.

Vyplatilo se. Dnes je Bill Gates druhým nejbohatším mužem planety s celkovým jměním pohybujícím se kolem 90 miliard dolarů.