Czechitas, Fondee a BrikkApp – tři projekty, jejichž úspěch mají na svědomí (i) ženy. Jaký je podle Dity Formánkové, Laureen Höllge a Jany Večerkové recept na to, aby stále více žen mohlo pracovně růst? Vytvářet jim bezpečné prostředí a nebát se chybovat, shodly se.

Trio podnikatelek a investorek se setkalo v úterý na jednom pódiu u příležitosti akce Forbes Fintech Women 2023 ve Šternberském paláci, kam jsme pozvali reprezentantky výběru nejúspěšnějších žen z oblasti finančních technologií. Debatu s názvem Mladý Fintech – newcomers na scéně moderovala zástupkyně šéfredaktora časopisu Forbes Zuzana Krajíčková.

„Stále nemáme vyhráno v tom, aby ženy uměly investovat do své budoucnosti, kterou jsou technologie. Ženy si je ale musejí osvojit, aby mohly dělat svoji práci i v budoucnosti,“ řekla v úvodu debaty zakladatelka Czechitas Dita Formánková, která neziskovou organizaci zaměřující se na IT vzdělávání primárně žen založila v roce 2014.

Investování znamená, že dost často uděláte chybu.

Formánková podotkla, že zatímco dřív Czechitas prezentovali technologie hlavně jako příležitost k tomu dělat skvělé, nové věci a měnit svět kolem sebe, dnes organizace ženy upozorňuje, že bez znalosti technologií se do budoucna prostě neobejdou. „Potřebují rozumět technologiím, aby ‚přežily‘, je to takový manuál přežití,“ popsala.

Ženy čelí výzvám i na poli investování. Změnit se to snaží jak Laureen Höllge, která působí jako provozní ředitelka investiční platformy Fondee, tak spoluzakladatelka crowdfundingové realitní platformy BrikkApp Jana Večerková.

„Téma ženy a investování řeším průběžně, obecně to, jak investiční gramotnost přenést na běžnou populaci,“ řekla Höllge.

Debata Mladý Fintech – newcomers na scéně. Zleva moderátorka Zuzana Krajíčková, Jana Večerková, Laureen Höllge a Dita Formánková

Neznalost investic a potažmo nedostatečná finanční gramotnost je v Česku podle expertek stále palčivý problém.

„Nevědomost v této oblasti je pořád velká, myslím, že máme stále co objevovat,“ uvedla k tématu investování Večerková. S finanční gramotností by se podle ní mělo začít už na školách, není přitom nutné dětem hned říkat, jak mají investovat. Stačí začít třeba od toho, co je to inflace.

Večerková ke zvýšení povědomí o investování podotkla, že (nejen) ženy by se při tom neměly bát – ostatně jako v čemkoliv.

„Investování znamená, že dost často uděláte chybu. Investujete peníze do něčeho, co se ukáže jako omyl, a peníze ztratíte. Znamená to, že jste špatný člověk a že to nemáte zkusit znova, nebo si máte říct, že je to nějaký krok na cestě, poučit se z toho a příště to zkusit znovu a lépe? Dovolme si dělat chyby,“ zaznělo od Večerkové.

Tomu přitakaly i ostatní ženy. Podle Formánkové je třeba ženám vytvářet bezpečné prostředí, jehož podstatou je právě to nemít strach chybovat. V Czechitas se koneckonců už od začátku řídí mottem: „Žádná otázka není hloupá, jenom ta, která nepadne.“

„Tedy nebát se ptát, když něco nevím, nebát se opřít o podpůrnou síť, kterou vytváříme jako komunitu kolem žen, jež se vrhají nejen do upskillingu, ale i změny kariéry,“ doplnila k tomu zakladatelka Czechitas, podle níž je bezpečnost klíčové prostředí pro vzdělávání i další růst.