Bezedná studnice saúdskoarabských petrodolarů zařídila, že mezi desítkou nejlépe vydělávajících sportovců světa se zčistajasna ocitli dva golfisté – a dvaapadesátiletý levák úplně nejvýš.

Rebelující LIV Golf, tour ve vlastnictví saúdskoarabského státního investičního fondu disponujícího aktivy ve výši 620 miliard dolarů, je plná novinek. Je svižnější než klasická PGA Tour, neboť turnaje trvají tři dny a hraje se na padesát čtyři jamek (římskými číslicemi „LIV“).

Je hlasitější, před každým odpalem zní hudba, a s pouhou šestinou turnajů oproti sezoně PGA méně náročná pro hráče. Ale hlavně je bohatší. LIV Golf definují peníze. Hromady a hromady peněz.

Aby série vykročila správným směrem, hodlá do ní saúdskoarabská vláda během příštích několika sezon nalít přibližně 2,4 miliardy dolarů a většinu z toho na přivábení špičkových hráčů. Díky LIV přibylo desítce nejlépe vydělávajících golfistů od května na konta odhadem 370 milionů dolarů, čímž se jejich úhrnné výdělky vyhouply na rekordních 650 milionů.

„Chtěl jsem se na něčem podílet od úplného začátku,“ říká Bryson DeChambeau, který v roce 2020 vyhrál US Open a k LIV přešel letos v červnu. „Finanční zdroje, čas, možnosti odpočinku a nakonec i potěšení ze hry, to všechno byly důvody, proč jsem mohl a chtěl změnit prostředí.“

Chcete číst dále? S předplatným Premium od 139 Kč měsíčně můžete číst neomezeně.

Předplatit Premium